עילוי נשמת הנפטר

שו"תקטגוריה: הלכהעילוי נשמת הנפטר
נתן שאל לפני 7 שנים

מה המקור לכך שניתן ללמוד או להתפלל  לעילוי נשמתו של נפטר? ואם יש מקור לכך – מה המשמעות של זה? מדוע לימוד או תפילה שלנו פה בעולם הזה מסייע למי שסיים כבר את חייו? האם הוא לא נדון על פי מעשיו שלו?  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום נתן. יש כל מיני מנהגים שהתפתחו סביב עילוי נשמה ורפואה, וביניהם לימוד לע"נ. בגמרא ב"ק טז מופיע שהושיבו ישיבה על קברו של חזקיה משום כבודו. לא כתוב שם שזה עושה לו עילוי נשמה.
ראה כאן מקורות ודיון קצר: http://www.kipa.co.il/ask/show/12194-%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%A2%D7%9C%D7%AA-%D7%91%D7%9E%D7%A2%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99-%D7%A0%D7%A9%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%98%D7%A8
לגבי לימוד לרפואה זה כנראה ממש אסור משום דרכי האמורי וניחוש. וכתבו הפוסקים שאם עושים זאת כדי שהזכויות יעמדו לחולה ולא שהלימוד עצמו ירפאו אז אולי מותר. וגם אז לא ברור לי מדוע שהזכויות יהיו לנפטר/חולה (וכי אפשר להקנות זכויות, או שמא הקב"ה זוקף זאת לזכותו כי בזכותו למדנו עוד תורה. ונפ"מ שזה צריך להיות לימוד שעושים במיוחד לכבודו ולא לימוד שלומדים בין כה וכה). נראה לי מסברא שאם לומדים משהו בין כה וכה ומקדישים זאת לזכותו של לרפואתו של מישהו אין לזה שום משמעות. אם מוסיפים לימוד בזכותו אז יש קצת סברא שזה יועיל לו.

שמואל הגיב לפני 7 שנים

רציתי להעיר שכדבריך הרב מיכי ממש כתב גם הגר"מ פיינשטיין.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

great minds thinks alike
(:

מושה הגיב לפני 7 שנים

תמוה תמוה תמוה

כל אדם חוזר בגילגול כדי לתקן. אז מה יעזור העילוי- זה מסחרה?
אם זה היה נכון, היינו מתפלים לזכות הרשעים- למה לא- הרי כתוב ועמך כולם צדיקים, אז נציל אותם ע"י העילוי!

אגב, אם באמת מקדישים לימוד לעילוי…אז הלומדים לא מקבלים שכר?
כבוד הרב, כיבוד הורים זה דבר נשגב, גם לאחר מותם מצווה לאמר עליהם קדיש גם אם גויים הם, אבל מה זה יעזור להם? הם מתו גויים! אפשר הסבר…

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

אתה מניח המון הנחות שאין להן שום בדל בסיס ומקשה קושיות. גלגולים ועילויים וכו'. לא אומרים קדיש על הורים גויים (וגם אין מצווה מה"ת לכבדם). וחוצמזה הגויים הם גם בני אדם ואם הם מתו גויים אז לא מגיע להם עילוי נשמה?

השאר תגובה

Back to top button