על השינוי בהשגחה בזמננו

שו”תקטגוריה: מחשבהעל השינוי בהשגחה בזמננו
נתן שאל לפני 7 חודשים

שלום הרב,
אני מכיר את דעתך בעניין השגחת ה’, ולאחרונה התעוררו לי הרהורי כפירה בעמדתך ח”ו.
אני לא בטוח לגבי ההבדל שאתה מציין בין תקופתנו לתקופת התנ”ך, שבה גם אתה מסכים שהייתה השגחה.
סביר להניח שהיומיום שלהם היה מאוד דומה לשלנו (ואם כבר, אז אפילו גרוע משלנו). לא היו קריעות ים כל יום שני, וגם לא התגלויות של ה’ לעמ”י על בסיס קבוע. הניסים הגלויים היו מאוד נקודתיים.
אני כמובן לא מדבר רק על תקופת בני ישראל במצרים ובמדבר, אלא על כל התנ”ך. ימי עזרא ונחמיה למשל, לא נשמעים לי מלאים בניסים גלויים, וסה”כ די רגילים. אפילו הייתי אומר די דומים לתקופה של לפני 80-90 שנה.
ההבדל שאתה אוהב לציין, ושבעיניי הוא היחיד שרלוונטי (ולא הניסים הגלויים, שהיו כאמור חריגים גם ביחס לתקופה ההיא) הוא הנבואה שהייתה קיימת באותו זמן והיום לא. אמנם זה נכון, אבל אני לא משוכנע שזה הבדל מהותי. ז”א באמת אין נבואה היום, והקשר עם אלוקים ירד בדרגה. אבל מפה ולהגיד שהאמירות על השגחה בתורה שבכתב כבר לא תקיפות זו קפיצה מאוד משמעותית. אני לא רואה פחות סבירות בעמדה שאומרת שאין נבואה אבל האמירות הנ”ל עדיין תקיפות.
חשוב לציין, שאני בהחלט מסכים לאמירה שלא רואים את ההשגחה הזו היום. עולם כמנהגו נוהג, וחוקי הטבע נותנים תמונה טובה מאוד, ולכן אין סיבה להגיד שה’ מתערב מצפייה בעולם. הסיבה כן להגיד כך היא מהפסוקים בתורה שמדברים על התערבות בעולם. כמו כן, אני מסכים לך שכל התערבות היא בגדר נס וחריגה מחוקי הטבע.(אגב, האם אתה חושב שאם המדע של היום היה קיים אז, היו מוצאים יותר תופעות חריגות ללא הסבר?)
בקיצור, אם אין הבדל משמעותי בין התקופות מבחינת חיי היומיום וחיי העם, אז מדוע להגיד שיש הבדל בהשגחה?
האם לא יותר נכון להגיד שגם פעם לא באמת הייתה השגחה? ואם כן, מה הפסוקים הנ”ל באים לבטא?
תודה,
נתן

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

מכיון שאין אדם משים עצמו רשע אינך נאמן לומר שאתה כופר בדתי ר”ל. אבל אפשר לדון בעצם השאלה כמשיח לפי תומו.
ההנמקה לשיטתי נובעת משתי טענות: 1. כיום די ברור שאין מעורבות אלוקית. אתה טוען שכך היה  נראה גם אז. אולי, איני בטוח. 2. בעבר היו נסים גלויים ונבואה והיום אין. לזה אתה מסכים (ברור שנסים גלויים היו חריגים, אחרת לא היו אלה  נסים. אז מה? כיום אין גם את זה).
טענתך מתייחסת לנתון 1 אבל מתעלמת מ-2. השילוב של שני אלו מוביל לפתרון שהצעתי. בעיניי הוא הכי סביר. האלטרנטיבה דורשת מאיתנו “לחיות בסרט” ולא לקבל את מראה עינינו, או לחלופין לא לקבל את תיאורי התורה. ראה על כך גם בטור 243.

‫נתן הגיב לפני 7 חודשים

אתה חושב שבעבר היו יותר חריגות מחוקי הטבע (=השגחה)?
(זכור לי במעורפל שאתה מצטט את הרמבם שהניסים היו “טבועים” בבריאת העולם, האם אתה סבור כמוהו ולכן לעולם אין חריגות מהטבע?)

‫נתן הגיב לפני 7 חודשים

כלומר, מעבר לניסים הגלויים. לאדם הרגיל, בחיי היומיום

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

אין לי מושג. עדויות של אנשים מהתקופות ההן בעניין כזה אינן רלוונטיות, כי לא היה להם את המידע המדעי הרלוונטי.

הרמב”ם אכן כותב זאת, אבל זה לא נוגע אלינו כי מבחינת מראה עינינו זה עדיין ייראה כניסים (חריגות מההתנהלות הקבועה), וזה לא משנה אם הם תוצאה של מעורבות עכשווית או שהוטבעו בבריאה מעיקרא.

השאר תגובה