צמצום וממדים

שו”תקטגוריה: אמונהצמצום וממדים
BookerDewitt שאל לפני 5 שנים

שלום הרב, 
סיימתי את סדרת השיעורים על הצמצום ויש לי מספר שאלות:
1. לא הבנתי איך ההצעה של הממדים פותרת את העניין. איך אפשר בכלל להבין ולדבר על ממדים  גבוהים יותר?
2. האם זה לא פשוט מצמצם(!) את השאלה להאם הוא הצטמצם בממדים שלנו? כלומר, ב3 הממדים שלנו יש עדיין בעיה לעומת שאר הממדים שאין לנו ולכן אין התנגשות בין הקיומים. (וואי נראה לי שממש לא הבנתי איך עובדים ממדים…)
3. איך האור והמאור משתלבים בכל התמונה?
4. מה פירוש העלאת ניצוצות בתמונה הזאת? גילוי ממדים עמוקים יותר? איך אפשר להגיע לממדים שמראש לא נמצאים אצלנו?
אשמח אם תסביר לי, מצטער על חוסר ההבנה.

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום רב.
1-2. הטענה שהוא אמנם לא קיים ביקומנו התלת-ממדי, אבל זה לא צמצום שלו. נפח תלת ממדי לא גורע מאומה ממרחב בעל ממד גבוה יותר (כמו שקו לא גורע משטח או שטח מנפח). מה הבעיה לדבר על ממדים גבוהים יותר? העובדה שאתה לא יכול לדמיין משהו לא מעכבת מלהבין שהוא קיים ואולי אפילו להבין עוד דברים לגביו. דמיון אינו הבנה.
3. לא משתלבים. לא אור ולא מאור לא יכולים להיות מלאים את כל המציאות, אחרת אין קיום לשום דבר אחר מלבדם. דיבור על צמצום במאור אבל לא באור לא עוזר, אלא אם תאמר שהאינסופיות של המאור לא מפריעה לקיומם של עצמים ושל העולם. ואז איני יודע מהי אותה אינסופיות ומה הועלנו בה.
4. כדאי לשאול את מי שמדבר על העלאת ניצוצות למה הוא מתכוין. כאן זו לא שאלה של סתירה (איני רואה מניעה עקרונית לדבר על העלאת ניצוצות. זה לא מוביל לסתירות ככל שאני מבין) אלא של פשר (למה מתכוונים). לכן השאלה הזאת לא חשובה לענייננו.

BookerDewitt הגיב לפני 5 שנים

תודה רבה! מה עם קודש וחול? יש דבר כזה חולין?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

למה לא? לא הבנתי את השאלה. מידת הקדושה של מקום או חפץ היא כנראה מידת הישירות של ההופעה האלוקית בו/דרכו.

BookerDewitt הגיב לפני 5 שנים

התכוונתי האם יש חולין גמור ללא קדושה

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

לא הבנתי את השאלה. אתה מדבר על מעשה של חולין, על אובייקט שהוא חולין? לדעתי יש את שניהם. אבן היא אובייקט של חולין, ואכילת מסטיק בזוקה היא מעשה של חולין.

BookerDewitt הגיב לפני 5 שנים

התכוונתי ליחס אליהם. דיברת הרבה בשיעור על השלכות של הדיון על הצמצום. אז אני רוצה להבין איפה משתבץ החול במשנתך. האם יש בו ערך? מה טיב היחסים בינו לבין הקודש? ודבר נוסף, מה עם סטרא אחרא?
אם השאלות חופרות או לא רלוונטיות אז אין צורך. תודה רבה על האתר הנפלא הזה.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

היחס למעשי חולין מתחלק לכמה קטגוריות: יש מעשי הרשות (כגון אלו שהבאתי כאן) שאליהם אין יחס מיוחד. ויש מעשי רשות שלא נכללים בהלכה אבל אינם חולין לגמרי (כמו מוסר וכדומה). לאלה היחס הוא שיש חובה לעשותם אף שאינה חובה הלכתית.
לא יודע מה היחס שלהם לקודש. לא מבין את השאלה. גם לגבי סיטרא אחרא.

Back to top button