רבנית להפרשת חלה

שו"תקטגוריה: הלכהרבנית להפרשת חלה
נועה שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
אני רוצה לארגן ערב להפרשת חלה לזכות כמה מחברותיי שמחפשות זיווג.
האם הרבנית שמנחה את הערב צריכה הסמכה מיוחדת?
אני שואלת כי יש לי שכנה צדיקה שרוצה להנחות את הערב בחינם, אבל אני רואה באינטרנט שיש ארגונים שמתמחים בנושא ויש להם רבניות מיוחדות להפרשות חלה בפריסה ארצית, הנה למשל:

רבנית להפרשת חלה ערב מרגש שלעולם לא תשכחו!


תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בהתחלה חשבתי שזו הטרלה, אבל יש לי תחושה עמומה שאולי לא.
מי שקורא באתר כאן יודע שאני מתנגד להפרשות חלה כסגולות לעניינים שונים. הפרשת חלה היא מצווה ככל מצווה אחרת, ויש לעשות אותה כשאופים כמות מספקת של בצק כדי להוציאו מגדר טבל. אין לעשות זאת כסגולות לזיווגים וכדומה, וזאת משתי סיבות: א. זה לא עוזר. ב. יש בזה יותר מסרך איסור ואף אביזרייהו דעבודה זרה. ברור שזה לא מה שאמור לעזור למישהו למצוא את זיווגו. אם רוצים לעזור בכך כדאי לסייע לו לחפש בת/בן זוג ולהחליט נכון. בדוק ומנוסה.
ולגבי רבניות מוסמכות להפרשת חלה בפריסה ארצית וארגונים שמתמחים, זה כבר ממש נראה כמו הטרלה. אני מכיר ארגונים שמתמחים בצורה בדוקה ומוכחת יותר בעבודה זרה, המיסיון למשל. אם רוצים להיכשל באביזרייהו דעבודה זרה מומלץ לפנות אליהם (אם כי לגביהם יש לדון אם זו באמת ע"ז. אולי כדאי לפנות לבעל פעור).
מקובלני מאבא שלי ז"ל, שכשבני המשפחה שלנו עסקו בחיפוש סגולות לפרנסה הוא אמר להם שיש סגולה אחת בדוקה: ללכת לעבוד.

. הגיב לפני 3 שנים

הרב דווקא גם לי נראה שזה לא הטרלה, ואם כן זה לא בסדר שזה נראה ככה.
בכ"א,
1? למה לא יכול להיות שאם אדם יהיה יותר צדיק אז הגזרות כלפיו יהיו יותר השגחתיות ויהיה נתון פחות תחת הטבע? וממילא הפרשת חלה מוסיפה עוד מצווה לסל המצוות.
2. למה לא יכול להיות מצוות סגולתיות? למשל נאמר על כיבוד הורים (ושמא על כל החלק הראשון של עשרת הדיברות?) למען יאריכון ימיך. או נאמר לגבי שילוח הקן "שַׁלֵּחַ תְּשַׁלַּח אֶת הָאֵם וְאֶת הַבָּנִים תִּקַּח לָךְ לְמַעַן יִיטַב לָךְ וְהַאֲרַכְתָּ יָמִים".
לא יכול להיות שגם פה אין איזשהיא סגולתיות למצווה?

3. בעניין מעשרות, ושמא חלה נכללת בזה? אבל אולי אין כיום חלוקה ממש לכהן, אבל נאמר במלאכי:
" הָבִיאוּ אֶת כָּל הַמַּעֲשֵׂר אֶל בֵּית הָאוֹצָר וִיהִי טֶרֶף בְּבֵיתִי וּבְחָנוּנִי נָא בָּזֹאת אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת אִם לֹא אֶפְתַּח לָכֶם אֵת אֲרֻבּוֹת הַשָּׁמַיִם וַהֲרִיקֹתִי לָכֶם בְּרָכָה עַד בְּלִי דָי. "

ד"א באותו עניין אם אני לא טועה שמעתי בזמנו מהרב מדן משהו בסגנון שהנבואה שם היא על המחלוקת בין הנביא לעמ"י האם קיימת השגחה וצדיק ורע לו, ולאחר שזה לא הצליח ממילא נסגרת הנבואה (ספר מלאכי) ועוברים לעוה"ב(ויכתב ספר זכרון לפניו).

. הגיב לפני 3 שנים

נראלי שהוא גם קישר את זה לפירוד של עמ"י (נראלי בעקבות הגלות), אבל לא לגמרי זוכר עכשיו איך.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ביחס להשגחה, תפיסתי היא שכיום כנראה אין דבר כזה. המעורבות של הקב"ה בעולם נעלמה (או לפחות כמעט נעלמה). הדבר פורט כאן במקומות רבים, ובטרילוגיה שלי בספר השני.
אבל גם אם הייתה מעורבות, אין להשתמש במצוות ובתורה כסגולה להבאת תועלת. בפשטות יש בזה איסור דאורייתא, אם כי יש קצת לפלפל בזה. אני מתכוון להקדיש לזה טור בקרוב.
וגם אם כל זה היה נכון, מניין מישהו יכול לדעת שהפרשת חלה היא סגולה לזיווגים או לכל דבר אחר? למה לא עמידה על רגל אחת, לימוד פרק צב בתהילים, כיבוד הורים, איכלת פירות שביעית, או פדיון פטר חמור? ההמצאות חסרות השחר הללו, גם אם אינן אסורות, הן שטות חסרת בסיס. אגב, לפי הרמב"ם שטות חסר בסיס היא היא יסוד האיסור של לא תנחשו ושאר אביזרייהו דע"ז.

אסף הגיב לפני 3 שנים

בפשטות, לא הטרלה, כי אם פרסומת ״סמויה״.

השאר תגובה

Back to top button