שאלה בנוגע לנוסח התחנון של שני וחמישי‎

שו"תקטגוריה: הלכהשאלה בנוגע לנוסח התחנון של שני וחמישי‎
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכאל, 
שמתי לב שבנוסח התחנון של שני וחמישי כתוב: "יה, דע את ישראל אשר ידעוך, מגר את הגוים אשר לא ידעוך". הבעיה שאני לא מרגיש בנוח להגיד כזאת אמירה חמורה לגבי הגוים.  השאלה אם אני יכול להשמיט את השורה הזאת בתחנון, ובנוסף מדוע מלכתחילה הכניסו כזאת שורה לנוסח התחנון? האם יש עניין למגר את הגוים? 
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

זה נוסח ספרדי? לא מוכר לי. בכל אופן, לדעתי אין שום בעיה להשמיט משפט בנוסח הזה.
אני מניח שחז"ל כתבו זאת לאור הגויים שהם פגשו, שבאמת היו ברמה אנושית ומוסרית ירודה ביותר.

שואל הגיב לפני 7 שנים

התייעצתי עם חבר שלי על הסוגיה הזאת, הוא הפנה את תשומת לבי לפסוק בירמיהו י' כ"ה, " שפוך חמתך, על-הגויים אשר לא-ידעוך, ועל משפחות, אשר בשמך לא קראו: כי-אכלו את-יעקוב, ואכלוהו ויכלוהו, ואת-נווהו, השמו."
נראה שהתחנון הספרדי התבסס על הפסוק הזה. יכול להיות שכוונת התחנון היא רק לגוים ש"אוכלים את יעקב" ולא לכל הגוים באשר הם?

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

הפסוק כבודו במקום מונח. אבל הנוסח של תחנון לא נראה לי מחייב. אם תרצה, פרש אותו על הגויים ההם, או השמט.

ש הגיב לפני 7 שנים

מה הבעיה? תמגר את אותם הגוים אשר לא ידעוך

שמואל הגיב לפני 3 שנים

במקרה נתקלתי בדו שיח הזה סתם יפה נפש מי שעבר את השואה לא מבין בכלל את השאלה חסרת הטעם וחסרת רגישות ולא עוד מנין לכבודו העוז לתת כך בקלות להשמיש קטע כי לא מוצא חן בעיניו

יואל הגיב לפני 3 שנים

מי שעבר את השואה לשישה מיליון לא מבין בכלל את השאלה של היפה נפש הזה (טפו עליו) והוא תומך בשואה למיליארדי גוים בעולם. באמת מופת של טעם ורגישות.

עמנואל הגיב לפני 3 שנים

לשואל

תנוח דעתך. גם הגויים של היום רובם המוחלט הם פראים חסרי דעת. הם כמו החתול שאולף למלצר וברגע שראה עכבר זרק את המגש ורדף אחריו. בכל מקרה יש עניין למגר את מי שאינו יודע את ה'. כמו שכתוב בבני עלי : "ובני עלי בני בליעל לא ידעו את ה' ". בתקופת התנ"ך ( ולפי מה שאני טוען גם היום זה נכון באיתגלייא במזרח ובאיתכסייא במערב) מי שלא ידע את ה' זה מי ש"אין לו אלוהים" בשפתנו. וממילא אכלו את יעקב ואת נווהו השמו. אני לא מתפלל בנוסח הזה אבל אם כן הייתי מתכוון בו מעומק ליבי.

וליואל

אני לא מבין מה אכפת לך משואה של מליארדי גויים בעולם שלא היה ( וגם לא יהיה) אכפת להם מהשואה של היהודים. גם היום אתה רואה שלאף אחד בעולם ( חוץ מהאוונגליסטים וטראמפ בראשם. שהרב מיכי מפליא להפגין את חוסר הדעת שלו בכפיות הטובה שלו כלפיו), ובראשם במיוחד הצדקנים השמאלנים ברחבי העולם , לא אכפת מאיומי איראן להשמיד את ישראל ( ואולי בסתר ליבם הם מקווים להצלחתה). למה שיהיה אכפת לי מהם ? אז אכן חוץ מכמה מעט מזער חסידי אומות העולם גם אני מתפלל למיגור כל אותם גויים חסרי יראת אלוהים. באמת הלקח מהשואה הוא לא הצדקנות המניפולטיבית היהודונית של אי שנאת זרים ( ששונאים אותנו בכל מקרה).מה שנקרא המסקנה השמאלנית הבכיינית היהודונית המתקרבנת מהשואה. אלא הההבנה שאנחנו לבדנו בעולם ואם אין אנחנו לנו מי לנו ושלעולם לא עוד ( המסקנה הימנית מהשואה).

יואל הגיב לפני 3 שנים

לאף אחד לא ממש אכפת מאף אחד. לפי המונחים שלך גם ליהודים אין יראת אלוהים. ומה בכלל מעניינת אותי האם אכפת להם ממני או לא? אם הייתי עוסק בשאלה האם להתאמץ עבור מישהו אז כנראה שאם הוא לא היה מתאמץ עבורי אני לא אתאמץ עבורו. אבל שיהיה לי עניין שהוא יסבול או ימות? למה? אין לי מילים.

עמנואל הגיב לפני 3 שנים

אכן קודם כל לרוב היהודים אין יראת אלוהים (זה משהוא שצריך ללמוד אותו. לא נולדים עם זה ). אבל כשמדברים ברזולוציה של עמים במהלך ההסטוריה רק לעם ישראל הייתה יראת אלוהים מתישהוא בעבר לפחות כמה פעמים ( ואולי ישנה גם היום בפועל אבל זה לא משנה כפי שאכתוב). וברגע שיש לאדם אפילו פעם אחת יראת אלוהים הוא משתנה . משהוא בה נשאר אצלו לעד (יראת אלוהים זו ראיית אלוהים. הכרת השכר ועונש העל טבעית שיש על טוב ורע. קארמה אם תרצה. רק שיש לזה מבנה ותוכן ולא סתם שם ). זה כמו אדם עיוור מלידה שנפקחו עיניו לעשר דקות ראה את העולם ושוב חזר לעיוורונו. הוא שוב לא רואה אבל הוא כבר שונה מהותית מעיוור אחר שלא ראה דבר מימיו. הוא ראה עולם חיצוני וחדש. זה אותו דבר אצלנו. וליהודיפ רטיים יש יכולת לספוג משהוא לתוכם מיראת האלוהים הקולקטיבית הזאת בכך שהם בוחרים להיות בחיבור עם העם כלומר כל יהודי בעצם זה שהוא נשאר ובוחר להישאר שותף לגורל העם היהודי. הוא סופג אז משהוא מהיראה הקולקטיבית הזאת שמהווה סוג של יראה פוטנציאלית ליראה הפרטית שלו. ולמעשה מי שמחזיק בפועל את היראה הקולקטיבית והצורה בה היא מתבטאת בפועל זה אצל באותה יראה שיש אצל יחידים. לשאר העמים מעולם לא הייתה יראת אלוהים ואם הייתה זה רק אולי אצל יחידים בודדים.

ואני לא סתם מדבר על אי אכפתיות אלא על איכפתיות של סיוע לרשע ולא רק על אי התערבות. הרי זה הסיפור עם איראן היום. כל הדיון על הסכמי הגרעין זה בס"ה אמצעי לאומות האלו להרגיע את המצפון הצדקני שלהם בפני עצמן ( ולא בגלל ההכרה שזה האמת והצדק) אבל בסתר ליבן ( שלא במודע כנראה) הן (ובמיוחד הארופאים והדמוקרטים בארה"ב) דווקא היו שמחות אם היהודים היו נעלמים מהעולם ( האנשים הקולניים והדעתניים הללו) ואיראן הייתה עושה להן טובה בזה . הרי זה בדיוק מה שהיה בשואה. זה לא רק שהעולם שתק. בסתר ליבו הוא דווקא היה שמח אם היטלר היה מסיים את העבודה. לא סתם האמריקנים לא הפציצו את מחנות ההשמדה. לא שהם היו חייבים לנו משהוא ( הם לא) . נדמה לי שבסתר ליבם הם היו שמחים אם הבעייה היהודית הייתה נפתרת בדרך הזו. ובכל מקרה אם שאר עמי העולם מסייעים לאיראנים היום אפילו רק מתוך הדאגה לאינטרסים שלהם ורק לא אכפת להם מאיתנו (ולא דווקא מתוך רצון ברעתנו) עדיין מותר לי להתפלל לכליונם אם בפועל הם מסייעים להשמדתנו ( זה אגב מה שאסף שם בתהלים מתלונן עליו). אם גם לנו לא אכפת בצורה כזו מהם אז מצידי שגם הם יתפללו לכליון עם ישראל.

עמנואל הגיב לפני 3 שנים

הערה : כשאני מדבר על כך שיהודי בוחר להיות חלק מהעם היוהדי שותף בגורלו אני בא לאפוקי ממה שנקרא בהלכה "משומדים". אלו המומרים שהרבה מהם גרמו הרבה צרות לעם היהודי במהלך ההסטוריה. וואלו היום למעשה חלק מהציבור היהודי הרפורמי הדמוקרטי בארה"ב בשם האוניברסליות השמאלנית הפוסט מודרנית, וגם הגרעין הקשה מאוד של השמאל בארץ ( אנשים כמו עופר כסיף אולי. לא מזמן נפטר איזה אחד כזה שממש היה שונא ישראל אמיתי). הם מדברים על אינוברסליות ומוסריות אבל זו מוסריות של עבדים. הם רק רוצים לחיות טוב שם על סיר הבשר ולא באמת מעניין אותם גורלם של שאר "המדוכאים " למיניהם. כל הדיבורים על "דמוקרטיה" וגלובליות זו רק מניפוציה ( אולי תת מודעת) בשביל לא לקחת גורל בגורלה של האומה האמריקאית מחד ומאידך לזכות בחיים החומריים הנוחים שהאמריקאים קנו לעצמם בדם ויזע במשך קרוב למאתיים שנה לפני שרגל יהודי דרכה באמריקה. ובטח לא רוצים לקחת חלק בשיתוף גורל העם היהודי שנמצא תמיד על סף השמדה. הם פשוט לא רוצים להיות נאמנים לשום עם בשביל לא לסבול ומצד שני רוצים להנות מכוח "שוויון " ואיזה "זכות מולדת" בחירות שהאמריאים זכו בה לאחר הרבה דם אמריקאי שנשפך ( מלחמת העצמאות , העולם השניה,ועוד) . מנטליות נצלנית שכזו.. בסופו של דבר חמת האמריקאים תעלה עליהם – ולא של האנטישמים מימין דווקא – בהתחלה מהשחורים והמוסלמים וההיספאנים ואח"כ גם מהמיינסטרים. הכל יתפוצץ להם בפרצוף כמו שליהודי גרמניה המנטליות הזו התפוצצה בפרצוף . ואני ממש מבין את האמריקאים בנושא זה.

השאר תגובה

Back to top button