שאלה כללית

שו”תקטגוריה: כללישאלה כללית
משה ארבל שאל לפני 3 ימים

אני מתסכל מהצד ורואה איך אתה עומד כמו מאבטח חמור סבר ודוחה בתוקף כל ניסיון לטעון למיסטיקה ביהדות, להשגחה פרטית, לניסים ומופתים, לצדיקים וכו\\\’ אתה חוזר ואומר שחובת ההוכחה תלויה על הטוענים לקיומם של הדברים האלה ועד שזה לא יוכח הם בגדר שטויות בעלמא ואפשר ללעוג להם בכל הזדמנות שאתה רק יכול ולהציג את המאמינים בהם כלא רציונליים ועילגים.
 
מה לא מסתדר לי כאן?
 
הרי גם אתה נחשב בעיני רוב המדענים לעילג פרימיטיבי ולא רציונלי כשאתה טוען לקיומו של אלוהים ולאמונה בו, את אותם טענות ודרישות שאתה מפנה אלינו הם יפנו לך. ואתה לא באמת יכול להוכיח להם את זה בצורה מדעית ואמפירית.
 
אלא מאי?
 
אתה אומר שלמרות שאי אפשר להוכיח את קיומו של אלוהים, את מעמד הר סיני וכו\\\’ בצורה מדעית אתה מקושש הוכחה מכאן וראיה משם ואומר שאתה מוכן להאמין בדברים שהם לא אמפיריים ולא מדעיים על סמך ראיות והוכחות אחרות. אז יש אנשים שלוקחים את זה עוד צעד קדימה ונסמכים על ראיות והוכחות אחרות לקיומו של השגחה פרטית, ניסים ומיסטיקה וכו\\\’ בדיוק כמו שאתה עושה כשאתה טוען לקיום אלוהים.
 
בסופו של דבר אני ואתה נמצאים באותו ספינה, שנינו לא יכולים להוכיח את אמונתם לגמרי בצורה מדעית ואמפירית ושנינו משתמשים בהוכחות וראיות אחרות שהם לא מדעיים וזה מוזר לי איך אתה משחק אותה כאילו אתה הכי רציונלי ושכלי שיש ו\\\’חובת ההוכחה מוטל על הטוען\\\’ ומסתלבט על כל מה שזז כשאותם דברים בדיוק טוען המדען עליך.
 
אשמח מאוד שתענה לי תשובה מנמקת כי אני באמת רוצה להבין.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 ימים

מישהו צריך להגן עלינו (לאבטח אותנו), לא?
ההשוואה שעשית ממש מוזרה בעיניי, בטח למי שכותב שהוא באמת רוצה להבין. ראשית, אכן גם מי שטוען שיש אלוקים נטל הראיה הוא עליו. היכן כתבתי שלא?! שנית, לדעתי נטל הראיה הזה הורם היטב, שכן הראיות לקיומו הן טובות מאד. אם אתה חושב שאני מקושש ראיות חלשות, אז אין טעם לבלבל את המוח עם השוואות תימהוניות כאלה. פשוט אל תקבל את הראיות או שתעלה שאלה או קושי ביחס אליהן. שלישית, הראיות לטובת התופעות שתיארת לא קיימות. ורביעית, ממש לא מעניין אותי מה אומרים כאלה או אחרים עליי. השאלה היא האם אני צודק והאם יש לי טיעונים טובים. כשאני טוען משהו נגד התופעות הללו איני מסתמך על אד הומינם, כלומר מה שאומרים אנשים כאלה או אחרים, אלא מעלה טיעונים. וכאמור, מי שלא מקבל אותם – זו כמובן זכותו. מדוע צריך להיות איכפת לי מה אומרים עליי כל מיני אנשים אחרים?! וחמישית, אתה טועה עובדתית (כלומר מתאר את המציאות באופן מגמתי מאד). זה שיש הרבה שלא מסכימים עמי (כלומר עם המאמינים) זה נכון כמובן, אבל יש גם הרבה שכן. וכי אני חייב ללכת אחרי אלו שלא? הם יותר קדושים? הם בעלי מופתים ומחוללי ניסים? אבל כאמור עניין זה לא מאד מעניין אותי. גם אם יהיו שוטים כמספר יוצאי מצרים, כל אלו אינם עומדים כנגד טיעון אחד. וזה נכון לשני הכיוונים: הן לשוטים שמאמינים בתופעות חסרות בסיס והן לשוטים שלא מאמינים באלוקים.

משה ארבל הגיב לפני 23 שעות

אז צדקתי כשאמרתי לך שאני רוצה לשלוח לך את זה למייל כי כאן אתה כנראה מרגיש מאוד מאויים ואתה מיד קופץ להתגונן ולהשתולל כאילו נגעו בעצב רגיש. אז כבוד החכם הנאור קח כוס מים ותירגע, אתה אפילו לא הבנת את השאלה שלי הנקודה לא הייתה ”מה אנשים אומרים עליך” הנקודה הייתה שמבחינה מדעית נטו גם אתה נחשב לחריג ולמיסטי במקצת בגלל האמונה שלך באלוהים שאותה אי אפשר בשום אופן להוכיח בצורה מדעית ואמפירית.

mikyab צוות הגיב לפני 22 שעות

נראה לי שכנראה גם אתה לא הבנת את השאלה שלך, ובטח לא את התשובה שלי. אני בד”כ ממש לא מרגיש מאוים, ובטח לא משטויות כאלה.

השאר תגובה