שאלה לגבי מספר יוצאי מצרים

שו"תקטגוריה: אמונהשאלה לגבי מספר יוצאי מצרים
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכאל,
 
נתקלתי בהערכה של כמות האוכלוסיה בעולם בתקופה של מתן תורה, והם מערכים שהיא הייתה באזור ה40 מיליון נפשות. שאלתי איך ייתכן שבני ישראל היו כמעט עשירית מאוכלוסיית העולם באותה תקופה (שלושה מיליון), בייחוד שנאמר לגביהם "לא מרובכם מכל העמים חשק השם בכם ויבחר בכם". ובכלל מחלק ההערכות של ביקורת המקרא ששמעתי, הם מעריכים את יוצאי מצרים בסדר גודל של עשרות אלפים (מספר שהוא יותר מתאים לנתונים ההיסטוריים).

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

מהר"ל טוען שהמספר 600,000 הוא טיפולוגי (כלומר מסמל עם שלם או הרכב מלא. אגב, כמו בהקמת המדינה).
אבל אני לא בטוח שההערכות הללו (גם אם הן נכונות, ויש לי ספק רב לגבי קביעות כאלה. למשל, ווליקובסקי מזיז את התארוך ב-600 שנה), סותרות. ייתכן שאז עם ישראל היו אחוז גדול מהעולם. לפחות המשפחות מנויות שם אחת לאחת (כמה אנשים היו בכל משפחה זו אופרה אחרת כמובן). ולגבי "לא מרובכם" ייתכן שהכוונה שלמרות רובכם לא נבחרתם בזכות זה, וראיה לדבר שבעתיד אתם תהיו המעט מכל העמים ועדיין תישארו העם הנבחר.

שואל הגיב לפני 7 שנים

ניסיתי לחפש את המקור במהר"ל שבו הוא טוען לגבי 60 ריבוא שזה מספר טיפולוגי. מצאתי משהו דומה בספרו גבורות ה' פרק י"ב, האם למקור הזה התכוונת? ואם כן, האם הוא מתכוון שהמספר הוא רק מספר סמלי ולא באמת מייצג את מספר בני ישראל בפועל, או שאולי הוא התכוון שזה גם היה מספרם בפועל, וגם היה במספר הזה משהו סמלי?
אם התכוונת למקור אחר, אשמח שתפנה אותי אליו.

ועוד שאלה, אם אכן המספר הוא טיפולוגי, ואינו באמת מייצג את המספר הממשי של בני ישראל ביציאת מצרים, איך זה מסתדר עם תוצאות המפקדים שנערכו, שבהם פורטו מספרים מפורטים שהסתכמו לכדי 60 ריבוא. ובנוסף, תוצאות המפקדים היו לא עגולות. בדר"כ מספרים טיפולוגיים באים בצורה עגולה, בלי שאריות אחריהם כמו 603,500.

בברכה,

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

איני בקיא במהר"ל. ראיתי כעת הפניות לגבורות כו/כט, נ, נצח לט, באר הגולה פט ויש עוד.
ראה גם תפארת נו על המספר 60 (ריבוא) שהוא שלימות.

הערותיך נכונות. לא סביר שזה רק טיפולוגי.

קובי הגיב לפני 10 חודשים

ניתן לראות סקירה קצרה בתחום על מספרי יציאת מצרים.
וכיצד ניתן לקרוא אותם כאן:
https://youtu.be/O5rQrWSnZCs

השאר תגובה

Back to top button