שאלה על מוסר

שו”תקטגוריה: מוסרשאלה על מוסר
י' שאל לפני 11 חודשים

שלום, רציתי לשאול, מחד נוהגים לטעון שהאובייקט המוסרי או ציוויו של האל בעניין המוסר הוא אמיתי ומשקף משהו אמיתי “שם בחוץ”. ועם זאת, האנושות איננה מצליחה לתפוס את האובייקט בשלמותו אלא לומדת אותו בצורה איטית והדרגתית ע”י התבוננות משותפת של החברה כולה שבנויה מיחידים רבים. בצורה זאת, מובן יחסית מדוע רואים שהמוסר משתפר לאורך הדורות ולא רק משתנה. וכן שהתרבויות הפשוטות בד”כ מאמצות את התרבויות המתקדמות המערביות. (כמובן שאילמלי כך שהמוסר הוא אובייקטיבי לא ברורה פשר המילים משתפר או מתקדם).
אך עם זאת, מצד שני, דבר דומה אנחנו פוגשים גם לגבי האסתטיקה והיופי, שגם הם נקבעים בצורה קולקטיבית ומשפיעות על כל אינדיבידואל אך מאחוריהם לא עומד משהו אמיתי אלא. אלא מדובר רק ביופי סובייקטיבי רלטיביסטי. גם לגבי היופי אנחנו חושבים שהוא משתפר לאורך הזמן, וההשפעות של התרבויות המתקדמות מערביות משפיע רבות על התרבויות הפרימיטיביות. (פה לעומת זאת נעשה שימוש במילה מתקדם ומשתפר בצורה סובייקטיבית, דבר שמעורר תמיהה).
אבל, אם אני צודק בהבחנה שלי, נראה שאם כך קיימת בעייתיות רבה להניח שהמוסר הוא אובייקטיבי. כי כאן אנחנו נתקלים בידיוק בהשפעה של החברה על היחידים בה לגבי השקפות העולם כפי תזת האמנה החברתית. ולכן נראה שהמוסר גם הוא רלטיביסטי.
יתירה מזאת, לא ניתן להמעיט בחשיבתו של ענפי האסתטיקה והיופי על חברה, היא נראית כה רבה עד שכמעט לא נוכל להיפגש באובייקט אחד שהתנתק משיקולים שכאלה, פרט לכל ההשפעות התרבותיות על חברות שלמות שדברים אלו יוצרים.
אם כך, האם  סביר להניח שהמוסר איננו אובייקטיבי? והטוב והיופי הוא רק פרי החברה שממנו הגענו?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

ראשית, אולי גם לגבי יופי יש התקדמות במובן אובייקטיבי. שנית, אני לא רואה שהתרבויות הפרימיטיביות מחקות את המערב בענייני האמנות והאסתטיקה.

בנימין גורלין הגיב לפני 11 חודשים

אדרבא ואדרבא, התרבויות המערביות מחקות את התרבויות הפרימיטביות !

ק הגיב לפני 11 חודשים

לענ”ד הצעתו של הרה”ג שגם לגבי יופי יש התקדמות, נשמעת במבט ראשון מוזרה קצת, כי כן מקובל שזה סובייקטיבי וכמדומני אלו דברי הרמב”ם על המפורסמות, וזכור לי שגם נכתב פה בשותי”ם להדיא שזה סובייקטיבי. או לפחות רובו.

ד”א,
האם אין מהשאלה כאן גופא ראיה לכך שמדובר במשהו אובייקטיבי?
כי אם אכן אנחנו מפרשים שמודל היופי הוא סובייקטיבי למרות ההשפעה החברתית, אבל מאידך נשארים בהבנה שהמוסר הוא אובייקטיבי למרות שגם הוא תלוי בהשפעות חברתיות,
זה רק מראה שאנחנו כן מסוגלים לעשות את החילוק להבחין בין יופי למוסר או בין סובייקטיבי לאובייקטיבי.

מה דעתכם?

ולבניומין אומר הגיב לפני 11 חודשים

נ.ב
בנימין, היכן בידיוק מחקות התרבויות המערביות את התרבויות הפרמיטיביות?
האם בניינים ומוצרים אפורים ונשים בלונדיניות וגבוהות נמצאות אי שם באפריקה או באזורים הנכשלים באסיה?

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

אם אנחנו אומרים משהו זו ראיה לכך שהוא נכון? אולי טעינו?

ק הגיב לפני 11 חודשים

לא הבנתי מאי שנא מספקנות רגילה?
פה גופא שאתה טוען שיש לך יכולת הבחנה זה רק מחזק את הטענה, לאפוקי אם כל דבר שאנחנו מרגישים אנחנו סוברים שהוא אובייקטיבי…

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

הדיון הזה הזוי. מחד, שואלים אותי מניין לי שהמוסר אובייקטיבי? זה שאני חש כך אינו אומר שזה נכון. כעת הטענה שעולה היא שבגלל שכולנו חשים שיש הבדל בין מוסר לאסתטיקה אז בהכרח יש הבדל. אז תחליט: אתה מקבל את התחושות שלנו או לא?
עמדתי היא שהתחושות קבילות כל עוד הן סבירות ולא נתקלות בסתירה.

השאר תגובה