שאלות ב"מחשבה"/"אמונה"

שו”תקטגוריה: פילוסופיהשאלות ב"מחשבה"/"אמונה"
דרווין הקטן שאל לפני 3 שנים

שלום הרב מיכי, כמה שאלות בנושא שאתה \”אוהב\” – \”מחשבה\”, אבל אבקש לענות ברצינות ובהרחבה כפי יכולתך במסגרת המוגבוליות…
א. רבים מןה יהודים שומרי התורה והמצוות חשים כי הם אוהבים את אלוקיהם. האם ניתן להסביר בצורה רציונאלית מדוע לאהוב את אלוקים? דבר נוסף, האם ניתן להסביר בכלל מה זו אהבה?
ב. אלוקים ברא את הבריאה וציוה על עשיית טוב והימנעות מרע. האם זו החלטה שרירותית שלו להחליט מה יהיה טוב ומה רע או שמושגי הטוב והרע הם בעצם מושגים שבעצם והיו תקפים איפשהו שם בנצח? 
ג. חז\”ל השתמשו בתפיסתם העולם המדעית שלהם להבין את המציאות ועפ\”י זה אמרו דברים שנכתבו בתלמוד. בנוסף על כך הם גם אמרו סברות שלא קיבלו מסיני אלא דנו וניתחו את הדברים עפ\”י שכלם. הראשונים והאריכו להבינם ולהסביר ואחרונים אחריהם וכו\’ וכו\’. ואני שואל את עצמי: הרי בתפיסה מדעית כלשהי אני יכול לומר – שאמורא פלוני אמר משהו עפ\”י תפיסה קדומה ודבריו הם טעות. מדוע אנו שוברים כ\”כ את הראש בהתעמקות בלבאר סברות של התנאים והאמוראים אעפ\”י שאנו פשוט יכולים לומר: היי, זו סברה הזויה ולא נכונה – זו טעות. מדוע יצרנו ספרות תלמודית-הלכתית עניפה סביב זה?
ד. תכלס, מדוע אלוקים ברא את העולם?
תודה רבה ושבת שלום, 
נ.ב.
ספריך נפלאים! ובכלל, עזרת לי המון בנושא האמונה שלי, ספגתי ממך רבות שאין לתאר ולשער. אני לא בהכרח סבור כמוך בכל התפיסות אך אני אוהב לשמוע את דעתך ואתה בהחלט סידרת לי הרבה דברים בראש. המשך לעשות חיל ולזכות אותנו בחכמתך הנפלאה ודבריך הישרים והמחכימים (: 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

משום מה נשמטה ממני שאלה זו. סליחה על האיחור. אתה לא מצ]פה ממני לענות בהרחבה על אוסף שאלות שכל אחת מהן דורשת מאמר ונשתברו עליה קולמוסין ואוקיינוסים של דיו. אענה בקצרה.
א. כי יש מצווה לאהבו. לא יודע להסביר מהי אהבה, דומני שכל אחד מבין זאת היטב. על גדר האהבה כלפיו – ראה בטור 22 ובמאמר כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%A9%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%A4%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%A8%D7%92%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94
ב. זו דילמת אותיפרון והאריכו בה רבים. לדעתי מרגע שנוצר העולם וטבעו זה מכתיב את הטוב והרע השוררים בו. אבל ניתן היה ליצור עולם אחר ואז הטוב והרע היו אחרים.
ג. כי יש להם סמכות בתחום ההלכתי. קו”ח ממה שמלומדים משפטיים שורים את ראשם על ניתוח ספר החוקים שנוצר על ידי אוסף אנאלפביתים בכנסת. ההנחה לגבי חז”ל היא שהיו להם אינטואיציות בריאות, וגם אם הם לא המשיגו את הדברים והכל היה מיושב להם, עדיין בניתוח ראוי ניתן לעשות זאת. אם אתה מוצא טעות בדבריהם זה עניין אחר. אבל כל עוד ניתן ליישב באופן סביר ראוי לעשות זאת.
ד. בפעם הבאה שאפגוש אותו אנסה לבדוק זאת עבורך.
 
חן חן
 

גמליאל הגיב לפני 3 שנים

שלום וברכה,
קודם כל תודה רבה על התשובות. גרמת לי לצחוק בקול שקראתי את תשובה ד’.
לגבי הדברים שכתבת:
א. השאלה היא האם ניתן להסביר מדוע לאהוב את אלוקים? או לחלופין להרגיש רצון לדבוק בו או כל רגש דומה לכך.
ב. בתורה ובדברי חז”ל הקב”ה משובח בכך שהוא עושה טוב ורע, אלוקי משפט צדקה וחסד ועוד ועוד. אם הוא זה שהחליט מה טוב ומה רע באופן שרירותי, מה בדיוק אנו משבחים אותו, שהוא פועל בכללים שהוא המציא? נראה יותר לומר שיש טוב ורע מוחלטים והוא פועל על פיהם ולכן אנו משבחים אותו ג”כ על כך. אגב, מי מדבר על הדילמה הזאת? אשמח להפניות….
ג. לחכמים יש סמכות אמנם מדוע לקבל את הסברות שלהם? הרי זו לא סמכות מהותית. באותה מידה אני יכול לקבל שאכן חז”ל לא הבינו שום דבר ומאידך לעשות מה שהם אומרים כיוון שהם סמכות חייבת. אבל שוב, סמכות מחייבת לא בהכרח מעידה על חכמת הסמכות הזו. ולכן אני חוזר ושואל: מדוע לי לנסות להסביר את הסברות שלהם אם נראה לי שהם סברות לא מובנות ואפילו מוטעות (בהנחה שאני חושב כך בסוגיות מסויימות)?

תודה רבה!

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

א. לא. ראה מאמרי הנ”ל.
ב. אין שום הכרח משם נגד דבריי. הוא משובח על כך שבעולם שלנו הוא פועל באופן טוב. כאמור, בעולם שלנו רק זה הוא טוב. האריך בה אבי שגיא בספרו על דת ומוסר, וכן במאמר שלו שהתפרסם באסופה שערך עם סטטמן. אני מניח שחיפוש ברשת יעלה לך עוד מקורות.
ג. לא תוכל לעשות את מה שהם מורים אם לא תבין זאת. בלי להסביר את עמדתם לא תוכל לקיימה. הפירוש הוא שמבהיר את ההלכה שהם קבעו.

k הגיב לפני 3 שנים

יסביר נא כבוד הרב מדוע הלא הנחרץ שבתשובה א לא יגרור לאוקימתא של תשובה ג של “לא תוכל לעשות את מה שהם מורים אם לא תבין זאת”. החילוק הוא שפה זה דאורייתא ופה דרבנן??!!

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

יסביר נא כבודו את שאלתו. ואנא אל תאלץ אותי לחזור ולקרוא שוב את השרשור. במרווחים כאלה הדבר קשה עליי.

השאר תגובה

Back to top button