שיטות לימוד גמרא ובכלל – יש כזה דבר?

שו”תקטגוריה: עיון תלמודישיטות לימוד גמרא ובכלל – יש כזה דבר?
שניאור שאל לפני 3 שבועות

כבוד הרב,
אשמח שתפנה אותי אם כתבת על כך בעבר בהרחבה או אם יורשה לי להציע לך, לכתוב מאמר ארוך ומוסבר על שיטות הלימוד השונות הקיימות במפרשים ובאחרונים. לדוגמא – ההבדל בין שיטת הפלפול לשיטת בריסק. אם תוכל להביא סוגייא ספציפית ולראות איך לומד אותה המפלפל ואיך לומד אותה האוחז בשיטת בריסק.
ובכלל – להגדיר יותר מה היא “שיטת לימוד”, כי לכאורה ההבדלים הם בין האנשים ובין איך שהראש שלהם עובד. לא? 
ועוד – האם זה נכון לומר ששיטת בריסק קנתה לה שביתה? אם שיטת בריסק היא כפי שמקובל לדבר עליה, הרי זה ממש ראש מערבי פשוט של ימינו. היינו שגם אם לא הייתה נוצרת השיטה, נראה שחשיבה רגילה של האדם הסביר היום היא כזו. לא?
ועוד – האם תוכל להצביע על הבדל ברור בחשיבה בין ראשונים לאחרונים? האם לא פשוט לכאורה שהרמב”ם לדוגמא למד ו”הראש שלו עבד” בדיוק בהגדרות כפי מה שמנכסים משום מה כ”שיטת בריסק”?
תודה רבה מראש! 

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

שלום רב.
כבר נשאלתי/התבקשתי כמה פעמים. אבל זה עניין למחקר ארוך, ולדעתי לא מאד מעניין. ברור שכמעט משהו מכל שיטה יש כמעט בכל בימ”ד, והלומדים בסה”כ מכירים במה המדובר. המונחים כמו פלפול או בריסק, בעצמם סובלים כמה פירושים וכמה גרסאות. אני חושב שאדם צריך להפעיל את הראש ולא ללכת בשיטה זו או אחרת. כדאי להכיר את המרחב כדי להשתמש בו במסגרת הלימוד שלך. היצמדות לשיטה ואפיוניה אלו עניינים לאקדמאים שאין להם משהו יותר טוב לעשות.
נקודה מאפיינת כזו או אחרת זה כן עניין שיכול להיות מעניין, לפחות אם ההבדל בו מדובר הוא משמעותי ויש לו השלכות. אבל אפיונים כלליים של שיטות נראים לי ממש לא מעניינים ולא מועילים. 

EA הגיב לפני 3 שבועות

שניאור תראה ״דרכי הלימוד בישיבות ליטא״ של שלמה טיקוצ׳נסקי.

Back to top button