שינוי קצב קוונטי

שו"תשינוי קצב קוונטי
דוד שיף שאל לפני 5 שנים

שלום הרב , קראתי את מחברת האמונה שלך לגביי ההוכחה הקוסמולוגית. הגעתי לקטע של ההופעה הספונטית הקוונטית ולא הבנתי בדיוק את ההוכחה משם. לפי מיטב הבנתי הרב טוען שהחוקים שאיפשרו את ההופעה הספונטית הזאת "נבראו" ושזה לא היתה הופעה באמת מואקום מלא. אם כן מנין לנו שחוקים אלו אינם קדמונים? העלתי סברא שאם הם אכן היו קדמונים אז העולם היה קדמון, ולכן הם חייבים היו להיברא. אשמח לחידוד של ההוכחה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

החוקים יכולים להיות קדמונים, אבל גם חוקים קדמונים דורשים מחוקק. זה גם בגלל עקרון הטעם המספיק, וגם בגלל שחוקים אינם יישים. העובדה ששוררים חוקים כלשהם לא מסבירה את עצמה וגם לא את מה שמתחולל בתוכה. החוקים הם רק האופן שבו פועל המחוקק ועולמו.

דוד שיף הגיב לפני 5 שנים

1. לא הבנתי בדיוק, כשאני כתבתי חוקים קדמונים התכוונתי שהם היו קיימים אינסוף זמן, אך כמובן זה לא נראה לי אפשרי שהרי הזמן והמרחב החלו במפץ הגדול ? בנוסף איך יתכן שחוקים אלו יהיו קדמונים זה לא אומר הרי שהעולם היה צריך להיות גם קדמון עם החוקים האלו היו תמיד תמיד קיימים? ועוד קשיא , איך ייתכן להסביר על פי תאוריה זו על המבנה של הייקום שהוא "fine tuned"
לחיים ובכלל שהוא קיים?
2. מה רמת סבירות של תאוריה זו? אני מניח שאי אפשר להוכיח אותה אמפירית? ובכלל הבנתי שכל מה שהלך בזמן 0 הוא לגמרי מחוץ להבנת המדע?
3. למה הרב לא מוציא ספר : מורה נבוכים 2 או משהו כזה ? 🙂

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

אני לא מבין את הדיון כאן. חוקים קדמונים או לא, אפשרי או לא אפשרי וכדומה. אנא כתוב מה אתה שואל בדיוק.
אני כן מוציא ספר, ואפילו טרילוגיה. זה בהכנה.

דוד שיף הגיב לפני 5 שנים

השאלה שלי היא האם היתה נקודת התחלה לכל היש (החוקים כלולים בתוך היש הזה)? והאם הרב יכול להסביר בדיוק איך סיבה ומסובב יכולים לעבוד גם מחוץ לזמן (הרעיון הכללי מובן לי אבל האם סיבה ומסובב לא קיימים כנספח לזמן?)

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

אין לי מושג. המפץ אומר לנו שכן. אבל אולי לפניו היה משהו. טענתי היא שגם אם זה היה תמיד וגם אם לא – נדרש בורא. על סיבה ומסובב בלי זמן כבר הרחבתי בשו"ת לפני כמה ימים. בקצרה, הזמן אינו פרמטר מהותי לסיבתיות אלא רק חלק מהשפה שלנו לתאר אותה. גם אם לא היה בעולם זמן אין שום מניעה לומר שיש שם יחסי סיבה ומסובב אלא שנתאר אותם בשפה אחרת. כמו שלפי קאנט שהזמן הוא רק צורת הסתכלות שלי ועדיין אני יכול לדבר על תאריך לידתו של סבי.

השאר תגובה

Back to top button