תכנת מחשב כגוי של שבת

שו”תקטגוריה: תורה ומדעתכנת מחשב כגוי של שבת
גיל שאל לפני 6 שנים

שלום כבוד הרב,
לאחרונה נתקלתי בפטנט חדש – שעון שבת אלקטרוני, שמזהה לבד מתי כניסת שבת ושאפשר להגדיר לו בעזרת מסך LED מתי הוא פועל ומתי הוא כבה (בלי הזיזים המסורתיים בשעון המוכר).
מצד שני, הבנתי שקיים פסק של הגר״מ פיינשטיין שאומר שתכנות רובוט הוא בכלל אמירה לנוכרי, שאסורה.
אני מעוניין לשאול: האם אפשר לבנות שעון שבת אלקטורני חכם, שמחובר לחיישנים ברחבי הבית ובעזרת תוכנה חכמה ולומדת יודע לבד מתי להפעיל ומתי לכבות אורות ומכשירים שונים? הרי מבחינה טכנולוגית הוא המשך ישיר של שעון שבת אלקטרוני (בתוספת אינטראקציה עם הסביבה), אבל מצד שני הוא דומה במורכבותו לרובוט מתוכנת.
בנוסף, האם במובן הזה תוכנת מחשב נחשבת לגוי של שבת?
ובכלל, מה ההבדל לעניין פסיקת הלכה בין הרובוט לבין השעון השבת האלקטרוני?
תודה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

איני מבין מה ההבדל בין שעון שבת לרובוט. זה גולם וזה גולם. יתר על כן, אמירה לנכרי נאסרה משני טעמים (אני מתעלם ממה שמשתמע בסמ”ג שמובא בב”י שהוא מדאורייתא): 1. שליחות לנכרי לחומרא. 2. ודבר דבר (דיבור אסור בשבת). שני ההסברים הללו לא שייכים ברובוט. ומדין גרמא ודאי אין לאזור כשהמעשה הגורם נעשה מבעוד יום. אפילו לגבי אשו משום חיציו (שזה הרבה יותר גרוע מגרמא) כתב הנמוק”י פ”ב דב”ק שמותר להדליק נר לפני שבת אף שהוא נחשב כחיציו כל משך בעירתו (אחרת היה איסור על הדלקת נרות שבת).
לכן לדעתי עקרונית מותר להפעיל דברים עם רובוט מתוכנת מראש ככל שמותר בשעון שבת. אמנם יש לשיים לב לדין אוושא מילתא (דברים שנראים כאילו הם מופעלים בשבת ועושים רעש או מושכים תשומת לב – נאסרו מדרבנן). דברי הנמוק”י שהזכרתי עוסקים במשהו חמור יותר, שכן שם לא מדובר על מנגנון של שליטה אלא על ההדלקה עצמה. זה יותר חמור משעון שבת (שרק שולט על הזמן ולא נותן מקור כוח מחודש), ובכל זאת זה מותר.

אנונימי הגיב לפני 6 שנים

אז מותר לכתחילה לצפות במשחקי כדורגל עם שעון שבת? ממה שאני רואה הפוסקים המודרניים מותחים את ‘עובדין דחול’ שיכסה גם את זה, לדעתך מותר?

אנונימי הגיב לפני 6 שנים

*כמובן משחק של גויים או מוקלט

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אתה מערבב שאלה של איסור מלאכה עם עובדין דחול. אין איסור מלאכה במצב כזה. גם לגבי משחק של יהודים. יש שאלה של מעשה שבת ושל עובדין דחול ושל אוושא מילתא (מפני החשד).

גיל הגיב לפני 6 שנים

ומה הדין של ״בית חכם״ שניתן לשלוט בו בעזרת פקודות קוליות? האם תוכנת מחשב שמקשיב כל הזמן ומחכה להוראה קולית אסורה?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אסור להפעיל משהו על ידי פקודות קוליות בשבת עצמה. זה לא קשור לשאלת שעון שבת ורובוטים שמופעלים מערב שבת, לחומרא כי זה בשבת ולקולא כי זה לא במעשה אלא על ידי קול (אמנם יש לדון בזה לאור סוגיית לאו דחסימה בקול).

Back to top button