תנאי כפול בעבודת אלוהים וקיום מצוות

שו"תקטגוריה: אמונהתנאי כפול בעבודת אלוהים וקיום מצוות
שלמה שאל לפני 2 שנים

כבוד הרב, לאחרונה אני עוסק בענייני אמונה והיחס בין אלוהים ובני ישראל, ולמה חשוב לאל שיהיה לו עם, ולמה הוא צריך שנקיים מצוות, אני מניח שהנושא כבר קיים בספרי הרב אשמח לדעת איפה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא קיים ואין לי מושג. את זה צריך לשאול אותו.

שלמה הגיב לפני 2 שנים

איך אפשר לשאול אותו?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אין לי מושג

דורון הגיב לפני 2 שנים

אני חושב שהשואל רצה לדעת מהן התשובות האפשריות לשאלה זו מצד היהדות. אם מנסחים את השאלה הזו ככה אפשר להתקדם קצת יותר לכיוון של השגת תשובה מאשר בפנייה ישירה לאינסטנציה היותר גבוהה. כאן יש כבר התחלה של מתן תשובות, אמנם לא בהכרח מוצלחות, לשאלה.

dvirlevi311 הגיב לפני 2 שנים

כל שאלה של מה מטרת הקב"ה בנוגע לכל מיני דברים היא מגוחכת. כל עוד הוא לא גילה לנו מהי מטרתו (ע"י נביאיו). אפשר להעלות אין סוף אפשרויות אבל זה לא רלוונטי כל עוד אין לזה בסיס מדברי הקב"ה בעצמו וגם אז יאמרו ההוגים שזה לא הטעם האמיתי.

דורון הגיב לפני 2 שנים

עבור מי שמאמין בתורה הוא באמת גילה לנו לפחות חלק מרצונו דרך נביאו משה. מכאן אין שום בעיה לחלץ ספקולציה למה עשה זאת. יש ספקולציות סבירות יותר או פחות וכמובן שהן אף פעם לא וודאיות. אבל להגיד שבהכרח אין למאמין בתורה אף קצה חוט נראה לי ממש כשל לוגי. מי שאומר זאת צריך להוכיח שאין בשום מקום בתורה אפילו בדל של רמז כאשר בו בזמן הוא עצמו כבר הניח שאליו עצמו הגיעה האינפורמציה (שיש תורה ושהיא מעבירה לנו שפע של מסרים).

שאלתי אותו הגיב לפני 2 שנים

בס"ד כ"ה באדר תשא"ף

בהתאם להנחייתו של רמד"א לשאול את אלקים למה הוא צריך עם שיקיים מצוות, החלטתי לנצל את שיחתי היומית עם אלקים כדי להציג בפניו את השאלה.

להפתעתי קיבלתי את התשובה כבר בעת ההכנה לפגישה, ישר על ההתחלה, פותחים פסוקי דזמרא' ב'הודו לה' קראו בשמו הודיעו בעמים עלילותיו'. תפקידו של עם ישראל להפיץ בעולם את אמונת הייחוד ואת ערכי המוסר הבסיסיים הקרויים 'שבע מצוות בני נח'.

לשם כך נועד עם ישראל להיות 'הבן הכור' המורה לאחיו הצעירים את הדרך. וכבר לפני מעמד הר סיני, הבהיר ה' לעם שעליו להיות 'ממלכת כהנים' וגוי קדוש' שייצג את רצון ה' בעולם. ככהני האנושות מוטלת על עם ישראל החובה להתנהג בדרכי קדושה מעבר למוטל על שאר האנושות, הן תרי"ג המצוות המביאות את עם ה' להפנמה תמידית של נוכחות ה' בעולמו והתנהגויות מוסריות מעבר לנורמה הנדרשת מהאנושות כולה.

כך נדרשים בני ישראל להיות חברת מופת, 'גוי קדוש' אשר לו אלקים קרובים אליו וחוקים ומשפטים צדיקים, שיעוררו את כל העמים ללכת בעקבותיהם.

בברכה, עמיעוז ירון שניצל"ר

דורון הגיב לפני 2 שנים

זו דוגמה טובה לספקולציה סבירה (למי שמאמין בתורה ומרגיש מחויב לה)

תיקון הגיב לפני 2 שנים

פיסקה 3, שורה 1
… להיות 'הבן הבכור' המורה…

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

אם לאל היה חשוב שיקיימו מצוות הוא לא היה מכין לנו גיהינום.

השאר תגובה

Back to top button