תפילת הדרך בימינו

שו"תקטגוריה: הלכהתפילת הדרך בימינו
אורן שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
 
לגבי תפילת הדרך, רציתי לשאול אם יש צורך לברך בימינו על נסיעות יומיומיות בכבישים, שהרי אין סכנה, ורוב המקומות הם בגדר גישה כמעט מיידית לעיר קרובה במקרה של תאונה רח"ל. אם בכל זאת יש צורך, על איזה סוגי נסיעות ומרחקים?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום אורן.
שמעתי פעם בשם הרב ליכטנשטיין שאין לברך על נסיעות כאלה אלא אם אתה חש סכנה. ומסברא נראה גם לי הקטן כך. הוסף לכך את תפיסתי שהקב"ה לא ממש מתערב ושומר עלינו בהתנהלותנו בעולם, ולכן כל התפילה הזאת קצת בעייתית.
לכן נלענ"ד שיש אולי מקום לברך או על מקום שבחזקת סכנה או כשמדובר בנסיעה חריגה ולמקום בו אתה בודד (לא נסיעה יומיומית). קשה לקבוע מרחק קבוע, אבל המרחק הקבוע בהלכה לא נראה לי רלוונטי בנסיעה שעוברים לידך כל הזמן (אלו לא מדבריות הן מבחינת הסכנה והן מבחינת הבדידות וחוסר העזרה). שלא לדבר על הפעלאפענס.

——————————————————————————————
יובל ש':
"שלא לדבר על הפעלאפענס."
דין הולכי מדבריות מודרני – היכן שאין קליטה סלולערית או אזלה הבטעריה לא עלינו.
——————————————————————————————
הרב:
כוונתך אזלא הבטעריה.

עופר גזבר הגיב לפני 3 שנים

הרב הזכיר את זה בתשובה אבל לא לגמרי הבנתי ואשמח להרחבה- האם אין בעיה להתפלל תפילת הדרך גם במקום סכנה מצד תפילה לנס? או שיש סיבה לחשוב שאם זה מקום סכנה הקדוש ברוך הוא יתערב?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

בקשות מעוררות אצלי קונפליקט לא פתור. מחד, חז"ל מורים לנו שאין להתפלל על נס (גם אם זה נס נסתר, כמו מינו של עובר ברחם אמו). מאידך, הם מניחים שיש מעורבות אלוקית שאינה נס, ורק עליה מותר להתפלל. אבל כיום אנחנו יודעים שחוקי הטבע הם דטרמיניסטיים, כלומר כל מעורבות אלוקית היא בגדר נס.
עקרונית אנחנו מחוייבים לקביעות ההלכתיות של חז"ל אבל לא מחויבים לקביעות העובדתיות שלהם. אלא שכאן הקביעה ההלכתית כנראה נולדת מתפיסה עובדתית. השאלה היא האם במצב כזה המחויבות לקביעות ההלכתיות של חז"ל עדיין קיימת, או שמא אם הם היו איתנו היום הם עצמם היו משנים את ההוראה ומתירים להתפלל לנס. אני לא יודע להכריע בזה.
מכיוון שאני בספק, אין לי וודאות מספקת בדבר כדי לשנות את ההוראה ההלכתית הזאת.

כמובן שלהערכתי הוא לא יתערב גם אם יהיה צורך בזה, אבל לך תדע. תחושתי היא שאתה מערבב כאן בין טענות. השאלה האם הוא מתערב והשאלה האם מותר להתפלל להתערבות כזאת הן שאלות שונות ובלתי תלויות. חז"ל למשל חשבו שהוא מתערב ובכל זאת אסרו להתפלל על נס.

השאר תגובה

Back to top button