תפיסת המשיח והגאולה של הרב

שו”תקטגוריה: מחשבהתפיסת המשיח והגאולה של הרב
רציונלי(יחסית) שאל לפני 4 חודשים

כאדם שמנסה להישאר עם הראש כמה שיותר על הקרקע ולעשות את חובותיו כלפי הבורא בלי יותר מידי להיכנס למיסטיקה(מדבר על עצמי לא על הרב)כחלק מנטייה אישית-רציונלית ואולי גם מתוך ראייה על ההיסטוריה שכל תנועה ששואפת לאוטופיה-כנראה תיכשל
הנושא המשיחי -כלומר של ימות המשיח ביהדות מעורר בי לפעמים קושייה-במבט ראשוני על קבוצות כמו חבדניקים משיחיסטית קיצוניים או ישיבות כמו הר מור שבטוחות במאה אחוז שהכל כבר מוכן ואנחנו עוד שנייה שם-הדבר גורם לי כמובן לספק בהם ואולי אפילו ללעג מסיום על כך שכל היהדות פתאום לפי קבוצות אלו נשענת לפתע על הבטחה שבעוד מספר לא גדול של זמן-כולנו ניגאל ומן הצד השני אני אומר לעצמי חברי בסופו של דבר ע\”פ פשט הכתובים כך כתוב! שיהיה הליך על טבעי שיגאל את כולנו-ומי אמר שזה לא עכשו?
באופן אישי אני נוטה לחשוב שתהליכים על טבעיים לא קורים כיום ודברים כמו הקמת מלכות משיחית חזרה של כלל האומה בתשובה ותחיית מתים-אלו דברים שיעשו בדרך הטבע בצורה איטית ולא ניסית(וכנראה גם בעוד כמה מאות שנים ולא כיום)
 
רציתי לשאול לדעתו של הרב מתוך סקרנות..האם אתה מסתפק בקיומו של ביאת גואל ובהבטחות מיסטיות עתידיות כתחיית מתים?האם אתה מייחס חשיבות לכך שע\”פ פשט הכתובים דבר מסוג זה אמור להתרחש עד כעוד 225 שנה המקסימום(האלף השביעי וכדומה) האם אתה רואה בכך שהמדינה הוקמה בתקופה \”צמודה\”(יחסית)לתאריכים אלו-ראייה?
ושאלה הלכתית -פלפולית קטנה לסיום(בעצם שניים):
1 אפרופו קבוצות משיחיות-קיים ארגון די משעשע ומעניין הנקרא ברית עולם שמתכונן ליום שבו כל הגוים עוד שנייה יעלו לירושלים וכבר מכין להם קהילות ונותן להם הדרכה על\” מצוות בני נח\”
בכ\”מ כשניתקלתי פעם בהרצאה במקרה של הרב שרקי בנושא ביוטיוב הוא טען כי הדעה שיש לנכרים רק שני מסלולים או גיור או קבלה של 7 מצוות בלבד היא איננה נכונה ולמעשה יש דעות האוצרות שקיים מין\” גיור ביינים\” שבו נכרי יכול להתחייב בבית דין לקיים מספר מסיום של מצוות לבחירתו(ואפילו את רוב רובם )ומאותו רגע הוא היה מחיוב בהם אהע\”פ שלא נכנס לכלל ישראל
הדבר הכי תמוה ומעניין שהיה לשמוע זה מה שהוא מביא מהגמרא  :
אלא איזהו גר תושב, זה גר אוכל נבילות – שקבל עליו לקיים כל מצות האמורות בתורה חוץ מאיסור נבילות-אכן בדקתי ונזכרתי שקיימת דעה כזו-אותי מעניין מה פשר הדעה הזו ..האם באמת לפי דעה מאוד מסיומת זו בגמרא יכול גם להיות גוי שהוא אפילו תלמיד חכם מוסר תורה ברבים (הקצנה שלי)וכל ההבדל בינו לבין ישראל זה בהיתר שלו לאכול נבילות?!-ומה בין זה לבין גר צדק?(יש פירוש רווח מסיום לתמיהה זו?תירוץ? או שזה פשוט עוד אחת מדעות תמוהות שהן דעות יחיד בגמרא שפשוט נדחו )
 
2 בהקשר לנושא שהעליתי של ספקנות אצלי בתהליכים של ביאת משיח זה מזכיר לי מאמר שכתבתי לפני הרבה זמן על התפילה:שאם איננו מאמינים בכך שהקב\”ה מתערב ביום יום התפילה למעשה בפועל חסרת משמעות מהעם לדעת הרב היה אפשרי לשנות בעתיד גם תפילות המתייחסות לתהליכים משיחיים במידה והתפיסה הכללית של היהדות לגבי זה תשתנה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

לא יודע לגבי הבטחות עתידיות, וזה גם לא נראה לי חשוב.

  1. ראה ע”ז סד ע”ב. אבל אין הלכה כן.
  2. אם אתה מגיע למסקנה חד משמעית שהקב”ה לא מתערב אז אינך יכול לומר את התפילה שעוסקת במעורבות שלו, בלי שום קשר לשאלות של סמכות לשנות. אמירות שאינך מאמין בהן לא שוות כלום ואין טעם לאומרן. ראה יומא סט ע”ב.

 

השאר תגובה