אם התכונות שלנו הגיעו בצורה אבולוציונית כמו הרצון לעזור הסלידה מלגנוב ולרצוח ושאר הרגשות המוסריות והטובות, אם כך אין טוב בבעצם, יש רק מוסריות תועלתנית, כמו אני לא אגנוב כדי שלא יגנבו לי, ורגשות שהגיעו ממוטצייה אקראית שפשוט שרדו. מה דעתך?.

שו"תקטגוריה: פילוסופיהאם התכונות שלנו הגיעו בצורה אבולוציונית כמו הרצון לעזור הסלידה מלגנוב ולרצוח ושאר הרגשות המוסריות והטובות, אם כך אין טוב בבעצם, יש רק מוסריות תועלתנית, כמו אני לא אגנוב כדי שלא יגנבו לי, ורגשות שהגיעו ממוטצייה אקראית שפשוט שרדו. מה דעתך?.
מנסה להבין שאל לפני 3 ימים

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 ימים

אתה מערבב בין השאלה כיצד נוצרו הנטיות שלנו לבין השאלה האם ולמה נכון לפעול כך. אלו שתי שאלות שונות. בהחלט ייתכן שהאבולוציה יצרה נטייה אלטרואיסטית, אבל זה לא אומר שהאלטרואיזם נכון/ראוי. המסקנה שלנו שהוא נכון, באם יש כזאת, מבוססת על הנחות וטיעונים פילוסופיים כאלה ואחרים. במילים אחרות: זה שהאלטרואיזם מועיל לשרידות זו עובדה. זה שראוי להיות אלטרואיסט זו נורמה. נורמה לא נגזרת מעובדות (הכשל הנטורליסטי).
יש שטוענים שמכיוון שהאבולוציה יצרה זאת יש ספק שמא זה לא נכון אלא סתם הוטמע בנו. אבל זו תהייה ספקנית, ואתה יכול להעלות תהיות דומות כלפי כל טענה, לאו דווקא כלפי ערכים. כך לדוגמה עקרון הסיבתיות, האינדוקציה, משפטי מתמטיקה וחוקי טבע, הם תולדה של שיקולים שנעשו בשכל ובתצפיות, ואלו הרי שני כשרים שהאבולוציה נטעה בנו. אז למה להאמין להם? גם השאלה הזאת עצמה נשאלת בכלים הללו כמובן.

מנסה להבין הגיב לפני 3 ימים

יפה, תודה רבה.

השאר תגובה

Back to top button