אמונה תמימה

שו”תקטגוריה: אמונהאמונה תמימה
הראל שאל לפני 11 חודשים

שלום הרב, שמעתי שתי שיעורים שהרב העביר על אמונה תמימה ורציתי לשאול עליהם. הרב האמר שלדעתו כדי להיחשב אדם מאמין אמונתו צריכה לבוא לידי ביטוי בשני מישורים: א. תודעה. ב. האינטואיציות שלו על הצד שהיה לפניו את כל הטיעונים. ובמובן הזה גם אדם שמאמין בתועדתו, אין סיבה שלא לחקור ממ”נ, אם הוא יגלה שהוא עדיין מאמין לא קרה כלום (ואפי’ יש רווח), ואם הוא יגלה שהוא אינו מאמין זה רק בבחינת איגלאי מילתא למפרע שהוא תמיד היה כזה. 
אם הבנתי נכון הרב התכוון לכל הטיעונים האפשריים תיאורטית. וזה בעצם תהליך של חשיפה של מה שקיים בו. לפי דבריך האם עצם ‘מה שקיים בו’ ברמה הפוטנציאלית הוא דבר בר שינוי, או שלכל אדם יש את האינטואיציה הפוטנציאלית שלו? ואם זה לא בר שינוי, ויש הקב”ה, האם מסתבר שכל האנשים בעצם מאמינים (כמו שהרב קוק טוען עד כמה שהבנתי)?
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

אמונות של אדם יכולות בהחלט להשתנות. אבל אם אמונתו תשתנה מכוח טיעון כלשהו אז כל מה שהוא היה מאמין עד עתה היה בגלל שלא הכיר את הטיעון הזה. ושוב יש כאן איגלאי מילתא למפרע.

הראל הגיב לפני 11 חודשים

אם הבנתי נכון אז בפוטנציאל משעה שבן אדם נולד הוא ודאי או מאמין או לא מאמין (בכח) ולא ניתן לשנות את זה? כמובן שאת ה’בפועל’ ניתן לשנות ע”י מפגש עם הטיעונים השונים..

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

כפי שכתבתי, לא הבנת נכון.

הראל הגיב לפני 11 חודשים

איזה סוג שינויים אינם בבחינת איגלאי מילתא?

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

למשל כשאדם מכיר טיעון כלשהו שלא שכנע אותו בעבר, ופתאום כן משתכנע ממנו.

השאר תגובה