אקסיומות וערכים

שו"תקטגוריה: אמונהאקסיומות וערכים
גיל שאל לפני 6 שנים

שלום הרב..  ברשותך, אשמח אם תוכל לענות על שתי שאלות:

  1. האם העולם בנוי על אקסיומות?- הכוונה לדתות, השקפות עולם, השקפות פוליטיות וכו'…
  2. האם בהכרח העולם מתקיים על אקסיומות?
  3. האם עולם שבו האנשים מסתמכים על אקסיומות הוא עולם שמגיע לכאוס מכיוון שלכל אחד יש הנחות משלו והנחות כלליות וכו'…?
  4. אם האדם הוא זה שמעניק את הקיום לערכים שהוא הולך אחריהם, אז מדוע שאאמין בערכים שהאחר יוצר? הרי לא ניתן לכפות ערכים על אדם מסוים, מכיוון שזה תלוי ברצון של האדם לדבוק ולשאוף לערך.

אני יודע שהשאלות טיפה לא מסודרות ולא הגיוניות, אשמח אם תתקן ותענה..
תודה מראש!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום גיל.
ראשית, אני חייב לומר שאם אתה שולח שאלות ומצפה לתשובה הדרישה הבסיסית היא שתשקיע מעט זמן כדי לחדד ולהבהיר את כוונתך. אם אתה עצמך אומר שהשאלות לא הגיוניות ולא מסודרות, מה מנע ממך לשבת ולסדר אותן קצת. אני לא חושב שהגיוני שדווקא אני אצטרך להשקיע את הזמן כדי להבין, כשאני עונה להרבה מאד שואלים וכשאתה זה שרוצה תשובות.
באשר לשתי (?) שאלותיך.

  1. לא הבנתי. תן דוגמה והבהר מהן האלטרנטיבות שביניהם אתה מתלבט.
  2. מה ההבדל בין בנוי למתקיים? לא הבנתי.
  3. על כך הארכתי בכמה מקומות. נכון שכל אדם וכל קבוצה בונים תפיסת עולם משלהם, והדבר יוצר "נרטיבים" שונים. הפוסטמודרניות טוענת שזה מהותי ושכל מערכת כזאת היא שרירותית (כי אי אפשר להצדיק הנחות יסוד), וזה אכן יוצר בלגן וואקום אינטלקטואלי. אבל אם רואים זאת כוויכוח שמטרתו להגיע לחקר האמת (עד כמה שניתן), אני לא רואה בזה כאוס במובנו השלילי. להיפך, זוויות מבט מגוונות משפרות את הדיון ומסייעות לנו להתקרב לאמת.
  4. לא הבנתי.
גיל הגיב לפני 6 שנים

תודה על ההערה. על חלק ממה ששאלתי ענית ב-3. אשתדל לסכם את שאר השאלות שלא קיבלו תשובה (הסדר של השאלות קצת משתנה בשאלה הזאת):
1. לדוג' – בפוליטיקה- האקסיומות יהיו הערכים הנובעים מן השלטון המצוי במדינה X. אני שואל- האם יש אלטרנטיבה? כלומר האם ניתן לומר שאני לא מקבל אקסיומה מסוימת מכיוון שהאדם נגוע וסובייקטיבי או שעליו לקבל את האקסיומה בעל כורחו מכיוון שזה פשט בעולם ? מה יגרום לי לקבל את האקסיומה והאם זה בהכרח יהיה משחק בתחום של הלוגיקה?
2. מהי הסמכות המחייבת את האדם לקבל ערכים מסויימים והאם ניתן לכפות אותם עליו?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

1. הערכים הם האקסיומות האתיות. לכן תמיד ניתן לומר שבבסיס המערכת הערכית שלנו נמצא סט של אקסיומות (=ערכים). מהן גוזרים את צורות ההתנהלות הראויות.
הדרך לאמץ אקסיומות כאלה היא אינטואיציה (במקרה זה מוסרית). אתה לא מקבל אותן כי מישהו קבע אותן אלא כי הן נראות לך נכונות, ולכן ממש לא משנה אם הוא נגוע או לא.
2. לגבי הסמכות זו שאלה של מקור תוקפו של המוסר. להשקפתי זה רצון ה' (ראה במחברת הרביעית ח"ג). אם יש ערך נכון ניתן לכפות אנשים לנהוג לפיו, אם כי לא תמיד. אם הם באמת ובתמים מאמינים בערך אחר יש מקום להתייחס אליהם בסובלנות. ראה מאמרי כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A1%D7%95%D7%91%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%AA/

השאר תגובה

Back to top button