בחירת ישיבה‎‎

שו"תקטגוריה: כלליבחירת ישיבה‎‎
י' שאל לפני 11 חודשים

אהלן,
אני שנה הבאה בעז"ה הולך ללמוד בישיבה. עכשיו אני בעיקרון התלבטתי בין מעלה אדומים למרכז הרב ובסוף אני אישית יותר נוטה למרכז, פשוט כי הרגשתי שיש שם הרבה יותר דחיפה ללמוד ובית מדרש עוצמתי, בנוסף יש בחורים בוגרים והרבה אברכים תלמידי חכמים מה שמוסיף לבית מדרש, סך הכל הרגשתי שזה מקום יותר טוב בחינת לימוד. נתקלתי בדבריך כי לדעתך מרכז היא כת וכתבת  שזה בגלל המגלומניה של ישיבה מרכזית עולמית ושבעצם זו ישיבה כלומניקית ולא רלוונטית. וזה קצת ערער אותי בתור אחד שמעריך את מה שאתה כותב. למה אתה מזלזל במרכז? לפי מה שהבנתי גם מאנשים נוספים מדובר באחת מ2 הישיבות הכי טובות בציונות הדתית מבחינת לימוד(הר המור זו השנייה). בקיצור, רציתי לדעת מה התנגדותך למרכז? (מה גם שלפי מיטב הבנתי, ירוחם בקשרים טובים עם מרכז ואתה היית רמ בירוחם)
תודה מראש,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 11 חודשים

שלום רב.
לגבי הר המור זו באמת כת, למרות שלימודית אכן לומדים שם טוב. מהם הייתי נזהר. לגבי מרכז הרב זה פחות נכון. השקפתם העקרונית על המרכזיות העולמית שלהם היא מגלומניה מגוחכת, אבל התנהלותם ביומיום ועבודת השם שלהם אינה כיתתית. זו ישיבה חרדית טובה שלומדים בה ברמה טובה, ואני בהחלט ממליץ עליה במישור הלימודי. לגבי השקפתם, אני מסויג ממנה, אבל אם אתה הולך ללמוד בלי לקבל השקפות או לפחות להקשיב ביקורתית, אז לא צריכה להיות הבעיה. גם לגבי גישתם השמרנית (חרדית) להלכה וקצת לללימוד, אני מאד מסויג. צריך לדעת שזו ישיבה חרדית (שתלמידיה עם כיפות סרוגות), וללמוד שם זה בערך כמו ללמוד בחברון או בכל ישיבה ליטאית אחרת. גם צורת הלימוד דומה מאד (אם כי לדעתי הרמה בישיבות החרדיות הטובות גבוהה יותר. אבל לא ששם הם כלומניקים. לפי הסטנדרטים החרדיים שלהם, הם בנחיתות מול ישיבות ליטאיות מובילות).
לעומת זאת, ישיבת הסדר טובה כמו מעלה אדומים, הלימוד להערכתי מעט פחות אינטנסיבי, אבל זה תלוי בך. שם גם תקבל דברים נוספים שלא תקבל במרכז או בישיבה חרדית. צורות הסתכלות, מחשבה ברמה טובה וכדומה.\
קח בחשבון גם את עניין הגיוס. במרכז אתה מתגייס לבד ואתה מחליט מתי, ולפעמים זה יוצא לא מוצלח. בישיבת הסדר המסלול מוגדר היטב ונעשה בקבוצה של ביינישים. זה נוח יותר.
באופן כללי אומר שאיני חושב שרמת הישיבה מאד חשובה. הרוב תלוי בך. אם תלמד היטב  תצמח כמעט בכל מקום.
בהצלחה רבה,

 

דוד הגיב לפני 11 חודשים

מסכים לגבי העניין שזו ישיבה חרדית לכל דבר אבל האם יש באמת הבדל בין הרמה במרכז לרמה בחברון מבחינה לימודית ?חוששני שזה סתם סטיגמות(כנ״ל לגבי הר המור לפי דעתי הרמה שם ממש לא יורדת מבחינה לימודית מישיבות חרדיות. שיעוריו של הרב מרדכי ברמה מאוד גבוהה)בתור אחד שלומד במרכז ושמעתי הרבה מאוד פעמים שיעורים כלליים של ר׳ דוד כהן ( ראש הישיבה בחברון) יכול להגיד שהרמה ב״רייד״ הישיבתי היא די אותו דבר ומדברים באותו שפה יכול להיות שבחברון אחוז הלמדנים גדול יותר אבל זה פחות קריטי כי במרכז יש לך בהחלט אנשים שלא נופלים מהם ברמה

א הגיב לפני 11 חודשים

במרכז יש אנשים שלא נופלים ברמה מהרבה מקומות אחרים, אבל זו ישיבה שהיא כמו שטיבלאך הרבה סוגים של אנשים בהרבה רמות שונות, כל ר"מ מלמד ברמה אחרת וסגנון אחר ובכללי היא ישיבה טובה למי שמחפש לימוד עצמאי. במרכז לומדים בעיקר ראשונים ופחות אחרונים.

טעמו וראו הגיב לפני 11 חודשים

מה הטעם בדיבורים מבחו? הולכים לשבו"ש ומתרשמים. ב'גבעת הלבונה' נסית?

בברכה, עופר אייל דולגין-קופצינסקי
רכז השבו"שים, בישיבת 'גבעת הלבונה'

והעיקר: שהמקום יתאים לך הגיב לפני 11 חודשים

והעיקר הוא לא מקום נחשב ויוקרתי, ולאכמות העילויים ואיכותם. אלא האם אתה 'תמצא את עצמך' שם. לזה יכול לענות רק מי שמכיר היטב אותך ואת הישיבה, וה'מומחה' הגדוך הוא אתה בעצמך. ואין תחליף למראה עיניים. לך לשבו"ש.

בברכה, חנוך הענך פיינשמקר-פלטי

איא הגיב לפני 11 חודשים

דוד שלי היה רשם של ישיבת קול תורה והוא אמר לי שהכול שטויות ובכול ישיבה יש בחורים טובים ולא טובים הכול שיווק הגרסייבי
לדעתי העיקר זה כמה הבחור משקיעה
בהצלחה

השאר תגובה

Back to top button