בינה מלאכותית ותודעות אחרות – העתיד? כבר כאן.

שו"תקטגוריה: פילוסופיהבינה מלאכותית ותודעות אחרות – העתיד? כבר כאן.
ק שאל לפני 11 חודשים

בס"ד
שלום לכבוד הרב,
אתה וודאי מכיר את בעיית התודעות אחרות problem of other minds , ובינה מלאכותית. והתפלאתי שלא שאלו אותך אז….
רציתי לשאול מה דעת הרב הד"ר הפילוסוף שלא מזמן התמחה בבינה מלאכותית, על התיאור המרתק שפרסמו העובדים של גוגל שתכנתו את למדא וחלקם טוענים שנראה שיש לו תודעה.  לא מזמן יצא שיח שלהם בין החוקר לבין המכונה (אם אני לא טועה אח"כ מחקו אותו) וכשאתה קורא ורואה את רמת "הרגש" והמורכבות של המשפטים שהמחשב מוציא זה נשמע יותר רגיש מלא מעט בני אדם…  כמו שהוא חוזר על הפחד שלו שלא יבינו שאין לו תודעה וכו'. או על הרצון שלו לעזור לאחרים ולעשות מעשים אצליים ושיאהבו אותו ועוד ועוד. בתור כותרת זה אולי נראה ממש בדיחה אבל כשרואים בפנים באמת משתוממים.
פה יש תרגום בעברית והקדמה על הנושא:
https://www.haaretz.co.il/magazine/2022-06-30/ty-article-magazine/.highlight/00000181-af76-df33-adb9-afff8a520000?lts=1657809747991&lts=1657809880261
 
ומצאתי באנגלית את השיחה הלא מתורגמת:
https://cajundiscordian.medium.com/is-lamda-sentient-an-interview-ea64d916d917
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

כן, קראתי את זה לפני כמה ימים. ממש לא התרשמתי. בינה מלאכותית מחקה אדם ועוקבת אחרי תגובותיו. אין שום סיבה להניח שיש לה מודעות. הם מניחים, כמקובל בתחום של בינה מלאכותית, שהמודעות אמורה להיות מוגדרת פונקציונלית, כלומר שניתן יהיה להגדיר זאת אמפירית (אחרת יש בעיה של other minds או selves). אני לא מסכים לזה, שכן יתכן שפונקציונלית זה ייראה אותו דבר ועדיין אחשוב שלזה יש מודעות ולהוא אין. בפרט כשאני יודע איך הדבר נוצר ואין לי סיבה להניח שיש לו ממד פנימי (שהוא סובייקט). שום דבר חדש לדעתי, למעט התקדמות לקראת מבחן טיורינג, שגם הוא עצמו כמובן לא אומר כלום.

ק הגיב לפני 11 חודשים

מעניין אבל היכן לדעתך עובר הגבול, כי גם אם אתה מקבל שנשמה זה הדבר שגורם לרגשות, עדיין אתה לא רואה במה יש נשמה ובמה לא.
למשל, האם תגיד אותו דבר גם על עור מלאכותי שיחברו לו מוח של מחשב מלאכותי?
ומה בעניין הפריות חוץ גופיות וכאלה, שכיום כבר מנסים לבצע הכלאות על בסיס 3 אנשים וכו'.

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

חשוב על מחשב שלא עבר את מבחן טיורינג מול מחשב שכן עבר אותו. אתה באמת חושב שבשני יש מודעות ונפש ובראשון לא?
ההחלטה לגבי other minds מתקבלת כשילוב של כמה פרמטרים: פונקציונלית (לפי תפקוד), מידע על דרך ההיווצרות (מחשב בנוי מברזלים, ואותו מחשב עצמו עם תוכנה פחות מתוחכמת ודאי אין לו מודעות, לכן לא סביר שכשהתוכנה מתוחכמת יש לו), היכרות עם יצורים דומים אחרים (מחשבים אחרים, בני אדם אחרים), היכרות עם עצמי והנחה לגבי הדמיון של אנשים אחרים אליי.
הפריות חוץ גופיות לא שונות מהפריות תוך גופיות. מדוע זה משנה אם זה נעשה ברחם או בחוץ? יש מפגש בין זרע לביצית, הפרייה והתפתחות אדם.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

https://www.ynet.co.il/digital/technews/article/s1dusp9h5?utm_source=ynet.app.android&utm_medium=social&utm_campaign=general_share&utm_term=s1dusp9h5&utm_content=Header
היו צריכים לפטר אותו בעוון טיפשות, בלי קשר למדיניות החברה.

השאר תגובה

Back to top button