בן גביר

שו"תקטגוריה: הלכהבן גביר
איא שאל לפני 11 חודשים

לכבוד הרב שלום 
א. עקב מה שאמר הרב יצחק יוסף על בן גביר שאסור לעלות להר הבית הרב מסכים לכתוב מאמר בעניין 
ב. מה הרב מצביע בבחירות לממשלה ולמה 
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

א. את דעתי על יצחק יוסף כתבתי כבר בעבר. לגבי מאמר על עלייה להר הבית, כתבתי שלדעתי זה מונע בעיקר מסיבות לאומניות ולכן איני שותף לזה (אם כי זה לגיטימי וחובה לאפשר זאת). בשאלה ההלכתית, אחשוב על כך. זה דורש ליבון של הסוגיא, מה שעוד לא עשיתי.
ב. אלו בחירות? קודם נראה שיש בחירות ומי המתמודדים. רק אחזור ואומר שעקרונית איני רואה טעם להצביע שכן הזמן האחרון רק הוכיח את התזה העתיקה שלי שכולם אותו דבר. התמיכה או הביקורת בצעד זה או אחר תלויות בפוזיציה. כולם עושים בדיוק אותו דבר, וכשהם באופוזיציה מבקרים את הדברים שהם עצמם עושים ומצביעים נגד מה שהם עצמם מאמינים בו. איני רואה סיבה להצביע בבחירות במצב כזה.
כמובן שאם ביבי יתמודד אז חשוב וראוי מאד להצביע למישהו אחר כדי למנוע את בחירתו. אבל זה שיקול ספציפי שלא קשור למדיניות (שאין לו) אלא לאיש ולהרסנותו המושחתת.

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

בניסוח מתמטי, המצב הוא כדלהלן: אין שום משמעות למצעי הבחירות של המפלגות השונות. בסופו של דבר כולן עושות X כשהן נבחרות ומגנות את X כשהן באופוזיציה. במצע הן רק מכניסות סנטימנטים שיועילו להם אלקטורלית ואין לזה שום משמעות מעשית. לכן בין אם אתה אוהב את X ובין אם אתה נגדו, זה מה שיהיה. אז בשביל מה להצביע?! בפועל מי שייבחר יעשה X.

אם נסמן את התוצאה המעשית של בחירתך בפונקציה f כשהמשתנה הבלתי תלוי Z מסמן את מה שבחרת בו, הפונקציה נראית כך: f(Z) = X בלי תלות ב-Z. אז מדוע זה משנה מה יהיה Z (למי להצביע).
הוסף לזה את העובדה שגם אם הצבעת למפלגה A אין שום מניעה שחברי כנסת שלה יערקו למפלגה המנוגדת B כדי לקדם את X (במקום לעשות X ביחד עם המפלגה שבמסגרתה הם נבחרו). לדוגמה, אורבך רוצה לערוק לליכוד/סמוטריץ כדי לקדם את חוק יהודה ושומרון, אבל הליכוד/סמוטריץ הצביעו נגד ודווקא ימינה שהוא עוזב רצתה לקדם את זה. ועוד דוגמה, ביבי והליכוד שרוצים ממשלת ימין מטרפדים אותה במו ישבנם כבר כמה שנים. הם מאשימים את ימינה בכניעה לאחים המוסלמים (דמגוגיה ריקה כמובן) כשמי שהמציא את זה אלו הם עצמם. ימינה, סער ובנט ביחד עם מרץ והעבודה מקדמים מדיניות זהה לגמרי לזו של הליכוד והחרדים (למעט כמה ניסיונות לשפר את המצב של החרדים, וגם זה ללא הצלחה, בגלל התנגדות החרדים עצמם).
זו ממש קרקס מדרנו בארץ הפלאות, ותהרוג אותי אם אני מבין למה זה מעניין את מישהו ולמה ללכת להצביע.

איא הגיב לפני 11 חודשים

זה שיש תסכול אני מודה אבל גם הרב מודה שלכול מפלגה יש את העניין שלה ורק היא רוצה לקדם את זה כדי שיצביעו לה ולכן תהרוס למפלגה אחרת אפילו שזה אותו עניין ג' זה תורה וחוץ מזה כלום סמוטריץ בעיקר יו"ש וגם תורה ליכוד טמטום ליברמן להישאר בכנסת וכו' אני שואל
אחרי כול הנ"ל מה הרב הצביע בעבר ולמה

מיכי הגיב לפני 11 חודשים

הצבעתי לכמה מפלגות (כחלון, ימינה, בית יהודי. אולי ליכוד. כבר לא זוכר), ובחלק ניכר לא הצבעתי כלל.

השאר תגובה

Back to top button