בעיה

יוספון שאל לפני 3 שנים

שלום לרב.
ידועה ההלצה שאדם הממלא לוטו אסור לו לחצות את הכביש כיוון שסטיסטית הסיכוי שלו להפגע בתאונת דרכים גבוה מהסיכוי שלו לזכות ואם הוא ממלא לוטו על סמך זה אז שיחשוש מזה.
שאלתי היא האם באמת רציונלי למלא לוטו ולחצות כביש?

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ברור. זו הלצה לא ממש מוצלחת, אבל ודאי כטענה על המציאות זו שטות. אדם שוקל אלטרנטיבות זו מול זו. נניח שהסיכוי לזכות בלוטו הוא X (קטנטן). והסיכוי להיפגע בכביש גם הוא X. אבל קניית הכרטיס מלווה בסיכוי לזכות בערך כספי מאד גדול ובתקווה לזכות. לכן אני מוכן לשלם כדי שיהיה  לי זיכוי לזכות. לעומת זאת, במעבר הכביש האלטרנטיבה היא ל לעבור כבישים. חיים בתוך הבית שלי בלי לזוז. זה בהחלט שווה לי את הסיכון הקטן לחיי. מה לא עקבי בזה? החשש לסיכוי קטן תלוי מה עומד מנגד.
ראה בתחילת טור 197 שכתבתי רק כעת ובהפניות שם.

ישי הגיב לפני 3 שנים

אם אדם אוהב סיכון (מהמר בלוטו), איך זה אמור להוביל אותו להימנע מסיכון (חציית כביש)?

gil הגיב לפני 3 שנים

יוסיפון

חשוב על זאת כך, מה שהרב מיכי ענה לך מאד דומה לטיעון של דיויד יום, ואינני זוכר את הניסוח הפורמלי שלו . אבל מכתו הניצחת לניסים היתה – כפי שהאריך הרב מיכי בספרו אמת ולא יציב – היא שיש להעמיד את טיעון העד למבחן מול האלטרנטיבה שלו: אכן לא סביר שעדות על נס שארע נוכח אלפי אנשים הינו המצאה, אך מה סביר יותר? שארוע שכזה השובר את כל הכרת המציאות שלנו ושאין לו מקבילה כלל בחיי היומיום, אכן ארע? או שממישהו פשוט המציא אותו באמצעות איזה שיבוש בתהליכי מסירת הסיפור וכיוצא בזה. כמובן שההמצאה הרבה יותר מתקבלת על הדעת. (מכאן שהבוחר לא לפקפק במעמד הר סיני הרי הוא כמי שנותר ספון בביתו ולא חוצה את הכביש שמא ידרס. אלא שמי שבוחר לא להאמין בו כלל אינו פתוח להזדמנות לזכות בלוטו של חייו : לאופציה שדבר האל אכן נגיש לנו באיזו דרך…)

השאר תגובה