בקשת עיצה

שו"תקטגוריה: כלליבקשת עיצה
מוטי שאל לפני 7 שנים

אני מעריך מאוד את דעותיך והשקפתך. אני חי בציבור החרדי, נשוי ואב לילדים, וחש כי ההשקפה הדתית היחידה (השפויה) שבה אני יכול להחזיק – היא בדומה לשלך.
אשאל 2 שאלות:
א. לדעתי, יהדות כפי שאתה מציג אינה יכולה להתקיים בקהילה למשך זמן. אם נסתכל על דעות במבט 'אבלוציוני', נדמה שאין לה כושר שרידות.
המוטיבציה של רוב בני האדם להחזיק בדת היא בשביל תחושת הביטחון שיש מי שדואג להם, בשביל תחושת הצדק, בשביל מטרות אפוקליפטיות, בשביל החוויה שבתחושות הריגיליוזיות. הדת שלך לא מציעה כמעט כלום מכל זה.
הדת שלך נותנת מפלט לאינטיליגנטיים שנפלטו מהמעגל הכללי הדתי. היא לא דבר שיכול לקיים את עצמו. היא קרה, יבשה ושכלתנית, באופן יחסי.
כמובן, זה לא אומר שאיננה נכונה.
האם אתה מסכים לדברי, כי אי אפשר להחזיק קהילה ולחנך דורות בצורה כזו?
ב. 'נהנין ממנו עצה ותושיה':
כאמור, אני חי בקהילה חרדית, ואני סבור שרוב רובה של ההשקפה והאידיאולוגיה הינה שקר וכזב.
תיאולוגיה 'רזה' יותר לא מתקבלת במחוזותינו, כפי שאתה יודע. כל נקיטת עמדה עצמאית, לחומרה או לקולא, נידונה לבוז דחיה וקלון. לכן אני מרגיש שאינני יכול 'לממש' את יהדותי היכן שאני חי.
מה היית ממליץ לי לעשות?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

א. אני נוטה להסכים. ובכל זאת מכיון שלדעתי זו האמת אני אומר אותה. אני לא מאמין בשקרים קדושים (ראה בטור 21 שלי על זה).
ב. אין לי עצה. בקהילות דתיות לא חרדיות אפשר להביע דעות בצורה חופשית יותר. אולי כדאי לך לעבור לקהילה כזאת.

יוסף ר. הגיב לפני 7 שנים

לאור דבריך בתשובה א: האם יתכן שהקב"ה נתן לנו תורה שאינה ניתנת לקיום (מבחינה ציבורית ולאורך דורות)? זה נראה לי רעיון אבסורדי. האם אינך חושב שמסקנה כזו מלמדת על טעות בגישה?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

לא נכון שזה לא אפשרי אלא שזה קשה. יש עוד אספקטים בתורה שהם קשים לקיום. כבר הרמב"ם כותב ברפ"י מהל' תשובה שדרך עבודה לשמה קשה ולא מובנת, ולכן דרך הקטנים והנשים לעבוד שלא לשמה. נדרש מאיתנו להיות חכמים ומבוגרים ולעבוד מהסיבות הנכונות ולא בגלל דת אשלייתית.

ישראל הגיב לפני 7 שנים

באמת, בבקשה לא להגזים. לי בתור חרדי שגר באזור חרדי אין לי בעיה להביע דעות שונות (אם כי אני לא באמת מצפה שהם יתקבלו)
וגם אם בסביבה שלך זה כך לא הבנתי מה הצורך הגדול שלך להביע את דעותיך באוזני אנשים שלא אוחזים כמוך

מושה הגיב לפני 7 שנים

מאוד מעניין, אני לא מבין מה מונע ממנו להעביר כאן את דעותיו?
הייתי מציע לך לשתף חברים אחד כל פעם ולשמוע דיעות והסברים.. אבל מה ייצא לך מזה?
בכל מקרה אין כמו האמת, ואם יש לך משהו להעביר לקהילתך- עשה זאת- מה יש לך להפסיד, מותר להתייעץ.., הרי במילא אין לך כוונות ללכת נגד הזרם או נגד התורה- נכון?
בין הייתר הייתי מציעך לשלוח מכתב ובו תוכן "דיעותיך" מסוגננים כשאלות או כהבנות והשגות על דא והא, ותבקש שהרב ידבר על זה בדרשותיו.. כך שלא יידע שזה אתה השואל!

מה עשית כבר? והאם תעשה כהצעתי?
אל תחיה בשקר- כי לכל אדם יש ייעוד! ושליחות. איפה בהלכה כתוב שאסור לשאול שאלות?! לא ראיתי ולא שמעתי דבר כזה, צריך לדעת לשאול אבל חוצמזה – מותר ועוד איך ואפילו חובה- כדי שנפשך תשב על לבך! אינו דומה הלומד ומבין מהלומד ואינו מבין! (לומד=שונה=הוגה=מתעמק..)

השאר תגובה

Back to top button