גזל מהישיבה

שו"תקטגוריה: הלכהגזל מהישיבה
אברימי ריין שאל לפני 10 חודשים

שלום וברכה.
יש לי שלוש שאלות:
1- חד פעמי- מנהל הישיבה, שהוא הבעלים הממוני של הישיבה, אסר להעלות חד"פ לחדרים. האם יש מקום לתת אומדן דעת בדבריו שבאופן שלא נעשה שימוש מוגזם ולא מתחשב הדבר מותר. שהרי ברור שלצורך בחור חולה מותר להעלות לחדר, ושכוונתו לא היתה לאסור בכה"ג?
2- הטענת פלאפון- ראש הישיבה אסר קבל עם ועדה להטעין פלאפון מכל סוג שהוא בישיבה. והוסיף אחר כך שמי שמשתמש בפלאפון שלו בצנעה בפנימיה וכדו', מותר לו להטעין. השאלה היא- האם מותר להטעין מטען נייד וממנו לטעון את הפלאפון. עלתה טענה שבודאי אין מקום לאסור את הטענת המטען הנייד (שהרי ודאי כמו שמותר לטעון אוזניות בלוטוס, מותר להטעין מטען נייד לצורך הטענת האוזניות) ומשם אני כבר הבעלים על הבטריה ומשתמש בשלי?
3- מזגן נייד- הישיבה (הבעלים- המנהל הממוני) אסרה להשתמש בזה. בחדרינו עדיין יש בחור שלצערי לא עודכן שאחרי 2 הדיברות מאלוקים היה המשך לסיפור, ונאסר לגנוב. 
השאלה הינה האם מותר לי ליהנות מהגזילה שלו? ואם מותר, האם כשהוא יוצא מהחדר ולא מכבה את המזגן יש עליי חובה לכבות את המזגן (השבת אבידה לישיבה- הצלה של הגזלן מגזל)? 
אני מרגיש חובה להדגיש את הערכתי על ההשקעה של הרב למענה. זה יוצא דופן בצורה קיצונית ומ'זה לא מובן מאליו.בכלל.
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים
  1. לא הבנתי. למה לא להעלות חד"פ לחדרים? אני צריך הסבר לרקע האיסור הזה כדי לענות.
  2. לא הבנתי למה לא? גזל חשמל? אתה מטעין את הטלפון דרך המטען הנייד. מה הבעיה?
  3. אני חושב שיש חובה להתריע על גזל. אמנם כדאי וראוי להתרות בו לפני שאתה הולך להנהלה. אמנם הדבר תמוה בעיניי שדורשים מבחורים לסבול בחום בגלל חיסכון בחשמל. יש אפשרות שתתרמו לישיבה את הוצאות החשמל של המזגן הנייד. אמנם ייתכן שהבעיה אינה רק גזל אלא יש להם חשש שזה יפיל את החשמל כי מערכת החשמל בפנימיה אינה ערוכה לצריכה גבוהה. זה כבר עניין אחר. 
  4. בשמחה רבה.

השאר תגובה

Back to top button