גיור ברבנות

שו"תקטגוריה: הלכהגיור ברבנות
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכאל,
רציתי לשאול אותך שאלה בנוגע לגיור.
יש לי חבר בצבא שאביו יהודי ואמו גויה. הוא הצטרף לא מזמן לקורס נתיב (קורס שמייעד חיילים גוים לגיור) ומשם המשיך לשלבים המתקדמים של הקורס וסיימם בהצלחה. הוא קבע תור בבית דין של הרבנות לצורך גיור בחודש אפריל הקרוב. 
 
אני שמעתי בשיעורים מוקלטים מפי הרב פלוני שיש חשש לגבי בתי הדין של הרבנות לענייני גיור שמכיוון שהם מוציאים מתחת ידם גרים שאינם מתכוונים לשמור תורה ומצוות, יש עליהם חזקה של בית דין פסול לגיור, כך שגם אם בא לפניהם גוי המתכוון להתגייר לשם שמים, והם מגיירים אותו, הגיור פסול (וכל זה מבלי שהבית דין והגוי מודעים לכך שהגיור פסול).
 
השאלה שלי אם אכן כך המצב מבחינת ההלכה? ואם כן, האם עדיף לשלוח את החבר שרוצה להתגייר לבית דין של העדה החרדית?
 
כמו כן, אני מניח שיש המון גיורים פסולים בשנים האחרונות, שאף אחד לא מודע לעובדה שהם פסולים. האם צאצאי האנשים שגיורם פסול, גם כן מוחזקים כגוים? או שמא אפשר לטעון לגביהם שהם מוחזקים כיהודים מצד ביטול ברוב (כמו שצאצאי יהודיה מתבוללת מוחזקים כגוים מצד ביטול ברוב). 
 
ושאלה נוספת, האם אדם צריך לחשוש לגבי גיור פסול של אחת מאמותיו? הרי זה לא בלתי סביר שאחת מ100 דורות אחורה של אמהות הייתה גיורת שאולי גיורה פסול.
 
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אקדים ואומר שאני שותף לדעה שהגיורים שנעשים במערך הגיור הם בעייתיים. כתבתי על כך מאמר קונטרוברסלי למדיי באקדמות. מאידך, ועל אף כל זאת, הטענה שיש לפסול את כולם באופן המוני וגורף, וכן הטענה שהדיינים רשעים, היא שטות גמורה. 
 
הדיינים במערך הגיור כולם בחזקת כשרים, וגם אם אני לא מסכים איתם, זו דעתם ואני חולק עליה. אם רוצים לפסול גיור יש להוכיח שלגר הספציפי בו מדובר לא היתה כוונה לקבל מצוות בעת שהתגייר (זה כמעט בלתי אפשרי כמובן). כשיושב בי"ד כשר ומגייר אין אפשרות לפסול את הגיור באופן גורף וללא בדיקה ספציפית. כל מי שאומר אחרת הוא עצמו רשע גמור (על פי חז"ל והפוסקים. הוא מוציא לעז לא מוצדק על אלפי יהודים כשרים). לכן כל גיור שייעשה אצל אדם כזה, לדעתי אינו גיור.
 
למעשה, אין שום מניעה להתגייר במערך הגיור, וכל עוד הבחור מתכוין לקבל מצוות ברצינות הוא יהיה יהודי כשר למהדרין. אגב, גם במובן האישי הוא לא מפסיד מאומה, שכן שידוך חרדי הוא בין כה וכה לא יקבל (אם הוא בכלל ירצה), כך שגם הסכנה של אבדן שידוכים בגלל שהוא התגייר במערך הגיור הממלכתי היא חסרת משמעות. על איך שפועלים בתי דין חרדיים לא ארחיב את הדיבור כאן. 
 
אין לחשוש לגיורים של אף אחד שמוחזק כיהודי, ו"משפחה שנטמעה נטמעה".
 
אגב, הסיכוי שהיתה אמא כזאת לא מספיק. כדי שאתה תהיה גוי בגללה, אתה צריך שהשושלת ממנה אליך תהיה של אמהות בלבד (בת אחר בת). הסיכוי לכך אפסי (ועוד יש לכפול אותו בסיכוי לגיור לא תקף). הסר דאגה מליבך. אם קשה להיות יהודי, קשה לא פחות להיות גוי. 🙂
 
כל טוב,
מיכי

שואל הגיב לפני 7 שנים

מצורפת הקלטה (https://drive.google.com/open?id=0BwJAdMjYRm7IOFJhRERUZXRLYjF6bVVNZjRXTmJGV0VNblNv – של חמש דקות) משיעור של הרב פלוני שבה הוא מדבר על גיור. הוא מבסס את הדברים שלו בדעת רבנים גדולים.
רציתי לדעת האם לדעתך יש ממש בדברים שמובאים בהקלטה, או שמא זו חומרה שאינה מעיקר הדין?

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

לגבי מה שהוא אמר שדיינים פסולים פוסלים את הגיור, זה פשוט. לא צריך לצטט אף אחד, ולא צריך להיות גדול הדור בשביל זה. זו הלכה פשוטה שכל ילד יודע אותה. אם אין בי"ד אין גיור (התגיירתי ביני לבין עצמי – אינו גר).

לגבי האמירות שלו על בתי דין לא רציניים, כאן כל השאלה היא כמובן למי הוא מתכוין. אם זה סתם שלושה אנשים שלא כשרים לדון אז אולי זה נכון. אבל אם כוונתו לבתי הדין של הרבנות או של מערך הגיור (ונראה ברור שכוונתו אליהם) אז הוא אכן קשקשן צמרת, בדיוק כפי שכתבתי לך.
גם הראיות שלו הן עמארצות גמורה. שוחט שמצאנו אצלו שלוש פעמים סכין פגומה או שלוש פעמים תולעת, אכן מאבד את חזקתו. כי זה מוכיח שהבדיקה שלו לא שווה כלום. אבל בתי דין שגיירו ומצאנו שלוש פעמים גר שאחר כך לא שומר מצוות לא מאבדים את חזקתם. והסיבה לכך היא מאד פשוטה (וממש לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין זאת): העובדה שהגר לא מקיים מצוות אחר כך לא אומרת שהוא לא התכוין ברצינות בעת הגיור, והרי רק זה מה שקובע. לכן זה לא דומה לסכין שאם מצאנו אותה לא כשרה אות הוא שהבדיקה שלה מלכתחילה לא היתה טובה. שהרי מצב הסכין לא משתנה עם הזמן. אבל גר הוא אדם, וכפי שאמר משה דיין רק חמורים לא משנים את דעתם.

זה שאנשים גומרים את הש"ס ויודעים את כולו, אין זה אומר שיש להם שיקול דעת סביר, ושהם מדברים באחריות וברצינות. פעמים רבות אלו אנשים שאין להם שיקול דעת הלכתי ישר, ובוודאי כשהדברים נוגעים לפוליטיקה ומאבקי כוח כמו לגבי הגיור.

אגב, שמעתי סיפורים מסמרי שיער על ביה"ד של הרב קרליץ ועל הבד"צ לגבי גיורים שלא שווים מאומה. אני לא בטוח שאפשר להאמין לזה, ולא בדקתי. אבל באתי להראות לך שסיפורים יש על כולם. תלוי את מי אתה שואל.
אגב, כך גם לגבי ההכשרים.

השאר תגובה

Back to top button