גנטיקה

שו"תגנטיקה
יוסי שאל לפני 11 חודשים

האם לדעתך יש הבדל גנטי\גזעי שמשפיע על מנת המשכל? לדעתך ״אשכנזים יהודים ״ יותר ״חכמים״ מיהודים מזרחיים או שהכל כורח הנסיבות והגנטיקה לא משפיעה על מנת המשכל?( אני שואל את הערכתך ומה האינטואיציה שלך בעניין שהרי אין מחקרים ברורים על כך ו אם יש מחקרים שהרב מכיר אשמח להפניה)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

אין לי מושג. אבל הרגישות לאמירות כאלה היא מטומטמת בעיניי. זה בהחלט ייתכן, ואפילו סביר שיהיה בסיס גנטי לאינטליגנציה. אני מתרשם שיש מרכיב נרכש אבל סביר מאד שיש גם חלק מולד ולכן גם גנטי. ואם יש הבדלי אינטליגנציה בין אוכלוסיות, אז מה? זו שאלה עובדתית והיא טעונה בדיקה מדעית.

יוסי הגיב לפני 11 חודשים

מסכים איתך שזו שאלה עובדתית אבל בכל זאת אי אפשר להתעלם מההשלכות של השאלה הזו שהרי אם נמצא שאנשים מסוג x הרבה יותר חכמים מאנשים מסוג y אז ממילא נבוא לידי אפליה והדרה של האוכלוסיה y והגזענות ( בפועל לא רק ברגשות )תחגוג( אינטליגנציה זה המרכיב העיקרי בכל דבר בחיים ואם תתן עדיפות לאחד על פני האחר בגלל דברים גנטיים אז ההשלכות יהיו הרסניות
האם לא עדיף לשקר לעצמנו בשביל לא להגיע למצב הזה
? מותר לשנות מפני השלום

1 הגיב לפני 11 חודשים

בעבר זה היה הפוך. האשכנזים היו הפרימיטיבים והכסילים והמזרחים היו בקיאים בפילוסופיה, מדע ומתמטיקה. דווקא הספרדים, במיוחד באירופה, שמרו על השכלה ומעמד גבוה. הבעיה שהחזיקו משפחות קטנות ולכן הפכו למיעוט קטן יחסית בקרב יהודי אירופה. לאחר שהאשכנזים התחילו להשכיל הספרדים האירופאים התחילו להתבולל בתוכם לא מעט.
זה היה כחלק משקיעה של עולם האיסלאם. היום המזרחים מכילים אחוז גבוה יותר של בורים ופרימיטיבים.

גם בקרב האשכנזים היו מעמדות. יהודי גרמניה ומערב אירופה נחשבו למשכילים, חכמים ומפותחים יותר. יהודי מזרח אירופה נחשבו לנחותים בעיני היהודים המערביים וכונו אוסט יודן.

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

לא נכון. אם נמצא שיש הבדלים בין האוכלוסיות יש להודות בכך ביושר. לגבי ההשלכות יש לקחת בחשבון שני דברים: 1. ההבדל הוא סטטיסטי, אבל ברור שאיש מסוים יכול להיות מאד חכם גם אם הוא שיך לקבוצה ה"טיפשה". 2. הזכויות של אדם לא קשורות לאינטליגנציה שלו. העובדה שמישהו פחות חכם לא אומרת שמגיע לו יחס שונה. ואם מישהו לוקה ונותן לו יחס כזה יש לטפל בו ולא לשקר לו. מבחנים פסיכומטריים מדרגים אנשים ויש להם השלכות לקבלה לאוניברסיטה. האם זו גזענות (או שכלנות)?

יוסי הגיב לפני 11 חודשים

אוכלוסייה שהיא פחות חכמה מאוכלוסייה אחרת כן תקבל יחס שונה שהרי ברור שתהיה עדיפות לאוכלוסייה החכמה על פני האוכלוסייה הטיפשה ( כמו שלאוטיסיטים יותר קשה להשתלב בחברה ) לגבי הפסיכומטרי אני חושב שזה הטעם שהמלג דואג תמיד להזכיר ולכתוב שהפסיכומטרי לא. א לבחון אינטליגנציה אלא כל מיני דברים אחרים( אין לי ספק שהם משקרים ולא אמיצים מספיק להגיד את. האמת אבל יש דברים בגו שהרי גם הם מבינים שאם נגיד שהפסיכומטרי בא לבחון אינטליגנציה אז ההשלכות יהיו הרסניות) מה שאני אומר בעצם זה שאיני חולק על עקרונית על הרב ואני מסכים שמסתמא יש משמעות לגנטיקה בדברים הללו אלא אני סבור שאם נגיד את האמת הזו נבוא לידי ״גזענות״ שהרי לא יהיה אפשר להאשים אותי למה אני מעדיף להעסיק מלצר אשכנזי על פני מזרחי שהרי האינטליגנציה היא תכונה כה משפיעה שגם בעבודות בנאליות כמו מלצרות היא באה לידי ביטוי

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

לא נכון. ואם כן, אז צריך לטפל בזה ולא לשקר. יש לבדוק כל אדם לגופו, ואם אין דרך לבדוק אז הסטראוטיפים הם דרך מיון לגיטימית ואין בה שום עניין של גזענות.
הפסיכומטרי בודק יכולות כלשהן, וזה ממש לא משנה אם קוראים לזה אינטליגנציה או משהו אחר. זה פתח למיון אנשים.
נראה לי שמיצינו.

יוסי הגיב לפני 11 חודשים

תודה רבה על ההסבר המנומק
נ.ב האם כבודו מעביר שיעורים לציבור הרחב בפרונטלי?

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

בזום. יש קבוצות וואטסאפ שמצטרפים אליהן ושם מצעדכנים ומקבלים חומרים. ראה פרטים כאן משמאל למעלה.

השאר תגובה

Back to top button