הביקורת שלך על הגיור של הרב דרוקמן

שו”תקטגוריה: פילוסופיההביקורת שלך על הגיור של הרב דרוקמן
חיים מירון שאל לפני שנה 1

כבוד הרב התיר את העגונה אבל מבקר בחריפות את הרב דרוקמן על ההקלות בגיור.. כשדווקא אירוע כביר, הקמת המדינה וקבוץ גלויות, בהחלט מחייבת דחוף פסיקה הלכתית רלוונטית.
1. הצעד שלך נראה לי מאוד דומה לצעד של הרב דרוקמן, לא כן ?
2. ממתי ההלכה נהפכה לקבועה ? …ולמי נחכה בכדי להתאימה למציאות ?.. הרי בוודאי השולחן ערוך לא יכול היה לדמיין בפסיקותיו את מורכבות ניהול מדינת ישראל וקבוץ גלויות כפי שקורה בימינו.
(הערה פרובוקטיבית…לאתגר אותך 🙂   ..זה מזכיר לי את הביקורת על בג”ץ שיש להם סמכות נרחבת בלי אחריות על התוצאות.
..לנו יש מדינה לנהל ולאחד ! …לו לפוסקים של העבר היתה אחריות כבירה שכזאת אין לי ספק שהיו יוצאים מכיליהם להציג הלכה רלוונטית…אז תפסיקו להיות פחדנים !!!)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

וזאת אשר עניתי במייל:
הדבריך מצאתי רק אמירות כלליות. אני מאד בעד פסיקה רלוונטית, והקדשתי לזה ספר בטרילוגיה שלי. אני גם מתנגד לשמרנות לשמה. אבל להלכה יש עקרונות שלפיהם הולכים והעולם אינו הפקר.
הצעד שלי לא דומה בשום צורה לצעד של הרב דרוקמן, אבל בשביל זה יש להיכנס לעובי הקורה בסוגיות ההלכתיות ולבחון את ההנמקות. לא די בהצהרות על הקלות והתאמת ההלכה ועשייתה רלוונטית.
הכי קל ופופולרי (בעצם פופוליסטי) זה לומר שהפוסקים פחדנים. אבל מה שנחוץ כדי לטעון זאת הוא להיכנס לסוגיות ולנמק. להראות מה אפשר וצריך לעשות ואיך. גם אני מאשים את הפוסקים, אבל בניגוד לרבים אחרים אני עשיתי גם את מה שמתחייב כדי לבסס זאת. בדבריך כאן, במחילה, לא ראיתי הנמקות אלא רק הצהרות.
אגב, אין לי שום מדינה לאחד וגם לא לנהל. בעיניי זה לא תפקידה של ההלכה, ודווקא השיקולים הללו זרים לי לגמרי. אני נגד שימוש בהלכה כדי לנהל או לאחד את המדינה החילונית שלנו שההלכה מעניינת אותה כקליפת השום. אבל גם זו סוגיא שיש להיכנס אליה. אגב דאגב, בניגו דלמדינה דווקא לבג”ץ יש מדינה לנהל ולכן ביקורתך המרומזת כלפיו דווקא לא מובנת לי לאור דבריך ביחס לחופש שאתה דורש מפוסקי ההלכה (שלהם כזכור אין מדינה לנהל). 

נתן הגיב לפני שנה 1

“לבג”צ יש מדינה לנהל”? באיזה עולם הרשות השופטת מנהלת את המדינה ולא הרשות המבצעת?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

נתן, נא בלי דמגוגיה. בג”ץ עומד בראש אחת משלוש רשויות השלטון והוא מנהל את החלק שלו. לזה התכוונתי (בעוד שפוסקים לא מנהלים כאן כלום, וטוב שכך). אין לזה ולא כלום עם השאלה של האימפריאליזם שלו. זה ויכוח נפרד, שכבר הבעתי לגביו את דעתי.

השאר תגובה