הוראת שעה בימינו

שו"תקטגוריה: הלכההוראת שעה בימינו
יהודה שאל לפני 6 שנים

שלום,
נתקלתי במאמר באקדמות שדן על פסיקת ההלכה אצל הקונסרבטיבים, ראיתי שם שדנו על אודות 2 ההתירים המפורסמים שלהם לנסיעה ברכב בשבת ולחיתון כהן וגרושה, פסיקת שתמיד ראיתי כחסרות בסיס. והנה לכאורה הם ציינו שההלכות האלה הותרו כ"הוראת שעה" מכניזם שלמיטב זיכרוני כן ניתן להשתמש בו בימינו על ידי בית דין מקומי, ונבוכתי, נכובתי מאוד.
האם יוצא אם כך שאפילו הפסיקות הקיצוניות ביותר שלהם יש להם בסיס הלכתי? שהרי ניתן אם כך לעקור כל דבר מן התורה.
תודה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

שלום יהודה.
אקדים ואומר שפלא בעיניי שההלכה מאכזבת אותך. האם היית רוצה שהכל יהיה כפי שאתה חושב מעיקרא? אתה מקיים את ההלכה או את רצונותיך שלך? אם זו האמת ההלכתית אז היא לא מאכזבת. זו ההלכה וזה מה שמחייב. ואם זו לא ההלכה – אז אין ממה להתאכזב.
לעצם העניין, פסקי הדין הקונסרבטיבים ברובם יש להם בסיס הלכתי משמעותי (להבדיל מרפורמים שאינם תנועה הלכתית). יש כמה (בודדים) שם שיודעים ללמוד והם בד"כ כותבים את פסה"ד או לפחות עוברים עליו.
אמנם הם בד"כ הולכים קצת רחוק יותר מהמקובל אצל האורתודוקסים, אבל ככל שאני מכיר זה נעשה בד"כ במסגרת ההלכה (בעיקר דרך חזרה למקורות קדומים ודעות שנדחו). לפעמים דווקא הם צודקים לדעתי והאורתודוקסים הם סתם שמרנים. במקרים אחרים באמת נעשו שינויים בעייתיים. החיים יותר מורכבים ממה שלימדו אותך בחיידר (מטפורית).
לגבי עקירת דבר כהוראת שעה, דומני שמקובל שרק סנהדרין יכולה לעשות זאת. אבל יש מקום לדון כשהשעה צריכה (כפי שכתבו הראשונים שכשהשעה צריכה עוקרים דבר מה"ת גם בקו"ע, כגון ההיתר להרוג מוסר ממון. ובי"ד הגדול שבדור עונש עונשי גוף וכדומה). בכל אופן, סביר מאד שזה לא ניתן לבי"ד מקומי.
 

יהודה הגיב לפני 6 שנים

תודה! אין פה ענין של אכזבה אלא פליאה מכיוון שעד היום הבנתי בצורה שונה.

עוד שאלות ברשותך:
1. האם בימינו מותר לדרוש פסוקים שלא דרשו חז"ל בי"ג מידות?
2. נניח ובסוגיה מסויימת כל הראשונים פירשו בצורה מסויימת, האם מותר לנו היום לחלוק עליהם ולפרש בצורה שונה?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

1. בהחלט. לא מוכרת לי שום מגבלה על היכולת לדרוש בי"ג מידות. להיפך, הרמב"ם כותב כמה פעמים כדבר פשוט שבי"ד שפוסק עושה זאת גם עם יג מידות. כמובן שהדרשה לא מחייבת את הציבור אלא רק את הדורש. הציבור חייב רק לסנהדרין מפני לא תסור.
וגם ביחס לאדם עצמו, הוא יכול אמנם לדרוש אבל כמובן רק אם הוא יודע לעשות זאת. בימינו אף אחד לא באמת יודע להשתמש בדרכי הדרש. אני כבר עוסק בזה כמה שנים במגמה לנסות ולשחזר את העניין.
2. בהחלט כן. אחרי התלמוד אין סמכות מוחלטת לאף אחד. יש משקל לדברי הראשונים וראוי להתחשב בו. ראה רא"ש סנהדרין פ"ד סי' ו, ובמאמרי כאן:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%90%D7%95%D7%98%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%A1%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%A7%D7%AA-%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94/

השאר תגובה

Back to top button