היהדות מקורית?

שו”תקטגוריה: אמונההיהדות מקורית?
משה שאל לפני שנה 1

האם היהדות שאנו מקיימים היום היא היהדות שאלוקים נתן במתן תורה? האם חכמים לא עיוותו את התורה לגמרי מדרכה המקורית? איך אפשר לחיות עם הידיעה(?) שאני לא באמת מקיים את דבר ה’ אלא מקיים את דברי אנשים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

להערכתי כן. זה לא אומר שכל הפרשנויות שלנו הן הכוונה המקורית של הקב”ה במתן תורה, אבל התורה ניתנה על דעת הפרשנויות שלנו. לטעמי, אפשר די בקלות לחיות עם זה. כמובן שאם יש נקודה שלגביה ספציפית ברור לך שהיא שגויה יש לדון בה כשלעצמה. אבל הערכה כללית שיכולות ליפול טעויות ממש לא מטרידה אותי. לא ניתנה תורה למלאכי השרת.

בנימין גורלין הגיב לפני שנה 1

הרב מיכי, אני חושב שאפשר לנסות למקד את השאלה, דהיינו, לא הפרשנויות בדווקא מעלות סימני שאלה וספקות אלא אימוץ מנהגים נכריים ומחסור בולט ביצירה עצמית, ביצירה הנובעת מתוך פרשנות של הטקסט. הדבר שלדעתי טעון ברור עמוק הוא דווקא האופן בו מנהג מתקבל ולאחר זמן הופך להלכה למשה מסיני… הרי חז”ל בקלות יכלו להשליך מנהגים והלכות רבות לפח האשפה של ההיסטוריה ובכל זאת לא עשו זאת, מדוע ולמה ?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

שאלה כללית מדיי. כל דבר לגופו. כבר כתבתי שאין פסול במנהגים נכריים ואין פסול בשום דבר רק בגלל מקורו. כל דבר צריך להיבדק לגופו. לפעמים אוסרים לאמץ משהו בגלל מקורו, אבל זה כנראה רק מחששות (כי לגוף העניין אין בכך שום היגיון). בכל אופן, התייחסות לדין או מנהג לפי מקורו הם הדבר הטעון הסבר ולא התעלמות מהמקור שהיא הגיונית למהדרין.

הפוסק האחרון הגיב לפני שנה 1

ברור שאיננו מקיימים את התורה. לכל היותר מקיימים דברים כזכר לתורה.
תתחיל במצווה הראשונה החשובה. קורבן פסח. אח”כ מצוות חשובות כגון שמיטה, ואיסור הלוואה בריבית.
ולא רק שלא מקיימים אלא שהכשירו את השרץ.

בכל מקרה כל זה באשמתנו החל מחטא העגל ולאורך כל הדרך.

השאר תגובה