זוהר וקבלה

שו"תקטגוריה: אמונהזוהר וקבלה
שואל שאל לפני 7 שנים
  1. מה היחס הכללי של הרב לקבלה והזוהר? יש לי תחושה חזקה שמצד אחד ברור להרבה אנשים שנסתר זה חלק מן התורה לגמרי כמו הפשט, והבנתי שהגר"א, והרמב"ן והשו"ע שעסקו בקבלה, אך מצד שני- ברור שלא לומדים את זה בישיבות ליטאיות, ולא נבחנים על זה במבחנים לרבנות, ואני לא מרגיש שאנשים מתייחסים בפחות הערכה לרב שלא לומד קבלה מול רב שכן- (לא שזו הוכחה למשהו, אבל סתם, הייתי מצפה לזה אם אני מבין שזה חלק שלם בתורה) ולפעמים המצב אפילו הפוך.
  2. בניגוד לגמ' וההלכה שבנויה על הפס' באמצעות ההגיון וניסיון להבין את דבר ה', בכלל לא ברור לי מאיפה בתורה עולה שיש בכלל דברים כמו 10 ספירות, האם יש מקורות בתורה לדברים שכתובים בספרא דצניעותא (שאין לי מושג מה הם…)? [נניח שברוב הדברים אני משתדל להיות רציונלי ולפעול על פי הבנתי בתורה ולעשות מה שאני חושב שה' רוצה ממני, אבל פה אני קשור (בעל כורחי?) לסוג של מיסטיקה שלא ברור לי בכלל איך היא קשורה לקב"ה…], מצד שני בגמ' מוזכר מעשה מרכבה ובראשית וכו'… [שאמנם הרמב"ם הבין אחרת, אבל הרבה הבינו כקבלה. שאלה מהצד- איך באמת יכול להיות שהרמב"ם שמשמש אבן יסוד במחשבה ובהלכה התעלם (לפי מה שהבנתי…) ולא הכליל בעולם הרוחני שלו את הקבלה- למרות שהבנתי שהוא הכיר מקובלים, האם הוא חלק על אמיתות הקבלה?]
  3. מה היחס של הרב לטיעונים קבליים בדיון ההלכתי? התחושה היא שיכול להיות שבניגוד לטיעונים הלכתיים 'רגילים' שאתה יכול לפעמים להתבונן עליהם בצורה הגיונית, כאן זה כאילו מונחת עליך מלמעלה ואתה עושה דברים בגלל טיעונים שאין לך אפשרות לבקר אותם ולהבין בכלל… (סתם, האם בהקשר זה ישנה חשיבות לפעולה על פי דעה שאתה מבין אותה ומסכים איתה – השלכה על עבודת ה' שלך והיחס להלכה בחיים שלי?)

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים
  1. מעמדה של הקבלה לדעתי הוא אינטואיציות רוחניות שעשויות להועיל לחלק מאיתנו. מי שלא מדבר אליו שלא יקבל את זה. לא נראה לי שזה ירד מסיני.
  2. למה אתה חושב שאתה קשור בעל כרחך? אם לא נראה לך אל תקבל כלום.
  3. ברור שישנה חשיבות לפעולה על פי דעה שאתה מבין אותה ומסכים איתה. ראה מאמרי אלו ואלו האם ההלכה פלורליסטית

השאר תגובה

Back to top button