חכמים ותושב"ע

שו”תקטגוריה: מחשבהחכמים ותושב"ע
ט שאל לפני 5 חודשים

שלום הרב, ניתחתי לעצמי מה היא ההגדרה של תושב”ע כדי לדעת האם דברי חז”ל נחשבים גם תושב”ע. אשמח אם תוכל להגיד לי אם הניתוח שלי נכון, בתודה מראש.
 
כדי ליצור עצם שדומה לעצם אחר במציאות, העצם צריך להכיל את אותם מאפיינים של העצם שאליו הוא רוצה להידמה.
 
מכאן יוצא, שכדי ליצור תורה שבעל פה עלינו לראות מה ההמאפיינים שיוצרים תורה שבעל פה ואם נוכל ליצור אותם בעצמו, נוכל גם ליצור תורה שבעל פה חדשה.
 
הגדרת המאפיינים של התורה שבעל פה יכולה להיות מוגדרת על ידי שתי אפשרויות, כאשר כל אחת מהאפשרויות מכילה שני מאפיינים להיווצרות התורה שבעל פה.
 
הגדרה ראשונה:
1. התושב”ע היא פירוש לתורה שבכתב
2. התושב”ע מבטאת את רצון האל
 
מכאן יוצא, שאם אדם שיש בו חלק אלוקי שבעזרתו הוא מבטא את רצון האל בכך שהוא מפרש את התורה שבכתב, אזי אותו אדם יכול ליצור תורה שבעל פה חדשה.
 
הגדרה שנייה:
1. התורה שבעל פה היא חוקים ודינים
2. החוקים והדינים בתושב”ע הם רצון האל
 
מכאן יוצא, שאם האל רוצה שנקבע חוקים ודינים (לא משנה אם זה החוקים שהוא חשב עליהם מלכתחילה), אז החוקים שיצרנו הם רצון האל.
הסיבה היא, שאם האל רוצה שנעשה חוקים, אותם חוקים חייבים להיות בעל אופי מחייב הלכתי. אם הם לא יהיו מחייבים הלכתית אז לא יצרנו חוקים, אלא משפטים בעלמא. חוקים הם משפטים בעל אופי מחייב.
מכאן יוצא, שאם האל רוצה שניצור חוקים חדשים הוא חייב לרצות שהמשפטים שיצרנו גם יתקיימו, וזה אומר שאנחנו יכולים ליצור תורה שבעל פה כי מה שיצרנו זה גם חוק וגם רצון ה’

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים

הגדרה 2 היא הנכונה, ופירושי תושב”כ זה מרה פרטי של הגעה לרצון ה’.
לא יודע מה פירוש אדם שיש בו חלק אלוקי שבעזרתו הוא מפרש את התורה. אדם מפרש את התורה, דל מהכא חלקים אלוקיים.
את כל החלק האחרון לא הבנתי.

השאר תגובה