חרדים ומודרניות

שו"תקטגוריה: כלליחרדים ומודרניות
מ' שאל לפני 11 חודשים

שלום הרב מיכאל,

אני קורא ומקשיב לך ואתה מדבר הרבה על החרדים ועל החברה החרדית וכמובן תוקף אותם בכל הזדמנות. עכשיו, אני לא יודע אם אתה מודע לכך שאתה מדבר על החרדיות הישראלית, החרדיות הישראלית הוא מאוד פוליטית, סיסטמטית, צינית, יחצנית וכוחנית. החרדיות הישראלית עברה פוליטיזציה מאוד עמוקה על כל אורח החיים שלה ובמובן מסויים אף על הדתיות שלה. הכל הפך פוליטי, קטנוני, מערכתי.
כחרדי שנולד בבלגיה וגר בלונדון הרבה שנים וכעת בישראל אני לא יכול שלא לראות את ההבדלים הכל כך גדולים בין החרדיות הישראלית לבין החרדיות בחו"ל שאני מעריך שאתה לא מכיר. החרדיות בחו"ל הוא הרבה יותר אותנטית, טהורה, נקיה מפוליטיקה, ולכן גם הרבה יותר פתוחה וליברלית. החרדי בחו"ל בדרך כלל הוא הרבה יותר עצמאי מחשבתית והרבה יותר מחובר לאורח חיים שלו, לא מתוך כפיה ולא מתוך פוליטיקה, ולכן הוא גם הרבה יותר ליברל ופתוח. יש רצף רחב  מאוד של חרדים, יש יותר אדוקים ויש יותר ליברלים שחופפים למודרן אורטדוקס שאתה כל כך אוהב.
זוהי ציבור שבתוכם יש עורכי דין, פסיכולוגים, אקדמאים,אגב, רוב החרדים בחו"ל עובדים, וזה לא כברירת מחדל אלא כדרך חיים. החרדי בחו"ל עובד, לומד השכלה אבל מצד שני הרבה יותר אותנטי ומחובר לזהות שלו. בדרך כלל הם חיים ביחסים מצוינים עם הגויים, יש להם קשרים בפוליטיקה המקומית והארצית.

אני מבין שיש לך ביקורת יותר מהותיות על תפיסת היהדות של האורטדוקסיה ואני לא מדבר על כך, שמתי לב שרוב הביקורות שלך נגד החרדים נוגעים דווקא לחרדיות הישראלית, למאבקים הציבוריים והפוליטיים שלה, ליחצנות, לעסקנות, לזעקות הגעוואלד המזוייפות אבל שים לב שזוהי חרדיות חדשה שהוא מייד אין איזראעל, אחרי השואה. החרדיות האותנטית והמקורית נמצאת בחו"ל ויכול מאוד להיות שאתה בכלל לא מכיר אותה.
לדעתי זוהי הבחנה חשובה, אגב, אשמח שתכתוב טור על ההבדלים ביניהם.
תודה רבה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 11 חודשים

שלום רב.
אתה חוזר על דברים שכתבתי בפירוש בסדרה האחרונה. אפילו הערתי להדיא שבין החרדים יש מודרן אורתודוקס. אמנם מעודי תמהתי מה חרדי בהם (אלא אם הם מתנגדים לציונות במובן כלשהו. גם זה לא מאד מוגדר).
אני באמת פחות מכיר את החרדיות בחו"ל, אבל אני יודע היטב שיש הבדלים כאלה. ובאמת עיקר ביקורתי על ההתנהלות החברתית והפוליטית היא נגד החרדיות הישראלית. הביקורת על היחס להלכה וההתנהלות הפנימית שייכת גם לקבוצות לא מעטות בחו"ל.

 

השאר תגובה

Back to top button