כמו בריה"מ ?

שו"תקטגוריה: אמונהכמו בריה"מ ?
המשתתף הטיפש שאל לפני 11 חודשים

קבוצת עילית של חרדים וחרדיות ממגוון קהילות בחרדיות, קבוצה ממש על רמה, נפגשים על בסיס קבוע (ליל שישי) ולומדים מפי פרופ' (לעיתים גם תארים פחות גבוהים) על חרדיות.
כמובן המרצים או מהקהילה או שזה תחום עיסוקם.
 
לאחרונה דיבר פרופ' נכבד ובעל שם בתחום, על כך שמאות אלפים מהחרדים/יות הם למעשה יוצאים מתוך הקהילה (כעת רק בליבם, וממתינים לשעת הכושר לצאת בגלוי) ולמעשה הקהילה החרדית במצב של בריה"מ ב 1988.
כולם (חוץ מ 2. 1 אורח שפעם ראשונה בא, ואני הק' רק תואר שני, השכלתי נמוכה בטח בתחום הסוציולוגיה. לא הבנתי את כל ההנחות יסוד את הניתוח בוודאי שלא את המסקנות) הסכימו שזה המצב והדיון היה מה ניתן לעשות עם זה ואיך ניתן להציל לפחות חלק וכו'.
שאלתי:
הרב שהיה במגזר החרדי ונטש לטובת קהילות עובדי ה' אחרות. האם נראה לרב שזה המצב ? (זה היה פשוט לכולם והדיון היה מה ניתן לעשות)
ואם כן יש לרב כיוון למה זה כך ?
ומתי זה יתפוצץ ?
כדאי לברוח לפני שזה יגיע ?
אני ממש נבוך…
אשמח לתשובות אם יש לרב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

אין מה לברוח לפני שזה מגיע. שום דבר לא יתפוצץ שם, וספק אם משהו בכלל עומד להגיע גם בלי פיצוץ. החרדיות לא תתפרק כל כך מהר, גם בלי פיצוץ. כבר שנים רבות מנבאים את קיצה, וזה לא ממש קורה.
כתבתי לא פעם, שהדבר היחיד שראוי לעשות במצב הזה הוא להיות אמיץ ולצאת בביקורת בגלוי. הבעיה של החבר'ה הללו היא שבניגוד לקבוצות מדוכאות אחרות אין להם את האומץ להתארגן ולהילחם ולשלם מחירים. כל אחד חושש לעצמו ואומר שאינו רוצה לשלם את המחירים. הם מצפים שאנשים אחרים  מבחוץ יעשו להם מהפכה אינסטנט, בלי מחירים. אבל אין מהפכה בלי מחירים. כמו שהפלסטינאים לא עוזרים לעצמם אלא רק מייללים ורוצחים ומצפים שאחרים יפעלו עבורם.
אכן יש הרבה אנשים כאלה במגזר החרדי, אבל הם נותרים בודדים ולכן גם אין גיבוי לאחרים שחשים כך. שינוי לא יגיע עד שהאנשים הללו לא יתארגנו בגלוי, ויישארו חרדים ביקורתיים. לכל הפחות צריך להיות מספיק אומץ לעזוב לקבוצות דתיות אחרות.

תם הגיב לפני 11 חודשים

מה מונע מחרדי מצוי שהבין שהיהדות אמת והחרדיות שקר לעבור לקהילות אחרות בעם ישראל ?

השאר תגובה

Back to top button