"לא סביר" אל מול "נדיר וייחודי"

שו"תקטגוריה: פילוסופיה"לא סביר" אל מול "נדיר וייחודי"
אהוד שאל לפני 3 שנים

שלום לכבוד הרב, 
דעת הרב היא שדווקא אירוע "לא סביר" שהביא אותנו למצב הנוכחי, כמו האבולוציה, זו ראיה למתכנן שעומד איכשהו מאחורי הכל. 
מצד שני, הרב מודה שההיסטוריה של עם ישראל היא נדירה וייחודית מאד, אך ממש אי אפשר להסיק ממנה השגחה כללית של אלוקים. 
אם כך, צצות מספר שאלות: 

  1. מה ההבדל בין "לא סביר" ל "ייחודי ונדיר מאד". אודה לתשובה כמה שיותר ברורה ומפורטת. (למשל, לא סביר = 0.000000000001. ונדיר וייחודי = 0.1).
  2.  אחרי שהרב הסביר מה ההבדל הטכני בין "לא סביר" ל"נדיר וייחודי", אשמח להסבר ספציפי עבור האבולציה כ"לא סביר" לעומת שרידת עם ישראל כ"נדיר וייחודי". חשוב להדגיש כי אתאיסטים לא רואים את המצב הנוכחי אליו הגיע האבולוציה כ"לא סביר", אלא כמצב אחד (שאינו מיוחד כלל) מתוך מספר מצבים אפשרי. מצד שני, דתיים דווקא רואים בשרידת עם ישראל (והישארות הארץ ריקה) כאירוע "לא סביר" (ולכן מחייב מתכנן, כמובן). אם כך, אשמח לבדוק את שיטת הרב לעומת שיטות אחרות. 

אודה לתשובות כבוד הרב 
בברכה, אהוד 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

שלום אהוד.
הסברתי כבר בעבר כמה פעמים את ההבדל בין לא סביר לייחודי. תוצאה סתמית של הטלת קוביה מאה פעמים היא ייחודית אבל סבירה (הרי משהו צריך לצאת). אבל כשיוצא מאה פעמים 6 זה גם בלתי סביר.
חוקרי הטבע הם בגדר מאה פעמים 6, ולכן הם טעונים הסבר (אלוהים). אבל ההיסטוריה של עם ישראל היא ייחודית כמו תוצאה סתמית אחרת של קוביות. יש המון עמים והמון נסיבות, ואין פלא גדול בזה שעם אחד יש לו תולדות מיוחדות. בפרט שיש לחלק גדול מהן הסבר תרבותי (אופיו וערכיו של העם זה) גם בלי מעורבות ישירה של יד אלוהית.

אהוד הגיב לפני 3 שנים

שהרב כותב "חוקרי הטבע הם בגדר מאה פעמים 6" למה בדיוק הוא מתכוון?
האם זה שהחוקים עצמם קיימים במתכונתם זה שווה ערך למאה פעמים 6 או זה שהחוקים הובילו אותנו למצב הנוכחי שהוא שווה ל 100 פעמים 6?

תודה

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

שתי האפשרויות זהות. את המורכבות של החוק ניתן לראות דרך המורכבות של הסיטואציות שהוא מייצר. עמדתי על כך ספרי על האבולוציה ובמאמר, וגם בשיחה השלישית במצוי הראשון.

ק הגיב לפני 3 שנים

אהוד עיין בוויכוח הארוך פה באתר בטור 144 🙂

השאר תגובה

Back to top button