לשה"ר בספק

שו"תקטגוריה: מוסרלשה"ר בספק
י שאל לפני 3 שנים

בס"ד 
שלום הרב,
רציתי לשאול מה הדבר הראוי לעשות במצב הבא:
יש קרוב אליי בית כנסת מן אותם ענקיים שהתרקונו לאורך השנים (כמה קומות, מעל 500 מקומות אבל כיום מדובר פחות מכמה עשרות אנשים בשבת שרובם הם זקנים…)
ופתאום בתפילת ערבית אחת ראיתי מישהו שנראה הומלס מסכן ומבוגר שהסתנן לתוך המבנה בזמן התפילה מן הכניסה הראשית, ככל הנראה כדי לישון באחד מן החדרים שכבר שנים טובות לא באמת משתמשים בהם. והתלבטתי אם מן הראוי לומר לגבאים על כך או שלא? לפני כשנה גם היו כאלה מקרים אבל מאז הם תיקנו וחסמו את הגישות וסילקו אותם.
הספק הוא כזה, אף אחד לא באמת ישים לב אליו לפחות לא בחודש הקרוב, וגם אם הוא יגנוב קצת קרקרים והרינג מהאוכל של הקידושים עד כמה זה באמת קריטי…? כמו כן, למה אני צריך להלשין עליו, אני אולי ראיתי את המקרה אבל אני לא הגבאי, ואני יכול "לעצום" את העיינים מכך. אבל מצד שני עם כל הצער שבדבר, לא מדובר בבית תמחוי אלא בביהנכ"ס וגם לא נוח למתפללים שיהיו שם כאלה אנשים.
לסיכום, בשעת המעשה מכיוון שהייתי בספק אז לא רציתי להשלין עליו. אבל מסתמא הוא עדיין יושן שם בלילות, אז האם ראוי לומר על כך או שלא?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני חושב שכן. הגבאים צריכים להחליט ולא אתה. אולי הוא יגנוב דברים? רצוי לפנות לרווחה/משטרה כדי שיראו מה קורה איתו. ככל הידוע לי, מצב של הומלס הוא בד"כ לא סתם עוני אלא מתחיל מבעיה נפשית.

אורן הגיב לפני 3 שנים

לצרוך הדיון, נניח שמדובר במקום שאין בו משהו גניב, האם עדיין ראוי לדווח?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ייתכן שם משהו נזיק.

בן נון הגיב לפני 3 שנים

זה צו קטגורי? שיקולי טריטוריה? (אם לדעתי משהו הוא ראוי, למשל שאומלל יקבל צרכים מסוימים, בין על ידי בין על ידי אחרים, ומישהו אחר התנודב לתת אותם אני מרוצה. אין צורך לומר שהחוק והשוטר והשופט בוודאי צריכים לנקוט בשורת הדין).

אורן הגיב לפני 3 שנים

לצורך הדיון, נניח שאין חשש לנזק מצד ההומלס, האם עדיין ראוי לדווח עליו?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אורן,
נראה לי שאם זה כך אז אין הכרח. זה נהנה וזה לא חסר (הדר בחצר חברו שלא מדעתו, בחצר שלא קיימא לאגרא).

בן נון,
לא הבנתי מדוע להיזקק לעקרונות הכלליים הללו. ההסבר פשוט למדיי. כשאתה רואה מישהו גונב אתה צריך לדווח עליו? זה צו קטגורי או שיקולי טריטוריה? אין צורך לכל זה.
לא הבנתי מה פירוש שמישהו התנדב לתת אותם. אף אחד לא התנדב כאן, הם פשוט לא יודעים שהוא נכנס.

אורן הגיב לפני 3 שנים

האם אומרים זה נהנה וזה לא חסר גם במקום שיודעים שבעל הבית לא מוכן לאפשר להומלסים לישון בדירתו? (לצורך העניין נגיד שהוא מקפיד על קדושת בית הכנסת, או שאינו רוצה שאנשים ירתעו מלהיכנס למקום בעקבות הימצאות ההומלסים שם)

בן נון הגיב לפני 3 שנים

כשכתבתי אכן לא שמתי לב שההסברים הללו נחוצים רק לפי דעתי (שהיא הפשטוּת בעיניי עד שלפעמים אני כבר לא שוקל את האחרות, ודין גרמא.) שאינה מקובלת עליך. והדיון על תוצאתנות לא יפתח מכאן, אז אני מושך את הנ"ל (ואקווה שתבוא עת פקודתה כי היא יקרה בעיניי).

מיכי הגיב לפני 3 שנים

לא. כתבו הראשונים שהרשות נתונה לבעה"ב להתנגד.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

זה שאתה חושב שאתה יודע מה הולך לקרות בחודש הקרוב זה כבר בעיה.
האם אתה חותם שכל נזק שהוא יעשה אתה תשלם? או שזה רק עד שזה מגיע לכיס שלך?
ברור שאתה צריך לדווח.

השאר תגובה

Back to top button