מכתב תודה והערכה לרב

שו"תקטגוריה: כללימכתב תודה והערכה לרב
י' שאל לפני 7 שנים

לרב מיכאל אברהם היקר.
סוף סוף מצאתי זמן לכתוב לך מה שרציתי לכתוב זה זמן רב.
שמי י’, שיעור ב’ באחת הישיבות, ואני זה שפרסמתי (ביחד עם חבר) את המאמר על הדתלש”ים באתר סרוגים ובשאר האתרים (המאמר שבעקבותיו פרסמת את הפוסט על החוזרים בשאלה), בזמנו דיברנו מעט בטלפון.
אני שולח מכתב זה כדי להביע הערכה עצומה לך ולפועלך המיוחד, (כמובן שגם אורן עורך האתר כלול בשבחים אלו), שלצערי איני מכיר כדוגמתו, ואפילו לא קרוב לכך.
אני נהנה תדיר מאתרך הנפלא, מהשיעורים ומהמאמרים, הישרות האינטלקטואלית וצורת הגשת הדברים.
כתבתי את המאמר על החוזרים בשאלה בעקבות חוויותי בישיבה התיכונית, בה ראיתי מול עיני כיצד חבריי לספסל הלימודים מואסים ב”יהדות הישנה”, וכיוון שלא מוצגת אלטרנטיבה כלשהי, הם עזבו את הדת מלאים בביטחון עצמי עד השמיים ובגאווה על חבריהם הדתיים ה”חשוכים” שלא מצליחים אפילו להבין מדוע הם חזרו בשאלה.
הבחירה שלהם היתה בין יהדות מלאה ברעיונות שלא מתקבלים על הדעת, (מיסטיקה, “כפירה” במדע, ימניות קיצונית, “איסור” להפעיל את החשיבה לבד וכד’, הדורות האחרונים בהכרח טיפשים גמורים לעומת הראשונים, חז”ל אמרו את כל האגדתות וההלכות ברוח הקודש, כך שהן ודאי נכונות וכו), לבין אתאיזם “נאור”, וללא ספק השני גובר.
עוד בזמן לימודיי, בעקבות החשיפה לכל הדעות הכפרניות אותן הביאו התלמידים הנ”ל, נאלצתי לבנות לעצמי לאט לאט יהדות “רציונלית” יותר ויותר, קפצתי על כל מציאה רציונלית, והייתי מוכרח לברר לעצמי את הדברים.
אחד הקשיים שהטרידו אותי (בין רבים אחרים) היה עניין ה”אוקימתות” הדחוקות בגמרא (אמנם זה לא קושי תיאולוגי חמור, אך הפריע לי העובדה שמכניסים למשנה דברים שלא כתובים בה)
התחלתי לחשוב על רעיון הפותר את העניין, והוא דומה למה שאתה אומר בסדרת השיעורים על האוקמיתות (זה היה עדיין רחוק מהתמונה השלמה שהרב הצליח להציג בשיעורים).
איני מבין מדוע צריך נער לעבור 20 שנים מחייו עד שיפגש (אם בכלל, כי רוב האנשים לא ייפגשו בהם לעולם) בשיעורים שלך על האוקימתות (אני לוקח דווקא את זה כדוגמא, מכיוון שאין מדובר פה בחידוש מרעיש מבחינה מסורתית, כמו ידיעה ובחירה השגחה וכד’. מדובר בנושא שאין לי הסבר איך לקח לנו 1500 שנה לפתור אותו), ההרגשה שלי היא שזנחנו ממזמן את החשיבה העצמאית, מה שגורם לנו מחד לשמר ביתר קלות את היהדות מדורי דורות (דבר שנראה טוב בטווח הקצר), ומאידך מונע מאיתנו להגיע להסברים מעמיקים בנושאים רבים (מסוכן לטווח הארוך) כמו הסברך על האוקימתות, נושאים שאין בהם ריח “רפורמיות” שהיה יכול להסביר את חוסר ההתקדמות שלנו בהם.
אני זוכר כיצד בזמן הדיבורים בארץ על דבריו של הרבצ”ר בעניין אשת יפת תואר, נותרתי ללא הסבר הגון לעצמי (הרגשתי זאת גם אצל אנשים אחרים), הגם שלעיתים רבנים מסבירים את הנושא הזה זעיר שם זעיר שם, אך מעולם לא ראיתי התייחסות מסודרת שיטתית ועקבית לנושאים אלה כשלך.
מבדיקה שעשיתי אצל רבנים מפורסמים מאוד הנחשבים כטובים שבתחום המענה לשאלות אמונה כמעט אף אחד מהם לא מתמצא בנושאים שמציקים באמת לנוער (התגלויות בשבטים אחרים, תורה ומוסר) וגם לא מעיזים לומר דעות “מחודשות” (כמו שיטת השל”ה בעניין הבחירה החופשית שאיש כמעט אינו מכיר, וגם אחד הרבנים שמזכיר דעה זו דוחה אותה מייד בתחילת המאמר שלו). שלא לדבר על “הוכחות” לאלוקים.
מכיוון שלמדתי שנים במחיצת חבריי אלה, אין לי כל ספק שלו היו מתוודעים לדמותך בשלבים מוקדמים – הם היו במקום אחר לגמרי (לפחות חלקם).
אני יודע בדיוק אילו נושאים הציקו להם, ואלה הנושאים שאתה מדבר בהם.
שתיים משאלותי ששאלתי באתר היו על יציאת מצריים בארכיאולוגיה והתגלויות המוניות בשבטים אחרים, כמו שהרב יכול לראות בעצמו השאלות הללו ממוקמות כראשונות ב’שו”ת הפופולארי’, ידעתי שאלה דברים מרכזיים שמאוד מפריעים לאנשים, ולכן שאלתי אותם.
באופן אישי הרב עיצב חלק מרכזי באמונה שלי, ואני כמעט ולא מוצא עוד אחרים היכולים להרוות את צמאוני (אולי הרב יוכל לחדש לי).
אני משוטט לעיתים בפורומי נוער ומפנה אנשים לאתר שלך. כמה וכמה מהם כבר אמרו לי שהם שינו את דעתם בעניין אמונה וכד’, זאת מלבד אנשים שמסרתי להם רעיונות בודדים ממשנתך והדבר עזר להם, כך שתחזקנה ידי הרב במלאכתו החשובה במענה לשאלות באתר.
משנתך היא פיתרון יחידי להמון אנשים, וצר לי על כך שרבים מהם עושים צעד של חזרה בשאלה לפני שהכירו בה.
בהקשר לביקורות העולות כנגד פתיחותך, אני חושב שישנם מספיק רבנים שמרנים למחצה שליש ורביע, ואנחנו לא יכולים לוותר על רב שיפתח עד הסוף את כל הנושאים הקשים ביותר.
אין לנו עוד מישהו שעושה זאת בצורה שהרב עושה, ועל אף המחיר שאולי נגרם מכך לחלק מהאנשים (יש לדון אם זה גורם או זרז), התועלת עולה על כך עשרת מונים, והרב מהווה קו הגנה אחורי חזק מאוד לאנשים רבים.
בהערכה ובתודה עצומה על השקעתך המרובה בנוער (באתר ובספרים) ובכלל, ובציפייה גדולה ליציאת הטרילוגיה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

תודה רבה. אכן דברים נחוצים מבחינתי (ואולי גם מבחינת אחרים). אני מתייחס ברצינות רבה לביקורות שהועלו כאן, אבל תחושתי היתה שעדיין יש הצדקה לדיונים ולפתיחות הזאת, ומעבר לעצם אמירת האמת תועלתה עולה על נזקה. דבריך בהחלט מחזקים את דעתי. חן חן.

 

השאר תגובה

Back to top button