מניעת הרע בעולם

שו"תקטגוריה: אמונהמניעת הרע בעולם
מ שאל לפני 7 שנים

שלום לכבוד הרב.
מה עונים לטענה שאומרת שאלוקים יכול למנוע את הרוע בעולם, ואם הוא לא עושה זאת – זה כמו בן אדם שרואה מישהו סובל והוא לא עוזר לו למרות שהוא יכול בנקל לעשות זאת, ולכן "איני רוצה לעבוד אלוקים כזה". 
(למעשה השאלה מחולקת לשני חלקים, על עצם אי מניעת הרע ועל הטענה שכיוון שיש רוע, אף אם יש אלוקים אין 'אידיאל' בציות לדבריו).
קראתי שהרב אומר שאלוקים יצר את העולם עם חוקים קבועים ובחירה חופשית, ולכן מחלות סבל וכד' הם תופעת לוואי הכרחית.
אך השאלה עודנה במקומה, מדוע לא ליצור מערכת אידיאלית? למה לתת לאנשים לסבול? דהיינו היה אפשר לאפשר בחירה חופשית עד הפגיעה ביצור חי (ישארו מספיק נסיונות, והבחירה החופשית תמצא את מקומה בשאר הדברים). 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

השאלה היא האם יש בנמצא מערכת אידיאלית.
ההנחה שלי היא שהקב"ה רוצה עולם שפועל על פי חוקים קבועים (ויש לזה סיבות טובות. למשל אנחנו לא נוכל להסתדר בעולם כאוטי בלי חוקים). זה מוציא מכלל אפשרות התערבויות מתקנות בהתנהלות העולם. מה שנותר הוא ליצור מערכת חוקים אחרת שבה לא יופיעו תופעות של רוע (טבעי או אנושי). אבל השאלה האם יש  מערכת חוקים כזאת, שתעשה את כל מה שעושה המערכת העכשווית (שהרי זה מה שהוא רוצה שיקרה) אבל בלי החלקים הרעים. כדי להקשות עליו את הקושיא הזאת צריך להניח שיש מערכת חוקים כזאת. אני מפקפק בזה.
 

מ הגיב לפני 7 שנים

אני חושב שהנושא צריך הרחבה..
האם תכתוב על כך בטרילוגיה? מתי התכנון להוציאה לאור?

מיכי הגיב לפני 7 שנים

אכן, זה מתפרט שם. איני יודע מתי וכיצד היא תצא. כשאגמור לכתוב אחשוב על הדרך להוציאה לאור.

Gil הגיב לפני 6 שנים

לכאורה התשובה תקפה ביחס לבאגים במערכת הטבע. אבל על הפתרונות שמצאו בני האדם למיגור מחלות וכיוצא בזה זה לא עונה. כי מן העובדה שבני האדם יכלו בכח שכלם לפתח,לדוגמא,את האנטיביוטיקה-זה מהווה קושי על הבורא מדוע לא יכל כבר בבריאת העולם ליצור לצד התפוזים והמזון העשיר גם את כל אותן תרופות ושיפורים שהיו חוסכים סבל אין סופי משך מליארדי שנים קדימה?וכי הוא פחות מפותח מכמה ממציאים ורופאים? אם הם יכלו זו הוכחה שזה לא שולל את מערכת הטבע.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

זה בדיוק כמו לשאול מדוע הוא לא מונע כל מעשה רע. הוא החליט לא להתערב בעולם פרט לקביעת החוקים.

Gil הגיב לפני 6 שנים

לא הבנתי את התשובה. הוא יכל לברוא רק חוקים אלא שיולידו לצד ההתפתחות האבוליציונית את התרופות כשם שהובילו ליצירת מזון ולחם לכל חי רצון. כך גם היה חוסך סבל וגם לא מתערב. אלא אם נאמר שכשם שלחיים לקח מליארדי שנה להתפתח בהתאם למערכת החוקים,כך גם לטכנולוגיה והרפואה שפיתחו בני האדם היה נחוץ משום מה זמן רב עד שיצאו אל הפועל-וגם הם הינם חלק מתכנית האב של הבורא.כלומר התשובה לשאלתי מדוע לא יצר תרופות ושאר שכלולים לא סותרי טבע היא שהוא כו יצר אותם;דרך בני האדם. ואחרת ככל הנראה לא הותירו חוקי הטבע

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

מי גילה לך רז זה? אתה יכול לכתוב את הנוסחאות לחוקים כאלה שעושים הכל כמו עכשיו אבל בלי הרוע (לא צריך תרופות, שסתם לא יהיו מחלות)?

משה הגיב לפני 6 שנים

אני לא מבין. הוא גם לא יודע לכתוב את הנוסחאות של החוקים הנוכחיים, אז מה? איזו מניעה לוגית יש בחוקים ללא המחלות ההן? זה לא כמו אבן שנופלת.
נדמה לי שנטל הראיה עליך, להראות שיש בזה סתירה לוגית, ולא עליו, לתת משוואות.

השאר תגובה

Back to top button