משמעות התפילה ובקשת סליחה מהקב"ה

שו"תקטגוריה: כללימשמעות התפילה ובקשת סליחה מהקב"ה
יובל שאל לפני 7 שנים

לגבי תפילות – ראיתי בתשובותיך שאתה חוזר ועומד על כך כי "לתפילות אין כל משמעות בימינו". רציתי לדעת האם הכוונה דווקא לחלקי הבקשות שבתפילה או שאין כל משמעות לתקשורת כלשהי עם אלוקים בכלל. ובנוסף לקראת ימים נוראים, לגבי בקשת מחילה מהקב"ה, האם גם בקשה זו חסרת משמעות או שהיא שונה משאר הבקשות?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

מה שאני אומר הוא שבד"כ כך זה נראה. ייתכנו יוצאי דופן קטנים שהרי לא ניתן לדעת לגבי כל דבר האם הוא תוצאה של התערבות אלוקית או של התנהלות טבעית (ההתנהלות הטבעית היא בד"כ מאד מורכבת ואנחנו לא מנתחים כל מה שקורה סביבנו). אבל כל אימת שאנחנו כן בודקים  באופן שיטתי ומבוקר, התוצאה מתאימה למה שאומרים חוקי הטבע. כך גם לא נראה ששמירת מצוות היא פרמטר משמעותי במה שקורה לנו.
בספר שאני כותב כעת על תיאולוגיה מעודכנת אני מטפל בשאלות אלו בהרחבה ובפירוט, וקשה לי לפרט כאן.
רק אומר שזה נוגע בעיקר לבקשות (שיעשה לנו) ואולי גם להודאות (על מה שעשה לנו), אבל לא לבקשות מחילה. הרי מחילה אינה פעולה פיסיקלית ולא נוגעת לעולם שלנו. תשובה ובקשת מחילה בהחלט מתיישבות עם התמונה שאני מתאר. רוצים שהקב"ה יסלח לנו על חטאינו.
——————————————————————————————
יצחק ש':
מה משמעות של 'בקשת סליחה' מהקב"ה? וכי יש לו רגשות, פגיעה?
אם אדם התחרט, התוודה וקיבל לעתיד הוןא עשה תשובה, ואם לא לא… מה מוסיפה 'בקשת המחילה מהקב"ה'? אפשר להבין בקשה להתערבות בעולם, אפשר לשבח ולהודות (שזה יותר נוגע לאדם עצמו), אבל מה המשמעות ב'בקשת מחילה מהקב"ה'? האם זה רק תרגיל כדי שאנו נתחרט באמת על הדברים?
——————————————————————————————
הרב:
ובלי דבריי, לשיטתך, מה המשמעות של בקשת סליחה?
דומני שמדובר בהליך שמיועד לנו ולא לו. כדי להפנים בנו שטעינו ושיש לתקן.

השאר תגובה

Back to top button