על חזרה בתשובה

שו"תקטגוריה: כלליעל חזרה בתשובה
שואל שאל לפני 7 שנים

יש לי סוגיה שמטרידה אותי כמה זמן אולי תוכל לעזור לי. אני אספר לך על שני מקרים שמשקפים את הבעיה.
יש לימ חבר שהיה דתי לייט ובסוף נהיה חילוני לגמרי ואז בשלב מסוים החליט להתחזק או לחזור בתשובה -ונהיה חזרה דתי לאומי. העניין הוא שהוא קשוע מאוד מאוד החומריות ובעולם הזה יש לו הרבה ביקורת על בני תורה (גם בני תורה דתיים לאומים) הוא גר בקהילה דתית לאומית שיש בה ישיבת הסדר ורוב הקילה נסובה סביב הישיבה והתורה וזה מפריע לו והוא אמר שהיה מתאים לו לגור בקהילה של כלכלנים וערכי דין כי מה שקורה מסביבו מוגזם. אשתו כמה פעמים בזמן ששהיתי אצלם בבית התלוננה ודירבנה אותו ללכת לרבנים לשיעורי תורה וכו אבל הוא קצת אדיש לזה ופעם אחת שהייתי אצלו הוא הכין לי נס קפה והומיא חבילת פסק זמן ואמר "אך זה החיים הטובים ככה אני אוהב את החיים שלי". חבר נסוף היה חילוני וחזר בתשובה והתחתן עם דתייה חזקה. אבל גם הוא יש לו קושי עם בני תורה ותלמידי ישביבות (דתיים לאומים וקל וחומר חרדים) הוא עדיין מעדיף ללמד (הוא מורה) בבתי ספר חילונים כי הוא מרגיש שפ יותר בטוח, יש  לו ביקורת על תלמידי ישביות ורבנים דתיים שהם לא מספיק מחוברים להשם רקק גמרא כל היום ושהם יוצאים מהישיבה הם לא יודעים איך למצוא אצ השם בחיים שלהם וכו. מה שאני לא מבין זה כך הרי שניהם חזרו בתשובה אחד יצא לגמרי והחליט לחזור השני חזר בתשובה בשני המקרים יש להם נשים חזקות שרוצות להיות דוסיות (אני יודע את זה מהחברים שלי עצמם שמספרים וגם מכל מיני מצבים שהייתי עד להם) ומאידך יש להם סלידה מאנשים שמחוברים לתורה, והם נורא מחוברים לגשמיות בצורה חזקה וזה נראה שיש להם עוד טרוניות בלב על אנשים עם חיבור תורני. אם זה היה מישהו שנולד דתי עוד היה לי מה לחשוב אבל אחד שהחליט לעשות שינוי ולהתקרב להשם מחדש אני לא מצליח להבין איך הוא מגיע למצב הזה. אשמח לשמוע מה אתה חושב.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

זאת יותר שאלה בפסיכולוגיה מאשר באמונה או תורה. אנשים הם יצורים מורכבים. אבל לעצם העניין אני לא לגמרי רואה את הקושי. הנה כמה אפשרויות להסביר זאת:
א. יש כאלה שחוזרים כי רוצים מסגרת מחשבתית וחברתית, אבל לא באמת מתוך אמונה עזה באלוקים ו/או בתורה.
ב. מעבר לזה, גם אדם שחוזר בתשובה לא בהכרח מקבל את המסגרת כולה.
ג. הוא אמנם חוזר לאמונה ומחוייבות אבל אולי יש לו תפיסה שונה לגבי מה שתי אלו אומרות. למשל שעבודת השם לא סותרת חומריות והנאות, או שהגמרא אינה העיקר. ולכן הוא מתנהל באופן לגמרי מלא על פי תפיסתו, אלא שבמקרה או לא במקרה היא לא זהה עם תפיסתך.

השאר תגובה

Back to top button