ערך חיים

שו"תערך חיים
קרדי בי שאל לפני 3 שבועות

1. מדוע לדעתך אנחנו דורכים על חרקים שמגעילים אותנו בלי נקיפות מצפון, אך לא נעז לחנוק חתול רחוב מיוחם שמרעיש? זה מוצדק מוסרית להתחשב בחיי בע"ח שנראים לנו די אינטליגנטים ולזלזל בחיי בע"ח אינטליגנטים פחות? אם לא, מדוע?
2. עד לפני חצי דקה ישבתי בכורסא משובחת והיה לי מאוד נוח. האם במצב כזה ראוי להשתדל לא לזוז שלא לצורך – עד כמה שאפשר, לא ניתנה כורסא למלאכי השרת – על מנת שלא להרוג את קרדיות האבק שעל הסמארטפון שלי זצוקללה"ה באמצעות הקלדת שאלות מוזרות בשו"ת?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

1. קודם כל יש פסיכולוגיה. חתול יותר גדול ויותר קרוב אלינו. מעבר לזה, חרקים הם יצורים פחות מפותחים וכנראה יש להם פחות מודעות לכאב וכו'.
2. בהחלט. לפחות מבחינתי.
 

טר הגיב לפני 3 שבועות

-הסיבה הפסיכולוגית משוללת ערך אתי, נכון?
-אכן לכאורה יש לחרק פחות מודעות לכאב, אך זה לא אומר שהוא לא סובל או נמצא במצוקה. פתאום לא מצליח ללכת, צולע, 3/4 מעוך, חסר רגל ומחוש. לפי תנועותיהם דווקא נראה שהם שמים לב שמשהו לא טוב מתרחש. אם נמרח לבן אדם או חתול משחה שתשתק לו את הרגליים לעולמים ללא שום כאב, הוא לא יסבול?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

אכן. זה הסבר ולא הצדקה.
הטיעונים שלך לא מראים שאין הבדל ברמת הסבל. זה ששמים לב שמשהו לא בסדר אינו מספיק לזה. להיפך, ברור שמודעות תורמת משמעותית לרמת הסבל. מה שרואים תגובות זה יכול להיות תגובה מכנית-אינסטינקטיבית.

השאר תגובה

Back to top button