פופר, שתי עגלות וכדור פורח

שו"תקטגוריה: כלליפופר, שתי עגלות וכדור פורח
שמואל שאל לפני 7 שנים

שלום ושבוע טוב!
יצא לי לקרוא כעת קטעי מאמר של פופר, שהובאו אצל פרופ' בנימין פיין בספרו 'דלות הכפירה' (כבוד הרב קרא?), ובגלל שראיתי שהם דומים למסקנתו של הרב בספרו הענק 'שתי עגלות וכדור פורח', אמרתי לעלות אותם לכאן לעיונו של הרב (למרות שהסינמטיקה של 'רציונליות' ו'מסטית' אינם כפי הגדרת הרב).
"האינטואיציה שלו [של המדען], היא יכולת מיסטית שלו לחדור אל תוך טבעם של דברים, ולא יותר מהיקש לוגי, והיא העושה אותו למדען גדול… יצירתיות היא תכונה בלתי רציונלית לחלוטין, היא תכונה מיסטית".
אגב, בספר שם מביא פיין מכתב של איינשטיין כנגד שיטתו של קאנט (בתגובה לדייויד יום), ואיינשטיין כותב במפורש שהתשובה ליום היא להניח שיש גורם – אלוקים – שייצר סדר תבונה וחוקיות (וכדברי הרב).
ובכלל יש בספר הרבה דברים יסודיים התואמים מאוד את מה שהרב כתב בשתי עגלות שלו.
ולא באתי אלא להעיר.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

תודה על הדברים. לגבי איינשטיין זה מעניין, כי הרושם שעולה מכתביו הוא שהוא לא האמין באלוקים פרסונלי אלא בסוג של פנתיאיזם (כמו שפינוזה). בכל אופן, כפי שכתבתי בספרי אלוקים משחק בקוביות, אין עניין מיוחד בבירור מה חשב איינשטיין אלא אם היו לו טיעונים. אחרת זה טיעון לגופו של אדם ולא לגופו של עניין. 

שמואל הגיב לפני 7 שנים

אכן, אני לגמרי מסכים שאין עניין לדעת מה ה"גדולים" חשבו, אלא האם הטענות מחזיקות מים.

בכ"א כיון שזה מעניין הבאתי זאת אגב גררא. אציין שלא ראיתי כעת את הדברים בפנים וכתבתי על סמך הזיכרון. וייתכן ולא דקתי.

ישי הגיב לפני 6 שנים

נדמה לי שאיינשטיין האמין בפנתאיזם בדיוק בשביל שיפתור לו בעיות כאלה. מצד שני, הוא לא רצה להאמין בגורם נוסף ולכן הכניס אותו לתוך המערכת. זה הרי האיגיון של פנתאיזם.

A הגיב לפני 6 שנים

אינשטיין אמר במפורש שהוא לא פנתאיסט.
נראה שהיה דאיסט או אגנוסטיקן..

השאר תגובה

Back to top button