פרוזבול ושמיטת כספים בימינו‎

שו"תקטגוריה: הלכהפרוזבול ושמיטת כספים בימינו‎
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכאל,
 
בקרוב תסתיים שנת השמיטה, ועולות השאלות
1. האם יש השלכות מעשיות בימינו לשמיטת כספים במוצאי שביעית?הרי לאנשים רבים יש הלוואות שלקחו ואף נתנו (לקחו למשל משכנתא או נתנו הלוואה לבנק/גוף השקעות במסגרת חסכון פק"מ וכו).
2. האם צריך לעשות פרוזבול אולי כדי להימנע מאיסור שמיטת כספים? ואם כן, איך עושים. אני מכיר שאפשר לעשות מעין היתר עיסקא כללי, השאלה אם יש גם פרוזבול כללי.
3. מה לגבי הלוואות קטנות בין אדם לחברו שלא הוגדר להן זמן פירעון ואף לא נעשה להן שטר?
 
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
דומני שבנקים עושים פרוזבול, אבל כשאתה לווה מהם זה בין כה וכה לא חשוב מבחינתך. הם המלווים שעוברים בנשייה ולא אתה. לגבי הלוואות להם, אפשר לכלול בפרוזבול שלך על אף שלא הכרחי (לא ברור שיש שמיטת כספים בהלוואה לבנק).
יש פרוזבול כללי. אני בטוח שאפשר למצוא נוסח באינטרנט.
הלוואות שלא הוגדר להן זמן הן הלוואות לשלושים יום, וכך יש להתייחס אליהן. השטר לא חשוב לענייננו.

שואל הגיב לפני 7 שנים

הבנתי שלדעת רוב הפוסקים, ניתן לעשות פרוזבול גם לאדם שאינו מודע לכך לפי הכלל "זכין לאדם שלא בפניו" באופן דומה למכירת חמץ שעושים עבור אדם שלא מודע לכך. שאלתי לגבי זה, הרי במכירת חמץ הבנתי שהרבנות הראשית עושה מכירה של כל החמץ של כל היהודים בארץ בפסח, אם כך, למה לא נהוג לעשות גם פרוזבול לכל היהודים בארץ? או שאולי עושים ואני לא יודע מזה?

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

הרבנות לא עושה מכירת חמץ עבור כולם. היא מוכרת אך ורק את החמץ הציבורי, שכן הממשלה מינתה ושלחה אותה לכך. חמץ פרטי נמכר רק על ידי הבעלים עצמו (לרב הפרטי שהוא בוחר ולא דרך הרבנות הראשית), ובלי רשותו אף אחד אחר לא מוכר זאת. אי אפשר למכור משהו של אדם בלי דעתו, כי זכין לאדם שלא בפניו אבל לרוב הדעות לא זכין מאדם שלא בפניו ושלא מדעתו.

השאר תגובה

Back to top button