שאלה באמונה‎

שו"תקטגוריה: אמונהשאלה באמונה‎
ז' שאל לפני 3 שנים

שלם כבוד הרב,יש לי שאלה שמכבידה עלי לא מעט זמן(למרות שבשאלה מהסוג הזה גם מעט זמן זה הרבה זמן) אני יודע שהרב קצרן בתשובות שלו אבל אבקש שהפעם הרב יחרוג ממנהגו ויענה לי בפירוט,מצפה לכך בכיליון עיניים
לאחרונה שאלתי את עצמי,איך זה יכול להיות שהבורא ברא את העולם בשביל שנעבוד אותו בדרך מסויימת,בזמן שיש בעולם 60 אלף כתות ודתות ובכל יום נוצרות עוד 3 חדשות והוא שותק למצב הזה?!
זה מזכיר לי קושיה שיש על הנצרות-הנצרות אומרת שהקב"ה מאס בישראל ולכן הקים את הנצרות וכו…אבל רגע,אם ככה כל הצדיקים שנפטרו באותו זמן-שלא ידעו על האירוע הזה,מגיעים לשמיים ומגלים את זה אחרי הזמן…אז מה נגיד שהקב"ה שכח להגיד להם להתנצר?!!!
אני חושב שאת אותה קושייה אפשר להפנות כלפי כל דת שבעולם(וההימור של פסקל רק מציג אותה בצורה חזקה יותר):איך זה ש-אם נדבר יהדות-הקב"ה רוצה שהעולם ישמרו תורה וכו… בזמן שכמעט כל השאר "עסוקים בעבודת אלילים שלהם" כמו בתקופת אברהם אבינו…מה ההאשמה שיש כלפם?הרי מה אפשר לצפות מאדם שבחייו לא שמע על היהדות ואם כן אז כמעט וכלום….והוא מגיע לשמיים ומגלה שכיוויכול שכחו להודיע לו להתגייר…הבעיה היא שגם אם הרב יענה לי בהוכחות לאמיתות התורה וכו… כהן הדת של האיזור שלו יטען את אותו דבר…וככה עם כל דת ודת.כשאני חושב על הדברים זה נראה לי אבסורד שישים אלף דרכים שכולן אומרות תבוא איתנו יהיה בסדר לא תבוא איתנו תענש לנצח…מחילה אבל אם באמת זה הראש אז אני חושב שזה פשוט לא הגיוני….
אם הרב רוצה,אני לומד בבר אילן,ככה שזה לא יותר מדי בלתי אפשרי בשבילי להיפגש איתך(אמנם זה יהיה לי דיי קשה אבל לא יותר מדי מופרח….)
תודה רבה כבוד הרב

 
 

 

 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 3 שנים

שלום רב.
ראשית, אני לא נמצא בבר אילן אלא מלמד בזום מהבית.
שנית, אענה לא ארוך מדיי. מקווה שזה יהיה מספק. 
לעצם דבריך, ראשית עליך לבחון את הראיות לגופן. זה שיש אחרים שאולי יכולים להציע ראיות לטובתם זה לא משנה לך. אתה תלוי בבדיקות שאתה עושה. אחרת לא תוכל להחליט על שום דבר בעולם (יש באתר שלי בכמה מקומות התייחסות לטענה הזאת, מדוע אדם אמור להתחשב בשיקוליו הוא ולא להתרשם מעצם קיומן של דעות חולקות ולא מהטוענים אותן, אלא רק לבדוק את טיעוניהן).
מבחינת ההחלטה שלך די בבדיקה שתעשה. אמנם עדיין יש מקום להקשות על הקב"ה איך הוא מאפשר דבר כזה, כקושיא תיאולוגית (בלי קשר להחלטה שלך). על כך אומר כמה דברים: ראשית, הקב"ה כנראה מעוניין שנבחר (!) בדרך הנכונה ולא רק שנעשה אותה. לכן צריכות להיות בפנינו כמה אלטרנטיבות. יש לכולנו בחירה חופשית, וממילא אדם יכול לבחור בכל האפשרויות. לכן גם יש רע בעולם (כי אם הקב"ה לא היה מאפשר לעשות רע אזי גם הבחירה בטוב לא הייתה בחירה).
שנית, השיח האקסקלוסיבי (=אני צודק וכל האחרים טועים, או להיפך) בעיניי נועד כנראה רק לצרכים פנימיים, כלומר לחיזוק עמוד השדרה והדבקות שלנו בדרך. מבחינת הקב"ה איני בטוח כלל ועיקר שנוצרי שמקיים את חובותיו הדתיות כמיטב הבנתו לא יקבל יחס דומה לזה שלי. כל עוד אדם עושה את הראוי למיטב הבנתו הוא ראוי לאותו יחס, והקב"ה לא בא בטרוניה  עם בריותיו. בכך טועה גם ההימור של פסקל (מעבר לעוד כמה טעויות שכבר הצבעתי עליהן בעבר).

השאר תגובה

Back to top button