שאלה על הפילוסופיה של הזמן והשלכות על הטיעון הקוסמולוגי

שו"תקטגוריה: פילוסופיהשאלה על הפילוסופיה של הזמן והשלכות על הטיעון הקוסמולוגי
אוהד שאל לפני 4 חודשים

שלום הרב,
כידוע, ישנן 2 תיאוריות מרכזיות לגבי פילוסופיית הזמן – A-theory & B-theory, כאשר הראשונה טוענת שההווה הוא היחיד שקיים, ואילו השניה טוענת שזמן הוא סטטי ותפיסתו כפי שהיא נתפסת בראשנו היא תופעה קונספטואלית ושונה מהמציאות (במילים אחרות, העבר ההווה והעתיד כולם קיימים יחד).

  1. אשמח לדעת באילו מן התפיסות אתה מחזיק ומדוע לדעתך היא עדיפה על השניה.
  2. נתקלתי בטיעון לפיו תפיסה B מחלישה מאוד את הנחה א של הטיעון הקוסמולוגי – שלכל דבר צריכה להיות סיבה. שכן אם הזמן הוא סגור בתוך עצמו, אזי סיבתיות, מושג שלכאורה מקבל משמעות רק בתוך הזמן, אינה רלוונטית. מהמקור (https://en.wikipedia.org/wiki/Kalam_cosmological_argument#Theories_of_time):

"From start to finish, the Kalam cosmological argument is predicated upon the A-Theory of time. On a B-Theory of time, the universe does not in fact come into being or become actual at the Big Bang; it just exists tenselessly as a four-dimensional space-time block that is finitely extended in the earlier than direction. If time is tenseless, then the universe never really comes into being, and, therefore, the quest for a cause of its coming into being is misconceived."
מה דעתך על הנ"ל? האם נגזר על מי שדוגל בתפיסה B לדחות את הטיעון הקוסמולוגי?

תודה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

אשריך שמלא ידע אתה. אני בעוונותיי אין לי את הידע הזה, ולכן ה"כידוע" שלך לא חל עליי.
על פניו, המחלוקת הזאת נראית לי פטומי מילי בעלמא. אני לא מבין מה פירוש שההווה 'קיים' או 'לא קיים'. וכך גם לגבי העבר. האם העבר קיים בהווה (למה הכוונה?), או היה קיים בעבר (שהרי אז הוא היה הווה)?
אם תיאות להסביר לי במה מדובר, אוכל לנסות ולחשוב מה דעתי, ואחר כך גם לחשוב האם זה מקרין בצורה כלשהי על הטיעון הקוסמולוגי.

‫אוהד‬‎ הגיב לפני 4 חודשים

הידע שלי הוא במקרה הטוב טיפה בים של הידע שלך, אבל תודה, אני מניח…
בכל אופן, לפי תיאוריה A, הדבר היחיד ש'קיים' הוא ההווה. העבר נמצא רק בזיכרון שלנו, העתיד הוא פיקציה של הדמיון.
לפי תיאוריה B, הזמן עצמו הוא 'מימד רביעי' והימצאות בהווה היא אשליה של ההכרה. העבר, ההווה והעתיד קיימים כולם ביחד באופן סטטי כחלק מהוויית היקום.
מרגיש לי שקצת חזרתי על ההסבר הקודם שלי. אעריך מאוד אם תוכל להעיף מבט בויקיפדיה, הם בטוח מסבירים יותר טוב ממני. יש את הקישור הקודם ששלחתי, וגם את:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/B-theory_of_time
תודה רבה על המענה, וערב טוב 🙂

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

כפי שכתבתי, אלו משפטים חסרי מובן. ברור שהעתיד לא קיים בהווה. זה נראה כמו בלבולי מוח, אם כי מאד אופייניים לפילוסופים. הסתכלתי שם ואכן זה נראה לי בלבול מוח.

M הגיב לפני 4 חודשים

רק העיר שפילוסופים שתומכים בטיעון הקוסמולוגי טוענים שהטיעון אגנוסטי לתיאוריית הזמן. ראה כרייג שם, שם. וכן ספרו הארוך על השאלה הסצפיתית הזו

השאר תגובה

Back to top button