שאלות

יוספון שאל לפני 3 שנים

שלום לרב שליט”א. 
1.ידוע הסיפור על החליף המוסלמי ששרף את ספריית אלכסנדריה בטענה “אם מה שהיה כתוב פה נכון כבר זה כתוב בקוראן ואם זה לא כתוב בקוראן אז כנראה זה לא נכון” האם הוא צדק ? האם יש עניין שאדם דתי יקבל עליו ערכים שמעבר לשו”ע כמו אומנות או מוסריות מודרנית וכן הלאה. 
2.יש משל של רבי נחמן מברסלב על משוגע שבטוח במאה אחוז שהוא צריך להיתגלגל בבגדים קרועים ברחובות וכו ויש לו כמה טענות למה הוא ככה ובכל זאת הוא צריך לציית לבעלי השכל האמיתיים משל זה שכנראה בא לאמר שצריך להקשיב לצדיק האמת ולזרוק את השכל הכניס אותי לבלבול למשל אם אני לומד משהו ובודק כמה פעמים ובטוח שאני צודק בא נאמר הלכה ובא אדם בסדר גודל של הרב עובדיה ואומר לי שאני טועה כמה אני יכול לסמוך על ההגיון שלי באמת . 
3.לפני כמה ימים שאלתי את הרב למה הוא לא מאמין בניסים(מצטער אני לא מצליח לשלוח תגובות לרב מחילה)  והרב ענה לי שנס הוא שמשהו קורה בלי כוח פיזקלי הוא נס וזה אף פעם לא ראינו קורה ע”כ יש לי שתי דברים לאמר א .אחרי הכל ניתן לאמר שכל כוח פיזקלי בשורשו הוא נס מהוכחת הסיבה הראשונה ב. ניסים לא חייבים להיות כאילו אם נשפך קסת דיו על דף ויצא צרוף מילים ‘חזור בתשובה או שאני גומר אותך’ זה לא נס? אפילו שכל כוחות הטבע פעלו כסידרם .
4.הרב טוען שמלבד הל”מ אף הלכה דאורייתא לא ירדה מסיני והכל זה ע”פ הדרש והגיון חכמים שהיה נתון לצורת ההיסתכלות של ימיהם ועוד שלח אותי לרמב”ם הלכות ממרים ששם הוא אומר שהלכות דאורייתא יכולים להשתנות ע”י סנהדרין וע”כ יש לי שלוש שאלות א .מכל מקום הרמב”ם אומר שזה רק אם טעו בדרכי הדרש ולא בגלל שיקולים אחרים יוצא שלנו זה כלל לא רלוונטי ב .הרמב”ם אומר בהקדמה למשניות שבסיס תורה שבע”פ הלכות ממש ירדו בסיני ג .האם דרכי הדרש כפופים לשיקולי החכמים האם הם לא מביאים אוטומטית למסקנא מסוימת כמו במטמטיקה ?.
נ.ב אם הרב הקפיד עלי שקראתי לו בכינויים מפליגים כגון צדיק הדור וכדומה אני מצטער מעומק ליבי אחרי הכל הקב”ה יכול לקנא לרב ואז תיסתר שיטתו שאין השגחה וצערו יגבר. 
מצטער על האריכות אני משתדל לקצר אך ידועים דברי מארק טווין ואין המקום להאריך. 
 

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים
  1. לא הבנתי את הקשר לחליף. אמנו אינה ערך ולכן איני מבין מה אני אמור לקבל שם. יש מקום לערכים מחוץ להלכה (השו”ע), אבל לא מחוץ לרצון ה’. להיות מחויב לשני מקורות סמכות זה בעצם ע”ז.
  2. יש כאן שאלה? הדברים הללו הם שטויות כמובן, ואם אתה  מקבל אותם בזה גופא אתה מקיים אותם. ודוק היטב. מה תעשה כששני אנשים חכמים אומרים לך דברים הפוכים? ומי יחליט מיהו האדם החכם שצריך לציית לו?
  3.  אין לי בעיה עם  התפיסה שחוקי הטבע פועלים מכוחו של הקב”ה (גם אני חושב כך), אבל נס פירושו חריגה מחוקי הטבע. אין חיה כזאת נס בתוך הטבע. אלו פטומי מילי של אנשים שלא מבינים מה הם מדברים. אם יצאה כתובת בעלת משמעות כשלפי חוקי הטבע היא לא אמורה לצאת זהו נס, אבל אם במקרה זה נשפך כך שחוקי הטבע גרמו לכתובת להיווצר אין כאן נס אלא מ קרה נדיר. גם ליקוי חמה הוא מקרה נדיר, וזה לא אומר שמדובר בנס.
  4. לא אמרתי דבר כזה ואיני מבין את השאלה. יש עוד דברים שבאו מסיני מעבר להלמ”מ. הלמ”מ היא הלכה שבאה מסיני ואין לה עוגן בכתוב. יש הלכות שבאו מסיני ויש להן עוגן בכתוב (דרש מקיים). דרכי הדרש אינן מתמטיקה. כדאי לראות על כך בספרו של הרב שמואל אריאל נטע בתוכנו.
  5. איך צדיק הדור יכול להקפיד על מישהו? 
צחי הגיב לפני 12 חודשים

רמב”ן סוף פרשת בא פרק יג’ פס’ טז’ – שאין לאדם חלק בתורת משה רבינו עד שנאמין בכל דברינו ומקרינו שכלם נסים אין בהם טבע ומנהגו של עולם בין ברבים בין ביחיד אלא אם יעשה המצות יצליחנו שכרו ואם יעבור עליהם יכריתנו ענשו הכל בגזרת עליון

השאר תגובה