התייחסות לסרטוני iGod

בעת האחרונה עולה לרשת סדרת סרטונים על ידי הכת הנוצרית שמכונה "יהודים משיחיים", ובהם ביקורת על המסורת היהודית. אנו רואים חובה לעצמנו להקדים ולומר שהטיעונים שלהם קלושים וילדותיים ולא ממש דורשים התייחסות. מביך למדיי לנהל פולמוס אנכרוניסטי כזה. ובכל זאת עקב בקשה של הקוראים שטוענים שיש לסרטונים השפעה ושאין ברשת תגובה מסודרת לטיעוניהם, החלטנו להעלות כאן כמה התייחסויות. הדברים שייכתבו כאן מיועדים למי שמשום מה מוטרד מהחומר הזה.

חדש באתר: תגובה לתשובת iGod לסדרת ההתייחסויות

31 תגובות

 1. בס"ד
  שכוייח על כתיבת המאמרים, ברצוני לתת עוד נקודה למחשבה. ישו/ע מעולם לא הכחיש את התושב"ע, הוא בעצמו קיים מסורות שלא כתובות במפורש בתורה למשל בירך על הלחם, עשה ליל הסדר, קרא הפטרה וכו..
  שים לב לפולמוס שלו נגד הפרושים והצדוקים.

  ישוע אומר בפירוש שהפרושים הם היושבים על כסא משה ושיש לשמוע להם "שמרו ועשו".

  מתי כ"ג
  1 אָז יְדַבֵּר יֵשׁוּעַ אֶל-הֲמוֹן הָעָם וְאֶל-תַּלְמִידָיו לֵאמֹר׃ 2 הַסּוֹפְרִים וְהַפְּרוּשִׁים יֹשְׁבִים עַל-כִּסֵּא משֶׁה׃ 3 לָכֵן כֹּל אֲשֶׁר-יֹאמְרוּ לָכֶם שִׁמְרוּ וַעֲשׂוּ רַק הִשָׁמְרוּ מֵעֲשׂוֹת כְמַעֲשֵׂיהֶם כִּי אֹמְרִים הֵם וְאֵינָם עֹשִׂים׃ 4 כִּי אֹסְרִים מַשְׂאֹת כְּבֵדִים וְעֹמְסִים עַל-שְׁכֶם הָאֲנָשִׁים וְהֵם אֵינָם רוֹצִים לְהֲנִיעָם אַף בְּאֶצְבָּעָם׃ 5 וְעֹשִׂים אֶת-כָּל-מַעֲשֵׂיהֶם לְהֵרָאוֹת בָּהֶם לִבְנֵי אָדָם כִּי מַרְחִיבִים אֶת-תְּפִלֵּיהֶם וּמַאֲרִיכִים אֶת-צִיצִיּוֹתֵיהֶם׃

  אבל כנגד הצדוקים היה לו פולמוס על הפרשנות התורה

  מרקוס י"ב

  וַיָּבֹאוּ אֵלָיו מִן־הַצְדּוּקִים הָאֹמְרִים אֵין תְּחִיַּת הַמֵּתִים וַיִּשְׁאָלֻהוּ לֵאמֹר׃ 19 רַבִּי משֶׁה כָּתַב לָנוּ כִּי יָמוּת אֲחִי־אִישׁ וְהִנִּיחַ אִשָּׁה וּבָנִים אֵין לוֹ וְלָקַח אָחִיו אֶת־אִשְׁתּוֹ וְהֵקִים זֶרַע לְאָחִיו׃ 20 וְהִנֵּה שִׁבְעָה אַחִים וַיִּקַּח הָרִאשׁוֹן אִשָּׁה וַיָּמָת וְלֹא־הִשְׁאִיר אַחֲרָיו זָרַע׃ 21 וַיִּקַּח אֹתָהּ הַשֵּׁנִי וַיָּמָת וְלֹא־הִנִּיחַ זָרַע וְכֵן גַּם הַשְּׁלִישִׁי׃ 22 וַיִּקָּחוּהָ כָּל־הַשִּׁבְעָה וְלֹא־הִשְׁאִירוּ אַחֲרֵיהֶם זָרַע וְאַחֲרֹנָה לְכֻלָּם מֵתָה גַּם הָאִשָּׁה׃ 23 וְעַתָּה בִּתְחִיַּת הַמֵּתִים כְּשֶׁיָּקוּמוּ לְמִי מֵהֶם תִּהְיֶה לְאִשָּׁה כִּי לַשִּׁבְעָה הָיְתָה לְאִשָּׁה׃ 24 וַיֹּאמֶר יֵשׁוּעַ אֲלֵיהֶם הֲלֹא טֹעִים אַתֶּם בַּאֲשֶׁר לֹא יְדַעְתֶּם אֶת־הַכְּתוּבִים וְלֹא אֶת־גְּבוּרַת הָאֱלֹהִים׃

  סיכום:

  ביקורת שלו על הפרושים היתה על מעשיהם ולא על אמונתם ופרשנותם לתורה ואילו מול הצדוקים היה לו פולמוס אמוני. מכאן ניתן להסיק שישוע היה קרוב יותר לפרושים מאשר לצדוקים.

  1. נשמח אם תוכל לתת עוד ציטוטים של מנהגים.
   כמו ליל הסדר וכו'.
   עדיף מצוות מדאורייתא.

  2. כמובן שהטיעונים של ערוץ igod טיפשיים וילדותיים, בדיוק כמו כל טיעון אחר המוכיח לכאורה את קיומו של אלוהים, סנטהקלאוס או פיית השיניים.
   מספר נקודות למחשבה:
   *מהות החיים היא בדיוק כפי שנחליט להגדירה. כל אדם לעצמו.
   *תחילת היקום בנקודה סינגולרים אינה מוכיחה שלא קדם לה דבר אחר, אלא שפשוט אין דרך לדעת מה היה.
   *אם אלוהים קיים, איך נדע לאיזה ממפרשי דבריו להאמין? נצרות, יהדות, איסלם או כל דת אחרת. אפילו בתוך כל דת מרכזית, יש זרמים רבים ושונים הסותרים אחד את השני.
   *אלוהים הומצא ע"י האדם ואין לו משמעות ללא קיום המאמין. בהעדר אדם המאמין באלוהים אין אלוהים.

   1. כל כך שטחי ורדוד! הרבה יותר מהטיעונים של המשיחיים עצמם.
    חבל על מאמץ להגיב לאיוולת הלוגית שאתה מציג כאן

  3. אמיתי, אם יש לך תחושה שכאן זה הר סיני שבו אתה (=הגבורה) מתגלה ונותן לנו תורה (מפי הגבורה), אתה טועה. אוסף ההצהרות שלך דומה לגמרי להצהרות של ישו או של כל אחד אחר. בלי נימוקים זה לא שווה את האנרגיה של ההקשה על המקלדת וגם אין לו מקום כאן.
   אגב, לא ראיתי כאן אפילו נקודה אחת למחשבה. אולי נקטעת באמצע.

  4. אם תבקרו בבית כנסת עתיק, אתם תראו שקיים שם כסא משה. כסא שהקורא בתורה יושב עליו וקורא את התורה. ישוע אמר שנעשה כל מה שהפרושים אומרים לנו. מתי? כאשר הם יושבים על כסא משה. אבל לא להתנהג כמוהם.

 2. 1. ליל הסדר:

  ויעשׂוּ התלמידים כאשׁר ציוום ישׁוּעַ ויּכינוּ את הפּסח. ויהי בערב ויּסב עם שׁנים העשׂר. וּבאָכְלם ויֹאמר: 'אמֵן אוֹמר אני לכם, אחד מכּם ימסרני.' ויתעצבוּ מאוֹד ויחלוּ אישׁ אישׁ לֵאמֹר לוֹ: 'האנוֹכי הוּא אדוֹני?' ויען ויֹאמר: 'האישׁ אשׁר טבל עִמי את ידוֹ בּקערה הוּא ימסרני. הן בּן האדם הלוֹך יֵלֵך כּכּתוּב עליו, ואוֹי לאישׁ אשׁר על ידוֹ יִמסר בּן האדם. טוֹב לאישׁ ההוּא שׁלא נוֹלד.' ויען יהוּדה המוֹסר אוֹתוֹ ויֹאמר: 'רבּי, האני הוּא?' ויֹאמר אליו: 'אתה אמרת.' ויהי בּאָכְלם ויקח ישׁוּעַ את הלחם ויברך ויפרוֹס ויתן לתלמידים ויֹאמר: 'קחוּ ואכלוּ, זה הוּא גוּפי.' ויקח את הכּוֹס ויברך ויתן להם ויֹאמר: 'שׁתוּ ממנה כֻּלְּכֶם, כּי זה הוּא דמי, דם הבּרית החדשׁה הנשׁפּך בעד רבּים לסלִיחת חטאים. ואני אוֹמר לכם: לא אשׁתה מעתה מפּרי הגפן הזה עד היוֹם ההוּא אשׁר אשׁתה אוֹתוֹ עִמכם והוּא חדשׁ בּמלכוּת אבי.' ויהי אחרי קָרְאם את ההלל ויצאוּ אל הר הזיתים.
  (מתי כו)
  2. הפטרה:

  וַיָּבֹא אֶל־נְצֶרֶת אֲשֶׁר גֻּדַּל־שָׁם וַיֵּלֶךְ כְּמִשְׁפָּטוֹ בְּיוֹם הַשַּׁבָּת אֶל־בֵּית הַכְּנֵסֶת וַיָּקָם לִקְרֹא בַסֵּפֶר׃ 17 וַיֻּתַּן־לוֹ סֵפֶר יְשַׁעֲיָה הַנָּבִיא וַיִּפְתַּח אֶת־הַסֵּפֶר וַיִּמְצָא אֶת־הַמָּקוֹם אֲשֶׁר הָיָה־כָתוּב בּוֹ׃ 18 רוּחַ אֲדֹנָי יֱהוֹה עָלָי יַעַן מָשַׁח אֹתִי לְבַשֵׂר עֲנָוִים׃ 19 שְׁלָחַנִי לַחֲבשׁ לְנִשְׁבְּרֵי־לֵב לִקְרֹא לִשְׁבוּיִם דְּרוֹר וּלְעִוְרִים פְּקַח־קוֹחַ לְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים לִקְרֹא שְׁנַת־רָצוֹן לַיְהוָֹה׃ 20 וַיְהִי כַּאֲשֶׁר גָּלַל אֶת־הַסֵּפֶר וַיְשִׁיבֵהוּ אֶל־הַחַזָּן וַיֵּשֶׁב וְעֵינֵי כָּל־אֲשֶׁר בְּבֵית הַכְּנֵסֶת נְשֻׂאוֹת אֵלָיו׃ 21 וַיָּחֶל וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם הַיּוֹם נִתְמַלֵּא הַכָּתוּב הַזֶּה בְּאָזְנֵיכֶם׃
  (לוקאס ד)

 3. יודע מה?בוא נסכם את זה אחת ולתמיד!

  אם התורה שבעל פה מאלוהים היא לא יכולה לסתור את התורה שבכתב מסכים?
  אז איך יתכן שהתושב"ע טוענת שה"לא תסור" מתייחס לרבנים ושמותר להם להוסיף כמה מצוות שבא להם?הרי אם קוראים את כל הקטע בתורה שבכתב רואים שאלוהים ממש לא התכוון לזה!אני חושב ששנינו יכולים להסכים על זה,אז איך יתכן שהיא אומרת את זה ועוד עוברת על האיסור " לֹא תֹסִפוּ, עַל-הַדָּבָר אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם, וְלֹא תִגְרְעוּ, מִמֶּנּוּ–לִשְׁמֹר, אֶת-מִצְו*ֹת יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם, אֲשֶׁר אָנֹכִי, מְצַוֶּה אֶתְכֶם.

  1. כן, זה בטח יהיה אחת ולתמיד. כך זה תמיד עובד איתכם. כשאני עונה תשובה אתם מיד מקבלים ועוברים לנושא הבא. מה שנקרא אחת ולתמיד.

   השאלה המתוחכמת והקשה הזאת (אני מקווה שאתאושש ממכת המחץ המדהימה הזאת. ממש "נפלה ולא תוסיף קום בת ישראל") נשאלה כבר על ידי הראשונים, ויש אפילו מחלוקות שונות לגביה. בעצם היא כבר העלתה זקן.

   אז כך,
   ראשית, בהחלט יכולה להיות סתירה בין ה"תורות" (או בין הדרש לפשט), כפי שהסברתי בטורים שלי.
   שנית, אנחנו ממש לא מסכימים להנחה המופרכת שלך לגבי "לא תסור". ראה בטור 6 (בכלל, מומלץ לקרוא, ואפילו מדי פעם לנסות להבין, את מה שאני כותב לפני שדנים על דבריי). יש לחכמים סמכות לחוקק ולפרש את התורה, וזה נכתב ב"לא תסור".
   שלישית, אסור להוסיף מצוות אבל מותר וצריך לתקן תקנות ולגזור גזירות בשעת הצורך (עשו משמרת למשמרתי), ועל כך נאמר "לא תסור" ו"ככל אשר יורוך" (לרמב"ם. לרמב"ן המקור הוא אחר). ואכן הרמב"ם כותב בתחילת הל' ממרים שבי"ד שמוסיף תקנה או גזירה חייב לציין שזו לא הלכה דאורייתא כדי שלא יעבור על בל תוסיף. אז היכן כאן הסתירה? האם בגלל שיש איסור בל תוסיף אסור לנו לחוקק חוקים במדינה? אולי גם זה בל תוסיף? הוספה היא תוספת מצוות למערכת המצוות דאורייתא ולא הוספת חוקים אחרים.
   אמנם ראשונים אחרים טוענים שאין בכלל על חכמים (ואולי גם על הדיוטות) איסור להוסיף מצוות, ו"בל תוסיף" עוסק בהוספת ושינוי פרטי מצווה (כמו הוספת פתיל בציצית או פרשה בתפילין).
   זה שיעורון קצר על רגל אחת, ואני בטוח שכעת סגרנו את העניין אחת ולתמיד כמו שכתבת.

  2. לשיטתך, יש סתירה פנימית בתנך עם הוספת ימי הפורים ומצוותם כגון משלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים.

   1. במקרא עצמו יש על כך תשובה: "ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה". והדברים פשוטים.

 4. כבוד הרב, התוכל להסביר ההבדל במהות בין מצוות מדרבנן למצוות דאורייתא? מדוע מברכין על מצוות דרבנן באהאמה"אקבו?
  מצד אחד אתה אומר שאסור להוסיף מצוות אך מותר להוסיף תקנות וכולי והרי לך חז"ל הוסיפו ברכת הדלקת נרות חנוכה.- וזה לא משמרת למצוות ה' כלל וכלל.

  לאף אדם חכם ככל שיהא אין סמכות לחוקק ולפרש את התורה בשום פנים ובשום אופן. יש להיצמד לפירוש משה רבנו היחיד שקיבלנו בחורב ככתוב מפורש "הואיל משה באר את התורה הזאת" על כן- רק פירושיו וביאוריו דברי ה' הם מסיני. וכל מה שכתוב בגמרא שאינו מפרש ומבאר את פוקי התורה – לא חל עלי שום חובה להישמע אליהם או בכלל לדעת אותם.

  1. לא הבנתי את כל השאלות הללו. האם זו טיפשות, רשעות, או עמארצות:
   1. לגבי ברכת אקב"ו כבר הגמרא בשבת דנה בזה ואמרה שציוונו גם על דרבנן ב"לא תסור".
   2. הדלקת נרות חנוכה אינה מדין משמרת, שכן דין זה נאמר רק על גזירות וסייגים. כאן זה נעשה מכוח סמכות לחוקק עוד דינים (ובלבד שלא מציגים אותם כדין תורה), שנלמדת לדעת הרמב"ם מ"לא תסור".
   ולדעת בה"ג (לפי הסבר החת"ס) נר חנוכה ומגילה בפורים הם מדאורייתא שכן הם נלמדים בקו"ח מפסח (ומה מעבדות לחירות אומרים שירה, ממיתה לחיים לא כל שכן). אמנם זה דחוק בשיטתו, ואין כאן המקום.
   3. לחכמי הדורות יש סמכות גמורה לפרש את התורה ולסנהדרין ולתלמוד יש גם סמכות לחוקק, וזה אשר למדנו מ"לא תסור" ומ"ככל אשר יורוך". ואלו שדבקים רק בפירושי משה רבנו (שכמובן אינם יכולים לדעת מהם בלי המסורת של תושבע"פ) הם מינים ואפיקורסים, וגם שוטים.

 5. שלום שוב,
  תודה על המענה המהיר, מה עם נרות שבת כבוד הרב מי תיקן זאת? ומדוע אף אחד מחז"ל לא מנה מצווה זאת מהתורה? מה הטעם להפריד בין מצוות דרבנן למצוות ה' הרי כבר מזמן לא בשמים היא כפי שהסברת "לא תסור", והקב"ה אמר "נצחוני בני" כך שמותר להם הכל. שלא נדבר על "אפילו טועין, אפילו שוגגין- שמע בקולם".
  מדבריך יוצא כבוד הרב, שביאטר משה רבנו חלף תם והשתנה למכביר, האם אתה מודה בזה?
  אגב כתוב ב"אבות" משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע.. וכאן הראיתי שמשה רבנו מסרה לעם ככתוב "שימה בפיהם"- איך זה מסתדר?

  1. מכיון שהשאלה חוזרת שוב ושוב באותו זמן בכמה שרשורים תחת כמה ניקים שונים, כנראה מדובר בטרול.
   אני מניח שהשאלה הבאה תהיה מדוע ראשיהן של בבליים סגלגלות (ראה שבת לא ע"א). תהיתי אם ראוי בכל זאת לנהוג גם הפעם מנהג רבי פרידא (עירובין נד ע"ב) ולענות לטרול המקשה 400 פעם אותה קושיה (תחת ניק שונה).

   אם תרצה אוכל להציע רשימת הלכות דרבנן וזה יחסוך לך חיפוש כדי להעלות כל פעם את אותה שאלה על הלכה דרבנן אחרת. אבל בכל זאת אתן לך טיפ לוגי נוסף: אם חוזרים ושואלים את אותה שאלה במילים שונות כל פעם על הלכה דרבנן אחרת זה לא הופך לשאלה שונה, ובוודאי לא לשאלה טובה יותר.

   באשר לקושייתך החדשה מ"שימה בפיהם" זו כבר טכניקה חדשה. כעת עברנו למחוזות הנונסנס. לפלא בעיניי שלא הקשית עליי מהפסוק אחות לוטן תמנע או מכך שמיגו להוציא לא אמרינן, משם מוכח בבירור שהתורה שבידינו אינה של משה וזו הוכחה לוגית שהיהדות היא שקר.
   אני חייב לומר שאני מזהה כאן את יכולת הטיעון, ההבנה והחשיבה שמוצגת בסרטון, ולא אתפלא אם הטרול דהכא אינו אלא הדובר משם.

  2. זה שלרב יש טראומה ממישאל גרגמל וחבריהם. שלישיית הטרולרס.

   זה לא אומר שבני הוא הם…

   חבל לכתוב בדרך תוקפנית בגלל היסק לא נכון.

  3. אין לי שום טראומה. בד"כ אני עונה בסבלנות, אבל כאן מדובר בטרול כפי שהוספתי כעת הבהרה למעלה.

 6. לכל המשיחיים, רציתי לשאול על אמונתכם בברית ה"חדשה":
  בברית הישנה כתוב: בתהילים קי"ט ::

  לעולם ה' — דברך, ניצב בשמיים.
  לדור ודור, אמונתך; כוננת ארץ, ותעמוד
  צדקתך צדק לעולם; ותורתך אמת
  קרבו, רודפי זימה; מתורתך רחקו.
  קרוב אתה ה'; וכל-מצוותיך אמת.
  קדם ידעתי, מעדותיך: כי לעולם יסדתם.

  כך שאין מקום לברית אחרת השונה או המשנה את הברית הראשונה.
  הבה נשמע אותכם…אחד אחד בבקשה
  מקווה שאני ברור , ושאם אתם יודעים להודות על האמת, אתם תיהפכו ליהודים אדוקים בקב"ה מדרך התורה.
  אם שמתם לב דוד המלך עליו השלום שמי שמתרחק מתורת ה' הם לא פחות מרודפי זימה.
  איזה הסבר תביאו מהאפיפיור? כי אתם לודאי לא תוכלו לצאת מזה !

  1. תגובה לרב.
   דוד המלך ותהילים חזק וברוך ודבר ה' אמת.
   ה' דיבר בפי ירמיה הנביא פרק לא' פסוק ל-לג ואמר כי תבוא ברית חדשה, לא כזו כמו שכרת עם אבותינו בסיני כי הם הפרו את הברית.
   על פי זה כולנו נידונים למוות עם לא ברחמי וחסדי ה' שיביא לנו תיקון דרך ברית חדשה ככתוב בכתובים ומקומות רבים.
   אגב מה אומר תהילים פרק ב?
   תהילים כב?
   מה לגבי דניאל שמנבא בפרק ט' פסוק כד-כו
   זמן ביאת המשיח.
   ומלאכי ג פסוק א
   ישעיה נג
   זכריה יב פסוק י' יום בו נכיר את המשיח שאותו דקרנו בצליבה ישוע שמו.
   וכו…. כל התנך מצביע למשיח ישראל ישוע.
   חז"ל אומרים כי כל הנביאים מדברים למשיח.
   אתה כבוד הרב אמור להתמצא בכל הכתובים ?!
   בנוסף חוץ מברית החדשה היו עוד בריתות שה' כרת.
   דוגמא בריתות מוכרות לרבים.
   ברית נוח,
   ברית אברהם, יצחק, יעקב.
   ברית משה,
   ברית דוד,
   והברית החדשה.

  2. "הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם יְהוָה וְכָרַתִּי אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאֶת בֵּית יְהוּדָה בְּרִית חֲדָשָׁה. " ירמיהו לא , א

   1. אבל חכמים כבר התייחסו לברית החדשה שתיכרת. בתקופת המשיח תהיה הקלה מסוימת בדיני השחיטה.
    החיות הכשרות והטמאות יישארו כפי שהיו. כלומר חזיר וגמל יישארו אסורים.
    רק לגבי השחיטה עצמה יהיה שינוי.
    זה סותר את הנצרות והאסלאם.

    ולראייה אמרו זאת ביהדות עוד מלפני הדתות הגדולות. לפני שהיו קיימות בכלל. (אז לא מדובר ב'המצאה מאוחרת של רבנים'. כי אמרו את זה עוד לפני הנצרות ובוודאי שלפני האסלאם…).
    באופן כללי באתר ההוא מסלפים את דברי חז"ל ומוציאים דברים מחוץ להקשר שלהם.
    חז"ל התייחסו לטיעונים האלה עוד מלפני אלפי שנים.

 7. בחייאת רמבו,
  הסאגה של igod נגמרה מזמן כבר לפני שנה. מה פתאום באתה לחדש אותה?

  "ה’ דיבר בפי ירמיה הנביא פרק לא’ פסוק ל-לג ואמר כי תבוא ברית חדשה, לא כזו כמו שכרת עם אבותינו בסיני כי הם הפרו את הברית. "
  מוזכר בפסוקים אחרים ברית עולם ככה שההבנה שלך היא סתירה לפסוקים.

  ברית של מצוות (חלק מהתורה) :
  35. וְשָׁמְרוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַשַּׁבָּת לַעֲשׂוֹת אֶת הַשַּׁבָּת לְדֹרֹתָם בְּרִית עוֹלָם. (שמות ל"א:ט"ז / מקראות גדולות)
  42. בְּיוֹם הַשַּׁבָּת בְּיוֹם הַשַּׁבָּת יַעַרְכֶנּוּ לִפְנֵי יְהֹוָה תָּמִיד מֵאֵת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּרִית עוֹלָם. (ויקרא כ"ד:ח' / מקראות גדולות)
  55. וְהָיְתָה לּוֹ וּלְזַרְעוֹ אַחֲרָיו בְּרִית כְּהֻנַּת עוֹלָם תַּחַת אֲשֶׁר קִנֵּא לֵאלֹהָיו וַיְכַפֵּר עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. (במדבר כ"ה:י"ג / מקראות גדולות)
  ברית של קשר עם ה' :
  49. וְאַף גַּם זֹאת בִּהְיוֹתָם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם לֹא מְאַסְתִּים וְלֹא גְעַלְתִּים לְכַלֹּתָם לְהָפֵר בְּרִיתִי אִתָּם כִּי אֲנִי יְהֹוָה אֱלֹהֵיהֶם. (ויקרא כ"ו:מ"ד / מקראות גדולות)
  105. וַיַּעַל מַלְאַךְ יְהֹוָה מִן הַגִּלְגָּל אֶל הַבֹּכִים וַיֹּאמֶר אַעֲלֶה אֶתְכֶם מִמִּצְרַיִם וָאָבִיא אֶתְכֶם אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי לַאֲבֹתֵיכֶם וָאֹמַר לֹא אָפֵר בְּרִיתִי אִתְּכֶם לְעוֹלָם. (שופטים ב':א' / מקראות גדולות)
  234. וַיַּעֲמִידֶהָ לְיַעֲקֹב לְחֹק לְיִשְׂרָאֵל בְּרִית עוֹלָם. (תהלים ק"ה:י' / מקראות גדולות)

  אם כך, אין לנו אלא לעשות את מה שהרב פה חוזר עליו הרבה פעמים עיקרון ה Lex specialis.
  לעיתים עושים קצת אוקימתות. והכוונה של ברית חדשה אין היא הוראות חדשות . אלא אולי כמו ברית ידידות (דוד ויהונתן ) ברית נישואין (כמו בתהילים).
  רגע אין זה בדיוק מה שאתה אמרת בסוף דבריך "בנוסף חוץ מברית החדשה היו עוד בריתות שה’ כרת. דוגמא בריתות מוכרות לרבים. ברית נוח, ברית אברהם, יצחק, יעקב. ברית משה, ברית דוד, והברית החדשה."
  אז מהיכי תיתי לטעון שהברית שמדובר בפסוקים בירמיה הם מהסוג שאתה חושב?!

  מה גם שמן הראוי היה לקרוא את כל הפרק, ולא כמו השיטה המסיונרית שלוקחת פסוקים/חלקי פסוקים בלי שום הקשר.
  בתחילת פרק ל"א (הפרק הנ"ל) מדובר על הגלות לאחר מכן מפס' י' מדובר על הטוב הצפון לישראל, אח"כ שוב פעם מדובר על בכי רחל מהגלות והקב"ה מנחם אותה "יש שכר לפעולתך". ואז בפס' כ"ב מדובר על הברכה העתידה לישראל ונטיעת ישראל בארצו ואח"כ מגיעים הפס' המפורסמים שיתקיימו לעתיד לבוא וכרתי ברית חדשה.

  אז גם לשיטתך אם תאמר שמדובר בחוקים חדשים ובברית חדשה איך שלא תרצה לפרש אותה.
  עדיין על פי הפרק זה לא מדבר בכלל על ישוע.

  וגם אם תדחוק בכח ששאר ספר ירמיה/הפרק/התורה פרט לפס' הללו הם תוספות מאוחרות של כת הרבנייייים. תמיד תוכל לראות שגם הפסוקים בעצמם לא מדברים על ישוע.

  " כז וְהָיָה כַּאֲשֶׁר שָׁקַדְתִּי עֲלֵיהֶם, לִנְתוֹשׁ וְלִנְתוֹץ וְלַהֲרֹס–וּלְהַאֲבִיד וּלְהָרֵעַ: כֵּן אֶשְׁקֹד עֲלֵיהֶם לִבְנוֹת וְלִנְטֹעַ, נְאֻם-יְהוָה. כח בַּיָּמִים הָהֵם–לֹא-יֹאמְרוּ עוֹד, אָבוֹת אָכְלוּ בֹסֶר; וְשִׁנֵּי בָנִים, תִּקְהֶינָה. כט כִּי אִם-אִישׁ בַּעֲו‍ֹנוֹ, יָמוּת: כָּל-הָאָדָם הָאֹכֵל הַבֹּסֶר, תִּקְהֶינָה שִׁנָּיו. {ס} ל הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם-יְהוָה; וְכָרַתִּי, אֶת-בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאֶת-בֵּית יְהוּדָה–בְּרִית חֲדָשָׁה. לא לֹא כַבְּרִית, אֲשֶׁר כָּרַתִּי אֶת-אֲבוֹתָם, בְּיוֹם הֶחֱזִיקִי בְיָדָם, לְהוֹצִיאָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם: אֲשֶׁר-הֵמָּה הֵפֵרוּ אֶת-בְּרִיתִי, וְאָנֹכִי בָּעַלְתִּי בָם–נְאֻם-יְהוָה. לב כִּי זֹאת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֶכְרֹת אֶת-בֵּית יִשְׂרָאֵל אַחֲרֵי הַיָּמִים הָהֵם, נְאֻם-יְהוָה, נָתַתִּי אֶת-תּוֹרָתִי בְּקִרְבָּם, וְעַל-לִבָּם אֶכְתְּבֶנָּה; וְהָיִיתִי לָהֶם לֵאלֹהִים, וְהֵמָּה יִהְיוּ-לִי לְעָם. לג וְלֹא יְלַמְּדוּ עוֹד, אִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ וְאִישׁ אֶת-אָחִיו לֵאמֹר, דְּעוּ, אֶת-יְהוָה: כִּי-כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְּטַנָּם וְעַד-גְּדוֹלָם, נְאֻם-יְהוָה–כִּי אֶסְלַח לַעֲו‍ֹנָם, וּלְחַטָּאתָם לֹא אֶזְכָּר-עוֹד"

  ניתן להבחין בקלות בפסוקים עצמם שהבאת שהנבואה שלהם כלל לא התממשה. אף אחד לא מרגיש את עשיית הטוב ומצוות ה' מלבו "זֹאת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֶכְרֹת אֶת-בֵּית יִשְׂרָאֵל אַחֲרֵי הַיָּמִים הָהֵם, נְאֻם-יְהוָה, נָתַתִּי אֶת-תּוֹרָתִי בְּקִרְבָּם, וְעַל-לִבָּם אֶכְתְּבֶנָּה; וְהָיִיתִי לָהֶם לֵאלֹהִים, וְהֵמָּה יִהְיוּ-לִי לְעָם"
  דוג' מובהקת שאין כמוה לדבר תוכל למצוא פה בשפע באתר! כמה דברי כפירה נשפכים פה במים. שאפילו אם בזמן 'הברית הישנה', אנשים הלכו לרב שלהם ללמוד אמונה אין זה יקרה בברית החדשה. " לג וְלֹא יְלַמְּדוּ עוֹד, אִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ וְאִישׁ אֶת-אָחִיו לֵאמֹר, דְּעוּ, אֶת-יְהוָה: "

  ואם תלך לאתרי האפיקורסות (אם תצתרך כמה אני ישלח לך) אז תראה שגם סוף הנבואה' כלל וכלל לא התקיימה

  כִּי-כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְּטַנָּם וְעַד-גְּדוֹלָם, נְאֻם-יְהוָה–כִּי אֶסְלַח לַעֲו‍ֹנָם, וּלְחַטָּאתָם לֹא אֶזְכָּר-עוֹד. "

  בנוגע להמשך אני כבר עיף היום לענות (יום קשה היה לי היום). אולי ב"נ אכתוב מחר אם אמצא זמן.
  שאר השאלות תוכל לקרוא בשפה ברורה בספרו של הרב ניסים אוחנה זצ"ל "ודע מה תשיב". שכתב את התשובות למופתי של עזה שהמסיונרים השתלטו לו על ביה"ח בעיר הקדמה מעניינת יש לו בספר. תוכל למצוא באוצר החכמה.

  בכל מקרה, תבנית התשובה למסיונר המצוי היא גם בנוגע לשאר הפסוקים שהבאת.
  א. הטענות המסיונריות הם לא פשט המילים. וגם אם כן בד"כ זה רק אחד. למרות שקיימים פשטים טובים לא פחות אם לא הרבה הרבה יותר.
  ב. הם לא מתאימות לתוכן של הפרק.
  ג. הם נסתרות מנהו וביה.

  הספר שהפנתי אותך מראה זאת בהמון דוג'. [אך על הברית חדשה הוא לא דיבר כנראה זה כבר שפל חדש של igod בעשור האחרון. אז אני נאצלתי לכתוב בכמה דק' את העניין אני מניח שיעלו לי עוד הרבה טענות אם אפתח את הפסוקים לא כאשר העיניים חצי נסגרות…]

  1. שלום חברי/אחי.
   אני עונה לשאלת הרב "מי יוכל לצאת מזה" לכן הגבתי גם אם לפני שנה זה היה.
   אני לא מבין מה קשר של התשובה שלך לשמירת שבת ומצוות?! לא על זה אנחנו דנים כאן, אלא במיהוא משיח ישראל.
   אולי אתה עייף אך אם אתה נכנס לתקן אותי ולהפריך, אנא תענה לשאלות קודמות.
   בתנ"ך כתוב כי הגויים יאחלו לה' וישתחוו לו וה' יהיה אור לגויים.
   עולם הגדול היום דרך ובאמצעות מי מכיר את אלוהי ישראל?
   מה עוד אני יגיד….?! יש הרבה מה לומר ומעוניין בדיבייט.
   משיח הוא ה' בכבודו ובעצמו ככתוב:
   וכך זה החל שה' מתגלא לנו ומוציא את תוכניתו לפועל.
   ישעיה ז פסוק יד
   ישעיה נט פסוק טז.
   ומה תפקידו: ישעיה פרק סא
   ישעיה פרק ט
   תקרא עד הסוף ואת הביקורת שה' מבקר את עמו.
   לבסוף הבשורה המשמחת
   ישעיה מג וכל טוב לדורש ובוטח בה'.
   הפשט מספיק כדי לגלות אתה עם עצמך מיהוא אלוהים ומשיחו.
   קרובה מלכות שמיים!
   תבורך.

 8. אני רואה שאתה מחליף את השאלות כמו מסיונר מקצועי.

  אין שום תאימות בין מה שעכשיו הזכרת למה שקודם כתבת. ועניתי למה ששאלת טוב מאוד. המצוות זה רק פן אחד מהתשובה. אינני יודע פשוט מה ההבנה שלך במושג "ברית חדשה" שמצריכה דת חדשה. ועל כן יריתי לכל הבנה שלא תהיה לך, ובמהשך להראות שהנבואה עדיין לא הגיעה. הדברים ברורים חבל שעצרת בפסקה הראשונה.

 9. חשוב לי לציין בתור צעיר חילוני שמחפש קצת תשובות בנוגע לקבוצה הזו – אמנם אין ערך אמיתי לטיעונים שלהם, אבל הם מצליחים לעשות את העבודה שלהם טוב.
  השימוש הזול שלהם במיניות, בעריכה שמתאימה לבני נוער וכל מני אמצעים דיגיטליים אחרים הופך אותם אפילו לקבוצה מסוכנת.
  תמשיכו לעבוד ולהפריך את התכנים שלהם.

  1. מהדי הבעיה הכי גדולה אצלם היא שאין להם יושרה.
   א. הם לא נותנים לכתוב תגובות, אלא רק כאלה שמקללות ואז כיבכול אין מה לומר להם.
   ב. הם משקרים בטיעונים חופשי.
   ג. הם מזייפים, נניח הם מציגים שרבנים מפחדים להיפגש איתם ומזמנים אותם לדיבייט פתוח נגד כל מי שיסכים, אבל כאשר מישהו מסכים אז או שהם מתעלמים מזה, או שחמור מכך, הם משכתבים את התגובה שלו ומפרסמים תגובה מזויפת באתרם… כאילו הוא כתב שהוא לא רוצה! זה מרגיז בטירוף.
   ד. הם מנסים לצנזר סרטונים בטענה על זכויות יוצרים, לסרטונים שהגיבו כלפיהם ולשם כך חתכו חלקים מהסרטונים שלהם!

 10. שלום לרב, אישית הייתי שמח לצפות בפולמוס מצולם שלך עם מישהו מהצוות שם, נניח איתן בר.

 11. אבל חכמים כבר התייחסו לברית החדשה שתיכרת. בתקופת המשיח תהיה הקלה מסוימת בדיני השחיטה.
  החיות הכשרות והטמאות יישארו כפי שהיו. כלומר חזיר וגמל יישארו אסורים.
  רק לגבי השחיטה עצמה יהיה שינוי.
  זה סותר את הנצרות והאסלאם.

  ולראייה אמרו זאת ביהדות עוד מלפני הדתות הגדולות. לפני שהיו קיימות בכלל. (אז לא מדובר ב'המצאה מאוחרת של רבנים'. כי אמרו את זה עוד לפני הנצרות ובוודאי שלפני האסלאם…).
  באופן כללי באתר ההוא מסלפים את דברי חז"ל ומוציאים דברים מחוץ להקשר שלהם.
  חז"ל התייחסו לטיעונים האלה עוד מלפני אלפי שנים.

השאר תגובה

Back to top button