התייחסות לסרטוני iGod

בעת האחרונה עולה לרשת סדרת סרטונים על ידי הכת הנוצרית שמכונה “יהודים משיחיים”, ובהם ביקורת על המסורת היהודית. אנו רואים חובה לעצמנו להקדים ולומר שהטיעונים שלהם קלושים וילדותיים ולא ממש דורשים התייחסות. מביך למדיי לנהל פולמוס אנכרוניסטי כזה. ובכל זאת עקב בקשה של הקוראים שטוענים שיש לסרטונים השפעה ושאין ברשת תגובה מסודרת לטיעוניהם, החלטנו להעלות כאן כמה התייחסויות. הדברים שייכתבו כאן מיועדים למי שמשום מה מוטרד מהחומר הזה.

חדש באתר: תגובה לתשובת iGod לסדרת ההתייחסויות

14 תגובות בנושא “התייחסות לסרטוני iGod

 1. רפאל שלום

  בס”ד
  שכוייח על כתיבת המאמרים, ברצוני לתת עוד נקודה למחשבה. ישו/ע מעולם לא הכחיש את התושב”ע, הוא בעצמו קיים מסורות שלא כתובות במפורש בתורה למשל בירך על הלחם, עשה ליל הסדר, קרא הפטרה וכו..
  שים לב לפולמוס שלו נגד הפרושים והצדוקים.

  ישוע אומר בפירוש שהפרושים הם היושבים על כסא משה ושיש לשמוע להם “שמרו ועשו”.

  מתי כ”ג
  1 אָז יְדַבֵּר יֵשׁוּעַ אֶל-הֲמוֹן הָעָם וְאֶל-תַּלְמִידָיו לֵאמֹר׃ 2 הַסּוֹפְרִים וְהַפְּרוּשִׁים יֹשְׁבִים עַל-כִּסֵּא משֶׁה׃ 3 לָכֵן כֹּל אֲשֶׁר-יֹאמְרוּ לָכֶם שִׁמְרוּ וַעֲשׂוּ רַק הִשָׁמְרוּ מֵעֲשׂוֹת כְמַעֲשֵׂיהֶם כִּי אֹמְרִים הֵם וְאֵינָם עֹשִׂים׃ 4 כִּי אֹסְרִים מַשְׂאֹת כְּבֵדִים וְעֹמְסִים עַל-שְׁכֶם הָאֲנָשִׁים וְהֵם אֵינָם רוֹצִים לְהֲנִיעָם אַף בְּאֶצְבָּעָם׃ 5 וְעֹשִׂים אֶת-כָּל-מַעֲשֵׂיהֶם לְהֵרָאוֹת בָּהֶם לִבְנֵי אָדָם כִּי מַרְחִיבִים אֶת-תְּפִלֵּיהֶם וּמַאֲרִיכִים אֶת-צִיצִיּוֹתֵיהֶם׃

  אבל כנגד הצדוקים היה לו פולמוס על הפרשנות התורה

  מרקוס י”ב

  וַיָּבֹאוּ אֵלָיו מִן־הַצְדּוּקִים הָאֹמְרִים אֵין תְּחִיַּת הַמֵּתִים וַיִּשְׁאָלֻהוּ לֵאמֹר׃ 19 רַבִּי משֶׁה כָּתַב לָנוּ כִּי יָמוּת אֲחִי־אִישׁ וְהִנִּיחַ אִשָּׁה וּבָנִים אֵין לוֹ וְלָקַח אָחִיו אֶת־אִשְׁתּוֹ וְהֵקִים זֶרַע לְאָחִיו׃ 20 וְהִנֵּה שִׁבְעָה אַחִים וַיִּקַּח הָרִאשׁוֹן אִשָּׁה וַיָּמָת וְלֹא־הִשְׁאִיר אַחֲרָיו זָרַע׃ 21 וַיִּקַּח אֹתָהּ הַשֵּׁנִי וַיָּמָת וְלֹא־הִנִּיחַ זָרַע וְכֵן גַּם הַשְּׁלִישִׁי׃ 22 וַיִּקָּחוּהָ כָּל־הַשִּׁבְעָה וְלֹא־הִשְׁאִירוּ אַחֲרֵיהֶם זָרַע וְאַחֲרֹנָה לְכֻלָּם מֵתָה גַּם הָאִשָּׁה׃ 23 וְעַתָּה בִּתְחִיַּת הַמֵּתִים כְּשֶׁיָּקוּמוּ לְמִי מֵהֶם תִּהְיֶה לְאִשָּׁה כִּי לַשִּׁבְעָה הָיְתָה לְאִשָּׁה׃ 24 וַיֹּאמֶר יֵשׁוּעַ אֲלֵיהֶם הֲלֹא טֹעִים אַתֶּם בַּאֲשֶׁר לֹא יְדַעְתֶּם אֶת־הַכְּתוּבִים וְלֹא אֶת־גְּבוּרַת הָאֱלֹהִים׃

  סיכום:

  ביקורת שלו על הפרושים היתה על מעשיהם ולא על אמונתם ופרשנותם לתורה ואילו מול הצדוקים היה לו פולמוס אמוני. מכאן ניתן להסיק שישוע היה קרוב יותר לפרושים מאשר לצדוקים.

 2. רפאל

  1. ליל הסדר:

  ויעשׂוּ התלמידים כאשׁר ציוום ישׁוּעַ ויּכינוּ את הפּסח. ויהי בערב ויּסב עם שׁנים העשׂר. וּבאָכְלם ויֹאמר: ‘אמֵן אוֹמר אני לכם, אחד מכּם ימסרני.’ ויתעצבוּ מאוֹד ויחלוּ אישׁ אישׁ לֵאמֹר לוֹ: ‘האנוֹכי הוּא אדוֹני?’ ויען ויֹאמר: ‘האישׁ אשׁר טבל עִמי את ידוֹ בּקערה הוּא ימסרני. הן בּן האדם הלוֹך יֵלֵך כּכּתוּב עליו, ואוֹי לאישׁ אשׁר על ידוֹ יִמסר בּן האדם. טוֹב לאישׁ ההוּא שׁלא נוֹלד.’ ויען יהוּדה המוֹסר אוֹתוֹ ויֹאמר: ‘רבּי, האני הוּא?’ ויֹאמר אליו: ‘אתה אמרת.’ ויהי בּאָכְלם ויקח ישׁוּעַ את הלחם ויברך ויפרוֹס ויתן לתלמידים ויֹאמר: ‘קחוּ ואכלוּ, זה הוּא גוּפי.’ ויקח את הכּוֹס ויברך ויתן להם ויֹאמר: ‘שׁתוּ ממנה כֻּלְּכֶם, כּי זה הוּא דמי, דם הבּרית החדשׁה הנשׁפּך בעד רבּים לסלִיחת חטאים. ואני אוֹמר לכם: לא אשׁתה מעתה מפּרי הגפן הזה עד היוֹם ההוּא אשׁר אשׁתה אוֹתוֹ עִמכם והוּא חדשׁ בּמלכוּת אבי.’ ויהי אחרי קָרְאם את ההלל ויצאוּ אל הר הזיתים.
  (מתי כו)
  2. הפטרה:

  וַיָּבֹא אֶל־נְצֶרֶת אֲשֶׁר גֻּדַּל־שָׁם וַיֵּלֶךְ כְּמִשְׁפָּטוֹ בְּיוֹם הַשַּׁבָּת אֶל־בֵּית הַכְּנֵסֶת וַיָּקָם לִקְרֹא בַסֵּפֶר׃ 17 וַיֻּתַּן־לוֹ סֵפֶר יְשַׁעֲיָה הַנָּבִיא וַיִּפְתַּח אֶת־הַסֵּפֶר וַיִּמְצָא אֶת־הַמָּקוֹם אֲשֶׁר הָיָה־כָתוּב בּוֹ׃ 18 רוּחַ אֲדֹנָי יֱהוֹה עָלָי יַעַן מָשַׁח אֹתִי לְבַשֵׂר עֲנָוִים׃ 19 שְׁלָחַנִי לַחֲבשׁ לְנִשְׁבְּרֵי־לֵב לִקְרֹא לִשְׁבוּיִם דְּרוֹר וּלְעִוְרִים פְּקַח־קוֹחַ לְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים לִקְרֹא שְׁנַת־רָצוֹן לַיְהוָֹה׃ 20 וַיְהִי כַּאֲשֶׁר גָּלַל אֶת־הַסֵּפֶר וַיְשִׁיבֵהוּ אֶל־הַחַזָּן וַיֵּשֶׁב וְעֵינֵי כָּל־אֲשֶׁר בְּבֵית הַכְּנֵסֶת נְשֻׂאוֹת אֵלָיו׃ 21 וַיָּחֶל וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם הַיּוֹם נִתְמַלֵּא הַכָּתוּב הַזֶּה בְּאָזְנֵיכֶם׃
  (לוקאס ד)

 3. גרגמל 2.

  יודע מה?בוא נסכם את זה אחת ולתמיד!

  אם התורה שבעל פה מאלוהים היא לא יכולה לסתור את התורה שבכתב מסכים?
  אז איך יתכן שהתושב”ע טוענת שה”לא תסור” מתייחס לרבנים ושמותר להם להוסיף כמה מצוות שבא להם?הרי אם קוראים את כל הקטע בתורה שבכתב רואים שאלוהים ממש לא התכוון לזה!אני חושב ששנינו יכולים להסכים על זה,אז איך יתכן שהיא אומרת את זה ועוד עוברת על האיסור ” לֹא תֹסִפוּ, עַל-הַדָּבָר אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם, וְלֹא תִגְרְעוּ, מִמֶּנּוּ–לִשְׁמֹר, אֶת-מִצְו*ֹת יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם, אֲשֶׁר אָנֹכִי, מְצַוֶּה אֶתְכֶם.

  1. מיכי

   כן, זה בטח יהיה אחת ולתמיד. כך זה תמיד עובד איתכם. כשאני עונה תשובה אתם מיד מקבלים ועוברים לנושא הבא. מה שנקרא אחת ולתמיד.

   השאלה המתוחכמת והקשה הזאת (אני מקווה שאתאושש ממכת המחץ המדהימה הזאת. ממש “נפלה ולא תוסיף קום בת ישראל”) נשאלה כבר על ידי הראשונים, ויש אפילו מחלוקות שונות לגביה. בעצם היא כבר העלתה זקן.

   אז כך,
   ראשית, בהחלט יכולה להיות סתירה בין ה”תורות” (או בין הדרש לפשט), כפי שהסברתי בטורים שלי.
   שנית, אנחנו ממש לא מסכימים להנחה המופרכת שלך לגבי “לא תסור”. ראה בטור 6 (בכלל, מומלץ לקרוא, ואפילו מדי פעם לנסות להבין, את מה שאני כותב לפני שדנים על דבריי). יש לחכמים סמכות לחוקק ולפרש את התורה, וזה נכתב ב”לא תסור”.
   שלישית, אסור להוסיף מצוות אבל מותר וצריך לתקן תקנות ולגזור גזירות בשעת הצורך (עשו משמרת למשמרתי), ועל כך נאמר “לא תסור” ו”ככל אשר יורוך” (לרמב”ם. לרמב”ן המקור הוא אחר). ואכן הרמב”ם כותב בתחילת הל’ ממרים שבי”ד שמוסיף תקנה או גזירה חייב לציין שזו לא הלכה דאורייתא כדי שלא יעבור על בל תוסיף. אז היכן כאן הסתירה? האם בגלל שיש איסור בל תוסיף אסור לנו לחוקק חוקים במדינה? אולי גם זה בל תוסיף? הוספה היא תוספת מצוות למערכת המצוות דאורייתא ולא הוספת חוקים אחרים.
   אמנם ראשונים אחרים טוענים שאין בכלל על חכמים (ואולי גם על הדיוטות) איסור להוסיף מצוות, ו”בל תוסיף” עוסק בהוספת ושינוי פרטי מצווה (כמו הוספת פתיל בציצית או פרשה בתפילין).
   זה שיעורון קצר על רגל אחת, ואני בטוח שכעת סגרנו את העניין אחת ולתמיד כמו שכתבת.

 4. בני

  כבוד הרב, התוכל להסביר ההבדל במהות בין מצוות מדרבנן למצוות דאורייתא? מדוע מברכין על מצוות דרבנן באהאמה”אקבו?
  מצד אחד אתה אומר שאסור להוסיף מצוות אך מותר להוסיף תקנות וכולי והרי לך חז”ל הוסיפו ברכת הדלקת נרות חנוכה.- וזה לא משמרת למצוות ה’ כלל וכלל.

  לאף אדם חכם ככל שיהא אין סמכות לחוקק ולפרש את התורה בשום פנים ובשום אופן. יש להיצמד לפירוש משה רבנו היחיד שקיבלנו בחורב ככתוב מפורש “הואיל משה באר את התורה הזאת” על כן- רק פירושיו וביאוריו דברי ה’ הם מסיני. וכל מה שכתוב בגמרא שאינו מפרש ומבאר את פוקי התורה – לא חל עלי שום חובה להישמע אליהם או בכלל לדעת אותם.

  1. מיכי

   לא הבנתי את כל השאלות הללו. האם זו טיפשות, רשעות, או עמארצות:
   1. לגבי ברכת אקב”ו כבר הגמרא בשבת דנה בזה ואמרה שציוונו גם על דרבנן ב”לא תסור”.
   2. הדלקת נרות חנוכה אינה מדין משמרת, שכן דין זה נאמר רק על גזירות וסייגים. כאן זה נעשה מכוח סמכות לחוקק עוד דינים (ובלבד שלא מציגים אותם כדין תורה), שנלמדת לדעת הרמב”ם מ”לא תסור”.
   ולדעת בה”ג (לפי הסבר החת”ס) נר חנוכה ומגילה בפורים הם מדאורייתא שכן הם נלמדים בקו”ח מפסח (ומה מעבדות לחירות אומרים שירה, ממיתה לחיים לא כל שכן). אמנם זה דחוק בשיטתו, ואין כאן המקום.
   3. לחכמי הדורות יש סמכות גמורה לפרש את התורה ולסנהדרין ולתלמוד יש גם סמכות לחוקק, וזה אשר למדנו מ”לא תסור” ומ”ככל אשר יורוך”. ואלו שדבקים רק בפירושי משה רבנו (שכמובן אינם יכולים לדעת מהם בלי המסורת של תושבע”פ) הם מינים ואפיקורסים, וגם שוטים.

 5. בני

  שלום שוב,
  תודה על המענה המהיר, מה עם נרות שבת כבוד הרב מי תיקן זאת? ומדוע אף אחד מחז”ל לא מנה מצווה זאת מהתורה? מה הטעם להפריד בין מצוות דרבנן למצוות ה’ הרי כבר מזמן לא בשמים היא כפי שהסברת “לא תסור”, והקב”ה אמר “נצחוני בני” כך שמותר להם הכל. שלא נדבר על “אפילו טועין, אפילו שוגגין- שמע בקולם”.
  מדבריך יוצא כבוד הרב, שביאטר משה רבנו חלף תם והשתנה למכביר, האם אתה מודה בזה?
  אגב כתוב ב”אבות” משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע.. וכאן הראיתי שמשה רבנו מסרה לעם ככתוב “שימה בפיהם”- איך זה מסתדר?

  1. מיכי

   מכיון שהשאלה חוזרת שוב ושוב באותו זמן בכמה שרשורים תחת כמה ניקים שונים, כנראה מדובר בטרול.
   אני מניח שהשאלה הבאה תהיה מדוע ראשיהן של בבליים סגלגלות (ראה שבת לא ע”א). תהיתי אם ראוי בכל זאת לנהוג גם הפעם מנהג רבי פרידא (עירובין נד ע”ב) ולענות לטרול המקשה 400 פעם אותה קושיה (תחת ניק שונה).

   אם תרצה אוכל להציע רשימת הלכות דרבנן וזה יחסוך לך חיפוש כדי להעלות כל פעם את אותה שאלה על הלכה דרבנן אחרת. אבל בכל זאת אתן לך טיפ לוגי נוסף: אם חוזרים ושואלים את אותה שאלה במילים שונות כל פעם על הלכה דרבנן אחרת זה לא הופך לשאלה שונה, ובוודאי לא לשאלה טובה יותר.

   באשר לקושייתך החדשה מ”שימה בפיהם” זו כבר טכניקה חדשה. כעת עברנו למחוזות הנונסנס. לפלא בעיניי שלא הקשית עליי מהפסוק אחות לוטן תמנע או מכך שמיגו להוציא לא אמרינן, משם מוכח בבירור שהתורה שבידינו אינה של משה וזו הוכחה לוגית שהיהדות היא שקר.
   אני חייב לומר שאני מזהה כאן את יכולת הטיעון, ההבנה והחשיבה שמוצגת בסרטון, ולא אתפלא אם הטרול דהכא אינו אלא הדובר משם.

 6. מושה

  לכל המשיחיים, רציתי לשאול על אמונתכם בברית ה”חדשה”:
  בברית הישנה כתוב: בתהילים קי”ט ::

  לעולם ה’ — דברך, ניצב בשמיים.
  לדור ודור, אמונתך; כוננת ארץ, ותעמוד
  צדקתך צדק לעולם; ותורתך אמת
  קרבו, רודפי זימה; מתורתך רחקו.
  קרוב אתה ה’; וכל-מצוותיך אמת.
  קדם ידעתי, מעדותיך: כי לעולם יסדתם.

  כך שאין מקום לברית אחרת השונה או המשנה את הברית הראשונה.
  הבה נשמע אותכם…אחד אחד בבקשה
  מקווה שאני ברור , ושאם אתם יודעים להודות על האמת, אתם תיהפכו ליהודים אדוקים בקב”ה מדרך התורה.
  אם שמתם לב דוד המלך עליו השלום שמי שמתרחק מתורת ה’ הם לא פחות מרודפי זימה.
  איזה הסבר תביאו מהאפיפיור? כי אתם לודאי לא תוכלו לצאת מזה !

השאר תגובה