איפה יש מקום לקב"ה להשפיע בעולמו?

שו"תקטגוריה: אמונהאיפה יש מקום לקב"ה להשפיע בעולמו?
יאיר מורגנשטרן שאל לפני חודש 1

שלום עליך כבוד הרב,
 
באמצעות חוקי הטבע ניתן לחשב את המיקום הפיזיקלי הבא של כל חלקיק וחלקיק
יוצא בהנתן המצב הנוכחי, אם היה בידינו את כל המידע, היינו יכולים לחשב את המצב העתידי (אולי מלבד מחשבות בני אדם ועל כן מעשיהם)
 
אז אם הקב"ה כיום לא עושה ניסים כנגד הטבע, איזה מקום יש לו להשפיע על העולם? הרי העתיד כבר נקבע על ידי ההווה, וכדי לשנות משהו צריך להתערב בחוקי הטבע! 
 
לדוגמא, תפילה על חולה שיבריא – כבר היום היה אפשר לחשב אם זה יקרה, ואכן היכולת שלנו מתפתחת עם הזמן להרבה חוליים שבעבר לא ידעו אם יחיה אם ימות
 
תשובות אפשריות שחשבתי עליהם:
– הטיית סטטיסטיקה ברמה הקוונטית – בשביל לבצע שינוי משמעותי בעולם צריך כל כך הרבה הטייה שזה כבר סטטיסטית כמעט בלתי אפשרי, משמע יש פה נגיעה בחוקי הטבע
– מחשבות ודעות בני אדם – אם נקבל שהם אינם תהליכים פיזיולוגיים בלבד, אז יש פה הרבה מקום להשפיע, ומאחר ובני אדם קובעים את העולם אפשר להשפיע 'אגבית'. זה קביל בעיני אבל אומר שהשפעת הקב"ה מוגבלת למקומות שיד בני האדם משגת
– 
בתקווה ש"בנקל תפתור לי את קושיותי"
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אכן אתה  צודק. כתבתי זאת כמה וכמה פעמים כאן באתר. גם לגבי מחשבות בני אדם, איני רואה הבדל בינם לבין חוקי הטבע. כמו שהקב"ה החליט לא להתערב בחוקי הטבע כך גם אינו מתערב במחשבות בני אדם. 

יאיר מורגנשטרן הגיב לפני חודש 1

תודה רבה! אכן אחרי חיפוש באתר (אגב, קל מאוד לחפש בשו"ת אבל קשה לחפש בטורים – אפילו אם יש מספר טור קשה להגיע) מצאתי עוד בדעתך על אי-התערבות ה' בעולם

לא מצאתי מקום שאתה מדבר על מחשבות בני אדם, וקשה לי לקבל את זה. אם אכן גם האדם הוא דטרמיניסטי, אז איזה מקום יש לדבר על שכר ועונש, או דרישה שיש לקב"ה לעובדו? גם אם נאמר ש"הקב"ה רוצה בתוצאה מסויימת ועל כן עצם הדיבור שלו איתנו הוא הדומינו הראשוני שמביא בסוף לתוצאה הרצוייה", יוצא שהקב"ה משקר לנו שיש לנו בחירה ("ובחרת בחיים") כשבעצם אין לנו, דבר שקשה לי לקבל ממי שחותמו אמת.

לפי הבנתי, היהדות בכללה מאמינה בבחירה חופשית. ואם יש מקום לאי-דטרמיניזם עבור בחירת האדם, אותו "חלל דטרמיניסטי" עצמו יכול לשמש עבור הבורא? (גם אם בפועל הוא מחליט לא להשתמש באפשרות זו בפועל, דבר שאני לא שולל)

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לא כתבתי כאן ולא בשום מקום אחר שהמחשבות שלנו הן דטרמיניסטיות. הן תוצר של הכרעתנו. אבל מעורבות של אלוהים במחשבות שלנו דומה מאד למעורבות שלו בחוקים. הוא החליט שהעולם יתנהל לפי חוקי הטבע ולפי הבחירות של בני אדם, וכך באמת קורה. אין סיבה להניח שהוא מעורב בזה או בזה.
השאלה שאולי מעורבות דרך בני אדם יכולה ליישב התנהלות טבעית עם מעורבות אלוהית הועלתה כמה פעמים על ידי אורן וזה מה שעניתי לו.

השאר תגובה

Back to top button