אישה ביהדות

שו”תקטגוריה: פילוסופיהאישה ביהדות
אמיר שאל לפני 5 שנים

שלום הרב.
א. האם יש ליהדות מה לומר על התנועה הפמיניסטית? ערכים יהודיים בנוגע למעמד האישה שנוגעים למציאות ימינו?
ב. מה אתה חושב על הפמיניזם? (על הטוב שבו ועל הכשלים שבו).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

א. באופן כללי אני לא חושב שיש דבר כזה ש”היהדות אומרת משהו על משהו”. ההלכה יש לה את המסגרת המחשבתית שלה ושם ניתן למצוא אמירות ספציפיות אבל בד”כ לא אידיאולוגיה ועקרונות כלליים. אלו מתגבשים בד”כ על ידי אנשים מסברתם ועל סמך ראיות כאלה ואחרות (בד”כ חלשות למדיי). הפמיניזם לא יוצא מכלל זה.
ב. גם פמיניזם הוא שם כולל לכמה וכמה גוונים. ככלל, אם יש צורך כזה אז בהחלט לגיטימי לפעול למענו. בחלק מהדברים אני אישית מזדהה מאד, בחלק אחר פחות. השאיפה לכל בכל מחיר היא שטות מזיקה. ההנחה שגבר ואישה שווים או שונים קטגורית גם היא שטות (ולא, אין כאן סתירה). מה שסביר להעמיד בבסיס תנועה כזאת הוא הזכות של אישה לפעול ולנהוג לפי הבנתה וכישוריה, בלי להתייחס להכללות, נכונות יותר או פחות. ודוק, לא בגלל שכל ההכללות לא נכונות, אלא בגלל שהן לא רלוונטיות. אין סיבה לקבוע החלטה לגבי אישה מסוימת בגלל הכללה (גם נכונה) על כלל הנשים. 

אמיר הגיב לפני 5 שנים

מדוע ההנחה שגבר ואישה שווים או שונים קטגורית גם היא שטות?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אני לא מדבר פיזיולוגית. תכונות אופי כל כך שונות בין אדם לחברו ובתוך אוכלוסיות ובינן, שאי אפשר לדבר על שוני קטגורי (שנכון לכל פרט, כמו בשינויים הפיזיולוגיים). אי אפשר לומר שנשים רגשניות יותר קטגורית, וגם לא שגברים שכליים יותר קטגורית. גם אם זה נכון סטטיסטית (כך אני חושב), ברור שיש לא מעט יוצאי/ות דופן. לכן דיבורים קטגוריאליים בתחומים הללו הם שטות.

השאר תגובה

Back to top button