אמת כמותית הסתברותית

שו"תקטגוריה: פילוסופיהאמת כמותית הסתברותית
Amitai שאל לפני שנה 1

אני קרוא עכשיו ספר של אליעזר יודקובסקי שעוסק בחשיבה רציונלית, הדגש המרכזי שלו הוא לנסות להתחמק ולשים לב לbias שיש לנו. הוא נוגע בנקודה שיש להסתכל על האמת בצורה כמותית של ודאות ואז לבחור במה שנראה לנו הכי סביר(נשמע מובן מאליו).
עקב כך הוא יוצא נגיד התופעה של להניח את המבוקש ואז לנסות לעשות לו רציונליזציה, אלא יש להתחיל מההתחלה ומשם לבחור באופציה הסבירה לחלוטין .
השאלה שלי היא כזו,לאחר כתיבתך המסיבית על מדוע יש צד מאוד לוגי ביהדות (הספר הראשון בטרילוגיה היה מדהים בעיני) האם אתה חושב שעשית רציונליזציה להנחת המבוקש? האם להערכתך אם תתחיל באמת מ0 תגיע ליהדות?(אם איכשהו יש לך תהליך כזה בראש של להגיע מ0 אשמח לשמוע עליו)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

אין חיה כזאת לבוא טבולה רסה. כל דיון יש ביסודו הנחות, ואימוצן תלוי בתפיסות ראשוניות שלי. זהו תמיד וג של הנחת המבוקש.

Amitai Turkel הגיב לפני שנה 1

כן אבל עדיין אפשר לצמצם את ההטיות ע"י צרות מחשבה שונה, ברור שתמיד יהיה נטיה מסויימת אבל אפשר לנסות להיות כמה שיותר אובייקטיבי. אני לא מדבר דווקא על האקסיומיות אלא כמה סביר שהדעות שאני מחזיק בהם נכונות ובאמת לבחון אותם מהיסוד על סמך האקסיומיות…

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

לנסות להיות יותר אובייקטיבי זה תמיד נכון, אבל זוהי טענה לא מוגדרת. בכל אופן, מה שאני מכנה טיעונים "תיאולוגיים" (או "חושפים"), הם חלק בלתי נפרד מהפילוסופיה ולא שונים מהותית מטיעונים 'פילוסופיים' ("מסיקים").

השאר תגובה

Back to top button