אקסיומות יסוד

שו”תאקסיומות יסוד
ש שאל לפני 5 שנים

אמרת באחד הנספחים של אלוהים משחק בקוביות שאם יש אדם שבאמת לא מאמין באלוהים, אין שום דרך לשכנע אותו שאלוהים קיים, כי זה לא נובע מההנחות שלו. רציתי לשאול: האם מנסיונך אכן יש אנשים כאלה? אם כן משתמע מזה  שיש מגוון של הנחות, ולי נראה שהמסקנה היחידה המתחייבת מזה היא פוסט-מודרנית, כי אם יש אדם א’ עם הנחות ככה וככה שהגיע למסקנות כאלה וכאלה, ואדם ב’ עם הנחות אחרות שהגיע למסקנות אחרות, איך יודעים מי צודק? הרי לאף אחד מהם אין כשלים לוגים, וההנחות שלהם נבחרו באקראיות (בהתאם למבנה המוח, לא?). מקווה שהבנת משהו 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

הבנתי היטב. לדעתי הנחות לא נבחרות אקראית אלא על ידי תצפית ב”עיני השכל”. הרחבתי בספרי אמת ולא יציב.

ש הגיב לפני 5 שנים

זאת אומרת שלכל האנשים יש את אותן ההנחות? בדיוק קניתי את אמת ולא יציב ואני תכף אתחיל אותו אחרי שאסיים את הנספח האחרון של אלוהים משחק בקוביות 🙂

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

ממש לא. אני טוען שההנחות יסודן בעובדות והעובדות הנכונות הן אלו הנכונות. מי שלא מניח את העובדות הנכונות פשוט טועה, אבל לא אמרתי שאין כאלה.

ש הגיב לפני 5 שנים

נו, אבל אם יש כאלה אז איך אתה יכול לדעת שדווקא אתה צודק והם טועים? או שאתה גם מניח שדווקא ההנחות שלך נכונות?

ושאלה, אם יש אנשים עם הנחות שונות מה גרם לכך שיהיו להם הנחות שונות אם לא משהו אקראי? לי זה נראה שבגישה כזאת אתה מגן על העמדה שלך כי דווקא היא נבחרה באקראיות מכל העמדות (מתוך ההנחה). איפה טעיתי?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זו שאלה חסרת משמעות. אם זה מה שאני חושב אז ברור שלדעתי אני צודק. ייתכן שאני טועה, ולכן שווה לבדוק שוב. אבל אחרי שבדקתי זו דעתי ולכן אני חושב שאני צודק. האם בכל ויכוח שיש לך עם מישהו אין לך עמדה? האם בכל ויכוח אתה שואל את עצמך שתי שאלות: מה דעתי? מי אמר שאני צודק? בעיניי זו אותה שאלה.
מה גורם לדעות שונות הוא שאחד צודק והשני טועה, כמו בכל ויכוח עובדתי. גם בויכוח עובדתי אתה יכול לשאול מה גרם לכל אחד לחשוב כפי שהוא חושב. והתשובה היא שיש סיבות שונות לטעויות. כך גם כאן.
אגב, לדעתי יש דרך לשכנע אנשים שיש אלוקים, אבל לא באמצעות טיעון לוגי (שכן הוא לעולם מבוסס על הנחות). יש דרך לשנות את נקודת המבט שלהם (ועל זה אחראית הרטוריקה). הרחבתי על כך באמת ולא יציב.

ש הגיב לפני 5 שנים

תודה רבה! יצא יותר מעניין משקיוויתי.

השאר תגובה

Back to top button